Pořídit si na focení foťák (zrcadlovku / bezzrcadlovku) nebo si vystačit jen s telefonem?

Pořídit si na focení foťák (zrcadlovku / bezzrcadlovku) nebo si vystačit jen s telefonem?

Zjistil jsem překvapivě až po několika letech uživání Samsung A51 (2019), že ten mobil vůbec nefotí dobře - fotografie jsou líbivé pouze na displeji v telefonu. Byl jsem od začátku oblbnut tím, že oproti předešlému Samsung S7 (2016) má tento telefon více objektivů, včetně širokoúhlého, takže bude určitě fotit lépe než na S7. Opak byl však pravdou. Hlavní objektiv A51 má špatnou světelnost objektivu f/2.0 oproti f/1.7 u S7 a navíc, A51 nemá vůbec optickou stabilizaci!

Takže moje chyba a poučením je, že je potřeba vždy volit jen vlajkové lodě od Samsungu. Třeba letošní Samsung S22 ultra vypadá naprosto úžastně, světelnost objektu f/1.8, 108Mpx, optický zoom 10x, optická stabilizace, noční snímky a další super vlastnosti... ale 28.000 Kč se mi dávat zatím nechce...

Digitální kompakty - ultrazoomy?

Když jsem si uvědomil fakt, že můj mobil fotí špatně, ale jinak jsem s ním spokojený, tak jsem začal přemýšlet co s tím. Jako první jsem zvažoval zakoupení digitálního kompaktu, ideálně ultrazoomu do 10.000 Kč. Zjistil jsem však, že tento segment je mrtvý - modely, které se prodávají jsou klidně i 5 let staré a kvalitativní přínosnost oproti současným fotografiím ze Samsungu A51 není tak markantní. Takže to nemá smysl... (soudím to na základě recenzí co jsem pročetl, osobně jsem neměl možnost to vyzkoušet, rád bych...)

Základní zrcadlovky do 15.000 Kč

Překvapením pro mě bylo, že lze zakoupit novou zrcadlovku pod 10.000 Kč (tělo) a např. model Canon EOS 2000D s objektivem 18-55 IS II dokonce za 13.000 Kč. A když se člověk podívá na bazar, tak se toto v zánovním stavu dá sehnat za půlku. Úžasné! Byl jsem rozhodut, že toto je přesně to, co chci. Zrcadlovka přece fotí nejlépe ze všeho!

Bohužel po shlédnutí různých videí o Canon EOS 2000D (a dalších levných/starých zrcadlovkách), pročtení desítek recenzí a zkoumáním reálných fotografií z tohoto segmentu zrcadlovek člověk zjistí, že kvalita fotografíí není násobně lepší než z mobilu, jak bych očekvával... Navíc videa jsou spíše tragická a HDR zde dle všeho není.  Chce se to více zamyslet a dát si otázky:

Budu chtít opravdu více fotit?

Budu se tahat s těžkou výbavou?

Budu mít čas na úpravy fotek?

Chci se více zajímat o fotografování a foto techniku?

Co tedy zvolit za zrcadlovku či bezzrcadlovku pro začátečníka?

Když se člověk do toho více ponoří, tak zjistí, že když zrcadlovku, tak alespoň Canon EOS 250D (tělo od 14.000 Kč) a ideálně zakoupit pevný objektiv 50 mm místo toho základního zoomovacího (teleobjektu).

A po dotázání zkušených fotografů, co zvolit do 20.000 Kč, jsem obdržel odpověď, že zrcadlovky (v této hladině) umírají a mám se dívat po bezzrcadlovkách. Do 20.000 Kč se však vejde pouze Canon EOS M50 Mark II (tělo od 14.000 Kč), lehce přes tuto hranici pak Fujifilm X-E4 a Sony Alpha A7 II.

Jak jsem se rozhodl já?

Zásadním problémem je to, že nemám možnost si vyzkoušet, co v reálu v tomto segmentu z fotoaparátu leze za fotografie a závěry jsem musel udělat z toho, co jsem si našel na internetu. Takže po počátečním nadšení došlo na vychladnutí a prozatím zůstávám u mobilního telefonu, který má nespornou výhodu v jeho mini rozměrech. Ideálním řešením pro sebe vidím v Samsung S22 Ultra až se dostane na rozumnou cenu, takže vyčkávám...

PS: Toto není reklama, ale osobní rozbor a pohled na tuto problematiku. Pokud máte více zkušeností nebo jiný pohled, neváhejte napsat do komentářů. Budu rád, kdybych se dozvěděl, že to je jinak a mám si koupit do 15.000 Kč tohle a dostanu z toho tohle a pak budu hodně spokojený... :-)

 

Přílohy

Komentáře

Vaše reakce na Pořídit si na focení foťák (zrcadlovku / bezzrcadlovku) nebo si vystačit jen s telefonem?

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.