Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení III.

Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení III.


Kolvin.sever
Další část povídání o bývalých vojenských výcvikových zařízení ve Středních Brdech, bude věnována druhé z kolvínských střelnic a sice té severní, jenž se rozkládá na západním svahu kóty Palcíř ( 725 m n.m.)  .                                                                                                                                                                          Díl 3. - Střelnice bojových vozidel KOLVÍN - SEVER Jak už bylo řečeno v díle předešlém, PTS Kolvín tvoří tři relativně samostatné střelnice - Padrť, Kolvín - jih a Kolvín - sever. Střelnice bojových vozidel Kolvín - sever je z těchto tří vyjmenovaných nejmenší. Její maximální délka je 1500 metrů a maximální šířka 500 metrů. Byla určena ke střelbám protitankových, dělostřeleckých a protiletadlových útvarů a jednotek na pozemní pevné i pohyblivé cíle - z pojezdových drah a z odkrytých palebných postavení. Střelbu bylo možné provádět ve dne a při osvětlení cílových ploch nebo jen jednotlivých cílů i v noci.
Kolvin-1
Střelnice bojových vozidel Kolvín - sever nebyla během svého provozu nikdy elektrifikována. Měla čtyři pojezdové dráhy pro terče a terčový manévr na těchto drahách byl možný pouze při použití pojízdných navijáků P-V3S VLASEC. Součástí těchto navijáků byly čtyři cívky s ocelovými lany dlouhými celkem 3,5 km. Terče bylo možné vlekat na osmi drahách a pohyb terčů směroval vždy po svahu dolů, tedy směrem k palebným postavením. V horní části střelnice, poblíž jezírka v nadmořské výšce 680 m n.m., byly postaveny dvě dvojice montovaných věží ( takzvané "HAKI" věže). Mezi tyto věže se pomocí ocelových lan zavěšovaly cvičné terče, které sloužily k výcviku protiletadlových jednotek.
270612_278293315615266_1290946769_n
Součásti areálu střelnice - řídící stanoviště, seřadiště, 4 palebná postavení, 2 terčové věže, 8 pojezdových drah, hlavní imitační zařízení a nedaleký útvar obsluhy PTS. Maximální dostřel střelnice byl 1200 metrů. Na konci 90. let minulého století přestal být areál využíván a objekty kasáren obsluhy PTS byly zakonzervovány. V současné době jsou stále ještě pod ostrahou.   Jak probíhal výcvik jednotek na této střelnici zachycuje unikátní videonahrávka z roku 1997. Sami ale uvidíte, že téměř 20 let stará nahrávka dnes působí již trochu humorně... a výsledky střeleb raději ponechám bez komentáře. wink   Autor fotografie - Areál kasáren Protitankové střelnice Kolvín 1987  " K " Autor videonahrávky pan H. Tímto ještě jednou oběma děkuji.    

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení III.

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.