Jaké elektrokolo bez šlapání? Elektrokolo s akcelerátorem
Byl jsem milovník cyklistiky, který jezdil téměr každý den po celý rok, najezdil za rok běžně min. okolo 7.000 km, bohužel jsem ale začal mít problémy s kolenem (chondropatie) a musel jsem přestat jezdit. Nejdříve jsem zvažoval elektrokoloběžku, což nedopadlo, viz předešlý článek, tak jsem se začal soustředit na nějaké elektrokolo, které umí jezdit i bez šlapání.
Zjistil jsem, že aby elektrokolo umělo jet bez šlapání, tak nesmí mít středový motor, ale motor v náboji (v kole). Takové řešení pak využívá tzv. akcelerační páčku pro dávkování výkonu. Aby to někam člověka skutečně vyvezlo, tak to chce motor o výkonu min. 500W (rovinky), spíše 750W (menší kopce). V tu chvíli se sníží nabídka takových kol na českém online trhu prakticky skoro na nulu. Alternativou pak jsou elektrokola z Číny, které to umí - např. model DUOTTS-S26 má motor 750W v předním a zadním kole a to už vás opravdu vyveze snad do všech kopců...
Jenže když se člověk začne o kola z Číny (DUOTTS atd.) zajímat jako vážný zájemce, tak vyvstanou min. tyto otázky:
- Všude se provádí krátkodobé recenze u nového stroje (na youtube a webu), které vypadají většinou skvěle, ale téměr nikde se nedá jednoduše získat recenze po nějakém reálném používání koncovým uživatelem (jak dlouho kolo vydrží fungovat, co se může porouchat atd.)
- Pár recenzí reálných uživatelů jsem našel a spíše byly negativní (problémy se někdy ukázaly ihned po ujetí pár desítek km)
- Jak dlouhá je záruka? Zjistil jsem, že pouze 1 rok...
- Seženu náhrádní díly za pár let? Spíše ne...
- Když nebudu spokojený, tak jak do Číny pošlu zpět? Pro běžného člověka je nereálné poslat balík o hmotnosti 40+ kg do Číny.
- Když se něco rozbije a bude vada uznána, tak budu muset čekat než přijde náhradní díl z Číny a pak si to musím sám opravit.
- atd. ...
Chtěl jsem si zkusit koupit elektrokolo bez šlapání na českém trhu s tím, že si tedy připlatím za naše standardní české služby. Napsal jsem tedy do Mountfieldu, Crussis, Kupkolo atd. Bohužel nic nabídnout nikdo neumí, takže smůla...
Psal jsem ještě další extra dotaz do Crussis, zda jde jejich akcelerační páčka (co nabízí na webu) použít i na nějaké jejich horské kolo, a odpověď byla opět negativní.
Nevýhody elektrokola bez šlapání
- Oficiálně takové kolo nesmí být provozováno na pozemních komunikacích (nad určitou rychlost)
- Velice malá nabídka, případně se jedná o atypická "nepěkná" kola
- Tato nepěkná kola pak mají vysoké ceny pokud se jedná o distribuci v ČR
Při ceně nad 60.000 Kč bych už se spíše poohlížel po zakoupení nějakého klasického motorového skůtru (třeba Honda PCX125 je od 80k) či si raději připlatil za klasický motocykl... Alternativně se teď dost začínají prosazoval terénní elektro motorky např. Sur-Ron, Talaria atd., ale cena je od 125k.
Co jsem vážně zvažoval nebo mi zaujalo
- Mukuta Knight (79.999 Kč) - moc drahé
- DUOTTS-S26 (31.737 Kč) - jen z číny, takže problém se zárukou a je nejisté jak dlouho bude fungovat
- DUOTTS-F26 (33.488 Kč) - jen z číny, takže problém se zárukou a je nejisté jak dlouho bude fungovat
- SUPER73-RX (od 3.899 EUR) - moc drahé
Osobní závěr
Moje finální rozhodnutí nakonec bylo se na elektro koloběžky či elektrické jednokolky (EUC) či elektro kola úplně vykašlat. Dodělal jsem si řidičák na skupinu A a zakoupil motocykl, ale o tom jindy ...