Pozvánka: Bahna 2012

Pozvánka: Bahna 2012

Pozvánka: Bahna 2012 Vážení příznivci Armády České republiky, dovolujeme si Vás pozvat na Den pozemního vojska Bahna 2012, který se bude konat v sobotu 23. června 2012 od 9.00 do 16.00 hodin v prostoru vojenského cvičiště Bahna u Strašic ve Vojenském újezdu Brdy. VSTUP ZDARMA. Historie „Bahen“ se píše od roku 1990, kdy skupinka nadšenců vojenských klubů zorganizovala své první setkání – jízdu vojenských historických vozidel. Postupně získávala akce stále více a více příznivců. V současné době jsou Bahna atraktivní a hojně navštěvovanou prezentací vojenské techniky a profesní připravenosti vojáků Armády České republiky k plnění úkolů v posádkách a v zahraničních operacích. Letošní 23. ročník zahájí jako každoročně salva ze 152 mm samohybných kanónových houfnic, průlety letounů a seskoky výsadkářů. Ke Dni pozemního vojska neodmyslitelně patří série statických a dynamických ukázek AČR, klubů vojenské historie, defilé historické a současné techniky AČR a zahraničních armád.

Armáda České republiky

Stěžejní dynamická ukázka AČR se odehraje s taktickým námětem – eliminace protivníka, který v daném prostoru, distriktu Bahna, narušuje stabilizační proces a působí proti koaličním silám. Vojáci 41. mechanizovaného praporu ze Žatce posíleni o osádky tanku T-72M4 CZ, bojového vozidla pěchoty BVP-2 ze 73. tankového praporu z Přáslavic mají jasný úkol – zničit protivníka a zabránit mu v dalším útoku na mezinárodní jednotky. Využijí k tomu všechny dostupné prostředky – letectvo, dělostřelectvo, průzkumnou skupinu ze 102. průzkumného praporu z Prostějova s taktickým bezpilotním prostředkem kategorie mini UAV Raven, vozidla Land Rover Defender 130 Kajman či obrněný kolový transportér PANDUR II. Pozvánka: Bahna 2012 Jízdní vlastnosti vojenské techniky a manévrovací schopnosti obrněného kolového transportéru PANDUR II, lehkého obrněného vozidla IVECO, bojové vozidla pěchoty BVP-2 a tanku T-72M4 CZ předvedou příslušníci 7. mechanizované brigády a 4. brigády rychlého nasazení. Společná ukázka vojskových brigád v režii 14. brigády logistické podpory, 15. ženijní brigády a 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany zpestří návštěvníkům sobotní odpoledne. Dne pozemního vojska se pravidelně účastní i příslušníci Vojenské policie z Tábora, psovodi Veterinární základny v Chotyni a Vojenská hasičská jednotka z Jinců. Vojáci věnují přípravě akce Bahna několik měsíců. Samotná realizace „Bahen“, nájezdy techniky a vojsk a vytvoření logistického zázemí pro jednotky a bezpečného prostoru pro návštěvníky, probíhá podle detailně zpracovaného scénáře zakomponovaného do výcviku příslušníků AČR. Ačkoliv se jedná o aktivitu určenou pro širokou veřejnost, z vojenského hlediska se logistická podpora a ženijní zabezpečení prostoru uskutečňuje pod taktickým námětem s využití řady vojenských specializací. Vojáci se v rámci vyvedení ve vojenském prostoru Brdy v polních podmínkách zdokonalují ve svých odbornostech. Také scénáře dynamických ukázek pro veřejnost vycházejí z každodenního výcviku vojáků jak bojových, tak ženijních a logistických útvarů. Kopírují přípravu vojenských profesionálů do zahraničních operací a prezentují využití jednotek Armády České republiky v pomoci občanům při živelných katastrofách. Pozvánka: Bahna 2012

Nadace pozemního vojska AČR a ostatní kluby

Podkarpatská Rus 1939

Vojenské kluby nás zavedou do roku 1939 na Podkarpatskou Rus. Československé vojsko zde za ústupových bojů postupně vyklidilo Podkarpatskou Rus, která byla obsazena Maďarskem. Příslušníci praporů SOS a vojáci 12. divize se postavili na odpor. Zastavili postupující maďarská vojska a zabránili roztržení našich jednotek a obklíčení. Dokázali po čtyři dny odolávat čtyř až desetinásobně silnějšímu protivníkovi. Čtyřicet vojáků padlo a stovka jich byla zraněna. Ukázka je věnovaná památce živých i mrtvých bojovníků této zapomenuté fronty. Vojenské kluby tak připomínají veřejnosti, že v březnu 1939, ještě před vypuknutím války, bojovali a umírali za vlast českoslovenští vojáci.

Zborov 1917

Ukázka bitvy u Zborova, jejíž 95. výročí si letos připomínáme, přiblíží návštěvníkům významné zapojení Československých legií na východní frontě v období 1. světové války. V tomto střetu vystoupili českoslovenští legionáři vůbec poprvé jako samostatný celek v síle brigády. Vítězství legionářů u Zborova se stalo důležitým nástrojem boje za samostatnost Československa a vedlo k rozšíření našich jednotek v Rusku na sbor o 8 plucích a k formování vojska ve Francii a Itálii. Den vybojovaného vítězství - 2. červenec se v období první Československé republiky stal svátkem armády a významnou společenskou událostí. Památce legionářů je věnována tato ukázka.

Bahna 2012 - Mapa


Ikonka Zdroj grafiky a fotografií: cloud.up4.cz a InMyGallery.cz | Zdroj dat: Velitelství společných sil
Kde pokračovat?

|
|
|
|

- report z předešlého ročníku

Související obsah

letectví

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.