Jak vybrat světlo na kolo
Rozhodl jsem se letos konečně co nejlépe a nejlevněji vyřešit osvětlení na kolo. Loni jsem šetřil a spálil se u produktu Sada světel Force Glare - BUG-400 USB a FORCE COB 16 , který jsem včas vrátil. Zimní sezonu jsem přežil s archivními světly na tužkové AA baterie, co mám několik let.
Nechci za produkt moc přeplatit, protože počítám s tím, že životnost nevýměnného akumulátoru nebude určitě moc dobrá, když jezdím i v mrazech. Navíc přes hlavní sezónu nebude světlo (zejména to přední) vůbec používáno, což akumulátoru určitě také nedělá radost. Dále se obávám, že konektor na nabíjení v 90% není moc dobře chráněný proti vodě (v levnějším segmentu).
Začal jsem to tedy letos řešit s předstihem a do hry se dostalo následující:
Co mě zaujalo
Moon Nebula přední + zadní
- od 859 Kč, světelný tok 400 lm, voděodolnost IPX4, záblesky i pro denní použití
- vypadá to skvěle, jen je zde horší odolnost proti vodě
- nelze vyměnit akumulátor
Moon Orion světlo přední + zadní
- od 459 Kč, světelný tok 100 lm, voděodolnost IPX5
- má lepší odolnost proti vodě než Moon Nebula, ale má slabý aktumulátor a menší svítivost
- nelze vyměnit akumulátor
MAX1 blikačka Energy USB
- od 466 Kč, světelný tok není znám, 42 COB LED, voděodolnost IPX4, denní záblesky
- horší odolnost proti vodě IPX4
- nelze vyměnit akumulátor + kapacita jen 300 mA
Lezyne Strip Drive Rear
- od 699 Kč, světelný tok 150 lm, voděodolnost IPX7, záblesky i pro denní použití
- vypadá asi nejkvalitněji v ceně do 1.000 Kč
- moc nevěřím těm gumovým páskům
- nelze měnit akumulátor, jinak by to byl vítěz
Hledání ideálního řešení
Zjistil jsem tedy, že za kvalitu, výměnný akumulátor a vodotěsnost, si budu muset připlatit. Dobře, to není problém, ale v tom případě chci univerzální řešení, které se nebude vázat jen na cyklistiku a světlo bude možné používat i třeba při chůzi/běhu/v domácnosti.
Nejlepší řešení jsem si představoval v umístění světla na helmu (světlo na cyklistickou přilbu), ideálně použití čelovky.
Od kamarádu jsem byl nasměrován na svítilny Fenix, což byl rozhodně správný směr. Profesionální podpora eshopu kronium.cz mně sdělila, že přímo pomocí držáku ALD-08 je možné umístit cyklistická světla Fenix na cyklistickou helmu - např. Fenix BC30 V2.0, Fenix BC25R atd.
Kdybych nechtěl univerzální řešení, tak bych do toho určitě šel - na internetu jsem totiž nic podobného nenašel.
A cyklistické zadní světlo Fenix nabízí pouze jedno, a to model Fenix BC05R V2.0 za 549 Kč, což je škoda. Svítivost totož není extra velká (jen 15 lm).
Resumé
Já jsem zvolil Nabíjecí čelovka Fenix HM51R Ruby V2.0 za 1699 Kč. U zadního světla jsem se rozhodl hodně šetřit a vybral zadní světlo Smart blikačka 317R 0,5W LED USB za 307 Kč.
Raději rovnou napíši, že to zadní světlo Smart 317R nebylo správné rozhodnutí - nekupujte ho, má nekvalitní držák, já bych do něj znovu nešel. Zkusil bych Moon Nebula, MAX1 Energy (má kolega) nebo Lezyne, kdybych to mohl vzít zpátky.
PS: Bude následovat recenze obou těchto světel