FlightGear
Po delší době si představíme trochu podrobněji další letecký simulátor, kterým je FlightGear. Tentokrát se bude tedy jednat o titul zařazený podle místních kategorií do civilních simulátorů, protože si zde jednoduše nezastřílíte, ale o pilotáž vojenských letounů ochuzeni nebudete. Nějvětším překvapením pro neznalé bude asi fakt, že tento simulátor je úplně zdarma (
). Vyvíjen je totiž pod licencí GPL a to už od roku 1996. Tento fakt mu však neubírá nic na kvalitě, ba naopak vám tento titul nabídne víc, než byste od něj čekali. Lze ho provozovat na více platformách (Windows, Linux, MacOS, Solaris, FreeBSD a sgi). V únoru 2010 pak byla uvolněna verze 2.0.0, která znamenala obrovský krok kupředu (nejen graficky). Následující článek se týká právě této verze.
Co FlightGear umí?
Na první pohled se jedná o simulátor podobný placenémuod Microsoftu. Nalezneme zde totiž jak třeba reálné 3D prostředí (obsahuje přes 20.000 skutečných letišť), tak detailně zpracované modely strojů včetně klikacíh kokpitů. A to od motorového rogala, přes proudové stíhací letouny až po ty velké transportní. Nechybí zde samozřejmě ani helikoptéry. Létání si můžete vyzkoušet za všemožných povětrnostních podmínek ve dne i v noci, aktuální počasí ve světe lze dokonce online načítat přímo do simulátoru během letu (jako ve FSX). Ti, co už mají něco nalétáno, nebudou ochuzeni ani o možnost tankování paliva za letu nebo třeba provádění řízeného pádu v podobě přistání na letadlové lodi. Až vám bude připadat, že máte pilotáž stroje v malíčku, můžete si ji okořenit nastavením selhání některého ze systémů apod. Možnosti letecké simulace jsou zde skutečně obrovské, není v mých silách zde vypsat co lze a co ne.
Nedostatky?
Během testování jsem občas narazil na podivné chování některých strojů, především během prudších/ostřejších manévrů. Dále se mi moc nezdálo chování helikoptér, třeba hned u základního modelu Bo105, která měla neustále snahu se až fyzikálně nemožně rychle roztáčet kolem své osy, ať se člověk snažil reakční moment rotoru vyrovnávat sebevíc (především při vzletu a ve visu). Opravdu peklo, nechce se mně veřit, že by se helikoptéra v reálu chovala naprosto stejně. Měl jsem již možnost vyzkoušet celkem hodně leteckých simulátorů včetně DCS: Black shark a nikde jsem na podobné chování nenarazil. Pokud se zde najde skutečný pilot helikoptéry, který může toto chování zhodnotit, nechť tak prosím učiní níže do komentářů. Jen doplňuji, že jsem v tomto případě nepoužíval hardwarové pedály. Textury zemského povrchu sem tam neseděly tak, jak by měly, někde dokonce jakoby chyběly (měly pouze bílou barvu). Ale stále nezapomínejme na fakt, že se jedná o opensource simulátor, který se neustále vyvíjí, proto je třeba nad těmito "nedostatky" přimhouřit oko. Bojově naladění piloti dychtící po vzdušných soubojích a ničení pozemních cilů uspokojeni bohužel nebudou, protože tyto možnosti zatím implementovány nejsou. Do budoucna se však třeba i tito piloti dočkají...Co lze pilotovat v základu?
- Boeing 777-200ER:
- A6M2 Zero
- Beechcraft B1900D
- Eurocopter Bo105
- Cessna 172P Skyhawk
- Cessna Citation-X
- de Havilland Beaver
- Moyes Dragonfly
- Grumman F-14B Tomcat
- Piper J3 Cub (J3C-65)
- PA34-200T Seneca II
- Sopwith Camel 1F.1
- UFO from the "White project"
- Zeppelin NT07
Další modely
Pokud vás totiž základní nabídka strojů časem omrzí nebo vám schází nějaký konkrétní typ, můžete se zkusit podívat na oficíální stránky do sekce "", čímž se vám otevřou nové možnosti simulace. Já jsem zde napočítal více než 250 modelů, to už je skutečně úctyhodné množství. Ovšem je nutno podotknout, že kvalita zpracování jednotlivých modelů se velice liší, některé Vás zaskočí svou vysokou propracovaností, jako příklad mohu uvést např. The B-One (B-1B), jiné svou realistickou předlohu jen připomínají. I tak je třeba před všemi vývojáři těchto modelů smeknout, protože tvorba musí být velice časově náročná a vyžaduje jistě potřebné znalosti. Níže naleznete odkazy na podstránky věnované čtyřem modelům, které jsem vyzkoušel a také trochu informací, které se k nim mohou hodit.
Závěr
Hledáte-li pokročilý letecký simulátor, který vám bude sloužit buď jako kvalitní zdroj potěšení z virtuálního létání včetně všeho co k tomu patří nebo klidně i dokonce jako naučná pomůcka, bude pro vás FlightGear jasná volba. Přičtěte si k tomu neopomíjitelný fakt, že je tento sim úplně zdarma a alternativu budete hledat horko těžko. Jestliže o kvalitách tohoto simulátoru ještě stále pochybujete, podívejte se na, které snad i vás přesvědčí.
FlightGear: Fotogalerie
[nggallery id=77]
Máte nějaké vlastní zkušenosti s tímto titulem, které chcete doplnit do tohoto článku?
Dotazy, rady, zkušenosti nebo třeba odkazy na zajímavé články či videa můžete umístit do komentářů níže. Zdroj grafiky a fotografií: cloud.up4.cz | Zdroj dat: cloud.up4.cz | Výrobce: FlightGear Developers & Contributors
Dotazy, rady, zkušenosti nebo třeba odkazy na zajímavé články či videa můžete umístit do komentářů níže. Zdroj grafiky a fotografií: cloud.up4.cz | Zdroj dat: cloud.up4.cz | Výrobce: FlightGear Developers & Contributors
Kde pokračovat?
- základní informace o ovládání, kde co najít a také poradna
- oficiální stránky