Aerosoft F-16 Fighting falcon X

Aerosoft F-16 Fighting falcon X


Aerosoft F-16 Fighting falcon X
od Microsoftu. Programování tohoto letounu bylo vytvořeno na samou hranici co umožňuje FSX, proto se musely některé věci řešit kompromisy vzhledem ke složitosti tohoto stíhacího letounu. Vzhledem ke kvalitám tohoto modelu se dokonce používá u některých vzdušných sil k výcviku budoucích skutečných pilotů F-16ky.

Kokpit:

Vnitřek kokpitu je neuvěřitelně detailně zpracovaný. Skoro všechny páčky a spínače jsou funkční, takže jistě potěší každého, kdo si rád s těmito udělátky "hraje". V kokpitu je možné samozřejmě využívat oba barevné MFD displeje (Multi function display), tyto displeje se zapínají spínačem na panelu v části zapnutí avioniky (pravá strana, vzadu). Levý MDF dispej je vyčleněný pro radar, zobrazuje informace jako např. zvolený dosah radaru (5,10,20,40,80 NM), kurz a rychlost cíle a další informace. Pravý MDF dispej poskytuje navigační informace, má tři základní stránky: HSI, SMS STORES a MAP. Stránka MAP zobrazuje vzdálenost do dalšího bodu, letový plán, letový provoz, velikost mapy a další. Nedílnou součástí moderních vojenských letounů je HUD displej (Heads up display), který se zapíná na ICP panelu (levé horní kolečko pod HUDem) a spínačem na panelu v části HUD (pravá strana, vepředu). Standarně HUD zobrazuje tyto informace: rychlost, výšku, horizont, úhel náběhu, vertikální rychlost, přetížení G, vzdálenost a čas do dalšího bodu a další informace. HUD má několik módů, při locknutí nějakého cíle se automaticky přepne do módu Intercept, který zobrazuje aktuální polohu cíle v rámečku, jeho rychlost, výšku a vzdálenost k cíly. Když budete u cíle blíže, je vhodné stisknout tlačítko "A-A" na ICP panelu pod HUDem pro Intercept mód zblízka. Text o systémech bude postupně doplňován. Následující obrázek je z manuálu umístěném na

Aerosoft F-16 Fighting falcon X - Final approach

Grafika a nároky:

Grafiku obstarává samotný FSX, takže možnosti jsou pod taktovkou tohoto enginu. Model je zpracován velmi detailně, dokonce detailněji než jsou standardní modely obsažené v FSX a to díky použití velmi vysokého počtu polygonů, opravdu krása na tento model pohledět. Je možné, že vhledem k těmto kvalitám budete nuceni na slabších strojích ubrat detaily, v případě nouze na opravdu slabých PC by mohlo trochu pomoci vypnout MFD displeje.

Zvuky:

Zvuky mně přijdou kvalitně zpracované, např. zvuk při otevírání/zavírání kokpitu je naprosto shodný s tím, jaký jsem měl možnost slyšet u skutečné F-16 (ve videu). Zvukové vyjádření motoru je rovněž hodně podobné realitě, zvláště pěkné je při rychlejším pohybu s plynovou pákou.

Chyby?

Při létání jsem narazil na pár chyb, kdy se letadlo chovalo poněkud podivně jako by zdivočelo a udělalo zběsilou piruetu nebo se nesmyslně prudce někam ztočilo. Je pravda, že jsem skutečnou F-16ku nikdy neřídil a nejspíš ani nikdy nebudu, takže nemůžu tvrdit, že by se tato situace nemohla při reálném letu stát, ale podle mě se v daných situacích letadlo chovalo proti fyzickým zákonům. Jeden případ jsem zaznamenal do videa, které je umístěno úplně dole, takže můžete posoudit, zda by se taková sitace stala podle vás i v realitě. Dalším zvláštním chováním disponuje používání směrového kormidla, jestliže jste navyklí na nějaké standardní chování např. z
, které od tohoto kormidla očekáváte, tak zde budete poněkud rozhozeni. Když si s ním totiž budete chtít pomoci např. při přistání s bočním větrem, tak se při vychýlení na jednu z požadovaných stran letoun nezačne horizontálně natáčet, ale naklánět. Rovněž ale nedokáži posoudit jak se skutečná F-16 chová, takže se jedná jen o můj postřech.

Verdikt:

Velice kvalitně zpracovaný model F-16ky, nejlepší který je možné v současné době pilotovat - excelentní 3D klikací kokpit, velmi detailní 3D model letounu a věrné zvuky. To vše ale za poněkud vysokou cenu a bez možnosti využít zbraňové systémy.

Krátký manuál, rady a postřehy pro Aerosoft F-16 Fighting falcon X:

 • Pro rychlý start letounu je možno využít klávesové zkratky "Ctrl + 2" a vybráním požadovaného stavu: vlevo - vše vypnuto, vpravo - vše zapnuto.
 • Optimální rychlost pro odlepení od země je 200 KTS s udržováním úhlu náběhu 10°.
 • Pokud se Vám nedaří aktivovat vzdrušnou brzdu (airbrake/speedbrake), tak řešením je bud' její aktivace v kokpitu na plynové páce, což je nepraktické nebo přiřazení této důležité funkce v nastavení kláves na nějaké tlačítko joysticku - v nastavení je to volba "Spoilers".
 • Přibližovací rychlost při přistání (final approach) by měla být pod 250 KTS, podvozek vysunut. Při přistání sledujte angle of attack indexer (indexer úhlu náběhu) umístěný na pravé straně HUD displeje, který ukazuje optimální úhel náběhu při přistání. Prostřední zelené světlo signalizuje, že přistáváte s optimálním úhlem náběhu, což je 11° až 15°, horní žluté světlo signalizuje příliš velký a spodní červené světlo příliš malý úhel náběhu. Před dosednutím by měla být rychlost pod 150 KTS.
Hlavní klávesové zkratky: Aerosoft F-16 Fighting falcon X
G - podvozek Z - autopilot Shift + 2 - vše vypnuto/připraveno k letu ; - ATC menu Mezerník + myš - otáčení pohledu F9 - 3D kokpit

Níže jsou uvedeny přednosti tohoto simulátoru dle výrobce:

 • General Electric F110-GE-100 and Pratt & Whitney F100-P-220 engines
 • F-16C Block 50/52 Current and A MLU cockpits
 • 21 different external models
 • 21 different flight models
 • 61 different liveries
 • External loads: AIM-120 AAMRAAM, AIM-9 Sidewinder, Smokewinder, AIM-2000 IRIS-T, GBU-12 Paveway II, AGM-88A HARM, External wing 370 tank, Conformal fuselage tank, AN/ALQ-131 ECM pod, AN/ALQ-184 ECM pod, External fuselage tank 300, AN/AAQ-33 Sniper, AN/AAQ-28 Litening, AN/ASQ-213 HTS
 • Countries covered: Belgium, Chile, Denmark, Egypt, Greece, Italian, Israel, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Singapore, Taiwan, Turkey, USA, Venezuela
 • Realistic (within FSX possibilities) Integrated Control Panel, Data Entry Display.
 • Realistic (within FSX possibilities) Air target radar with tracking options
 • Realistic (within FSX possibilities) Navigation display including terrain display
 • Realistic Stores Management Screens
 • Realistic Heads Up Display (actually sold for professional use)
 • Semi realistic In-flight refueling possible from every AI Airliner
 • Includes two demanding and realistic missions to test your skills
Zajímavé odkazy (revize 17.03.09)

- Oficiální web tohoto add-onu

- Oficiální manuál v anglickém jazyce

Minimální systémové požadavky:

Flight Simulator X, Microsoft® Windows® XP SP2 / Vista, PC with 2 GHz equivalent or higher processor, 1 GB of system RAM, 4 GB or more of available hard disk space, DirectX 9 or higher compatible video card required, 128 MB video RAM or higher, Shader Model 1.1 or higher.

Fotogalerie
Ikonka Máte nějaké vlastní zkušenosti s tímto titulem, které chcete doplnit do tohoto článku?
Ikonka Dotazy, rady, zkušenosti nebo třeba odkazy na zajímavé články či videa můžete umístit do komentářů níže. Ikonka Zdroj grafiky a fotografií: cloud.up4.cz a Aerosoft.com | Zdroj dat: cloud.up4.cz | Výrobce: Aerosoft
Kde pokračovat?

Související obsah

letectví

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.