Akce S

Akce S


00
Pramen svobody, Bublalka, U Panny Lídy, Žabí, Drmotova, Knížecí, Mariin pramen, připomínají Vám ty názvy něco? Víte, nevíte? Nejen brdoznalci možná budou tušit, ano jedná se o názvy těch nejznámějších studánek, které se nachází ve Středních Brdech. Kromě již několika málo zmiňovaných však existuje v brdských lesích velké množství dalších méně známých, či dočista opomenutých studánek, na které zde můžete narazit. Při snaze o jejich sečtení jsme nakonec došli k číslu 70, ale přiznávám, že jsme zcela určitě nazaznamenali úplně všechny. Některé studánky mají nové zastřešení, jsou vyčištěné a je o ně očividně dobře a pravidelně pečováno. Jsou ale i takové a těch je myslím většina, které po dlouhá léta a tak nějak v tichosti a v zapomnění chátrají, zarůstají měchem a kapradím. Je to určitě  škoda, vždyť každé takové místo s pramenem čisté vody, které je upravené, neplní zdaleka jen funkci praktickou, ale má zároveň i funkci estetickou. Zastavit se, posedět, pozorovat pramínek vody deroucí se na povrch, zaposlouchat se do zvuků lesa a zurčícího pramene, to je přece skvělý relax!
02
I v nedalekém okolí našeho kempu se nachází několik neudržovaných, rozpadlých studánek a tak nás při jednom večerním sezení u ohně napadlo, že by jsme mohli jejich stav trochu vylepšit. Počátkem loňského roku jsme si vytipovali 4 studánky, které by si opravu zasloužily a v průběhu roku 2013 jsme pak začali z rekonstrukcí prvních dvou. Nejdříve se muselo odstranit staré a ztrouchnivělé zakrytí, pak přišlo na řadu čištění samotného prameniště, což bylo asi nejhorší, následovalo pročištění koryta s odtokem v délce několika metrů a jako poslední přišlo na řadu nové zastřešení.
03
Během letošního roku by jsme rádi dokončili opravy i těch zbývajících dvou, jen tam budeme mít trochu problém s dopravou materiálu, obě studánky totiž leží na hůře dostupných místech sad . Až takový problém to snad ale nebude a možná nás tato komplikace inspiruje k vymyšlení názvu pro jednu z nich - ona je totiž doposud bezejmenná razz .

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Akce S
Lezec

30.03.2014 [1]
O. K. v průběhu roku se určitě ozvem i s fotodokumentací :-). A mimochodem, už jsme se dozvěděli jméno té bezejmenné studánky. Jak nám prozradil náš kamarád a brdský tramp Kutloch, jmenuje se prý Hladová.
Fydor

21.03.2014 [2]
Super práce.
Už se těším až se vrátím do Čech a pojedu se na všechny ty nově opravené studánky podivat na kole :)
Díky :)
Legi74

21.03.2014 [3]
Dobrá práce :-), kluci já jsem kousek od Rokycan a klidně bych Vám rád s opravou pomohl a přidal se. Až budete znát termín další "servisní" výpravy, stačí napsat. Myslím si že na svých zádech nějakej ten matroš ještě určitě odnesu a přiložím ruku k dílu ;-)
Zdraví Marťas
Lezec

22.03.2014 [4]
Každá ruka dobrá, dík za nabídku.Domluvíme se a dáme vědět. Zdraví L.
dzardaL

23.03.2014 [5]
Ahoj, kdyby jste chteli s necim pichnout, s klukama by jsme vam sly pomoc. alespon by jsme poznali nová místa a fajn lidi...at se práce daří, kdyžtak email
Pavel

23.03.2014 [6]
Ahoj Láďo, možná nosím dříví do lesa ale na adrese http://www.brdy.org/content/view/130/65/ jsou zanešené polohy studánek, které zmapoval Standa Čechura. Kdysi jsem ho kontaktoval protože jsem měl v GPS také studánky či prameny, které on v mapě neměl. Také jsme se domlouvali že mu pomohu nějaké staré a chátrající studánky dát do pořádku. Ale pak se u něj něco stalo zlého, napsal mi smutný email a od té doby už od něj nemám žádné zprávy.
Lezec

25.03.2014 [7]
Ahoj Pavle. Ano vím, i na estudánky.eu je od stejného autora poměrně podrobný seznam brdských studánek aktualizovaný tuším naposled v roce 2011, ale jak říkám, ne všechny jsou tam zanesené.
hans

27.03.2014 [8]
aktuálně na :
www.estudanky.eu
Honza…

29.03.2014 [9]
Poslední komentář
Drzime palce pri obnove studanek a pokud nam poslete aktualni fotky ci nove zaznamy do registru, vse pridame. Hezky den - Honza Koukl - Mladi ochranci prirody

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.