X. Zimní přechod Brd

X. Zimní přechod Brd


P_20170107_132717
Tak jsme se letos při našem pravidelném zimním přechodu Brd konečně dočkali! Brdská zima jak má bejt. Pořádný mráz, hromada sněhu, prostě paráda. Když se dívám zpět na naše přechody, tak poslední zimní jsme zažili v prosinci roku 2010. Pak už se jednalo spíš o přechody jarní, vzhledem k počasí. Každoročně jsme proto zvažovali, že tuhle akci přesuneme z vánočních svátků o něco dál, až na leden, to už bývá sněhu povětšinou dost. Letos, i když víceméně z donucení, se nám to konečně podařilo. Tříkrálový pátek byl tím dnem, kdy vyrážíme - Já, Luky a náš nový společník krátkosrstá kolie Whiskey. Jde se dobře, cesty jsou na pokraji Brd lehce prohrábnuté a tak cesta ubíhá poměrně rychle. Už za tmy dorážíme na camp, kde si děláme něco k večeři a plánujeme cestu na sobotu. Je nám jasné, že zítra už to bude o něčem jiném i vzhledem k tomu, že začíná pěkně přituhovat.
P_20170107_082555
Ráno se probouzíme do pěkného mrazu, teploměr ukazuje -20°C ! A tak dumáme co se psem. Aby šel celý den v takových mrazech a brodil se sněhem, protože cestu jsme si dneska naplánovali převážně lesem, to nám příliš rozumné nepřipadá. Nedá se nic dělat, psa musíme vrátit, říkáme si. Luky se tedy nalehko vrací na okraj lesa, kde ho odevzdá a maže rychle zpátky. Původně jsme chtěli dneska vyrazit nejpozději v 9 hodin, protože nás čeká pořádný kus cesty a místo toho budeme rádi, když odejdeme v 11. Naplánované setkání s Luďánem a Verčou na Carvánce, tak začíná být v ohrožení, ale snad to stihnem. Od Třítrubecké křižovatky už cesty protažené nejsou a tak vyjde nastejno, jestli jdeme lesem nebo po cestě, všude tak 20 - 30 cm krásného prašanu. Nakonec ale do lesa musíme, protože podél jednoho z potoků se chceme dostat k již zmiňované Carvánce, je to nejkratší. Úměrně k nadmořské výšce přibývá i sněhová pokrývka, a tak když vylézáme na louky poblíž Carvánky, brodíme se minimálně 50 cm sněhu. Čas 14:05, ani jsme nečekali, že po těch obtížích z rána to stihneme, ale stalo se. Jen Luďáno nikde. Lavice pod pergolou vedle chaty je docela volná, stojí tu jen pár běžkařů, tak si chceme zatím udělat něco k jídlu. Jenže na co sáhneme, to je tvrdý jako šutr, vše zmrzlo - voda, chleba, klobásy, paštiky, pivo. Nakonec tedy vydoluju trochu fazolí z konzervy a ty si ohřívám. Zapíjím to rumem, ten jedinej nezmrzl. Mezitím dorazil Luďáno s Verčou i se psy, šli z Kváně, přes letiště a bunkry. Agátka chudám zmrzlá víc jak pražský gaučák. To se divím, vždyť už s námi na Brdech prožila ledacos. Luďáno si jí tedy bere chvilku na klín, aby jí zahřál alespoň packy. Ještě, že jsme Whiskeyho ráno vrátili, ten by chudák taky trpěl.
P_20170107_142623
Dlouho se v tom mrazu sedět nedá. Krátce před třetí hodinou tedy rozpouštíme sešlost a pokračujeme dál. Luďáno s Verčou se vrací stejnou cestou zpátky, my to bereme trochu oklikou přes Tři pány a Bor směr Lizská. Teplota se po celý den pohybuje pod -10°C, ale když se člověk hýbe, není to nic, co by se nedalo vydržet, naopak, užíváme si to. Bůh ví, kdy v Brdech další taková zima zase bude. Je zataženo a začíná drobně sněžit. Rychle se stmívá a když se prodíráme hustým lesem poblíž sv. Anny, není už vidět na krok. Nasazujeme čelovky a pokračujeme dál jak dvě bludičky. Je to nádhera - jen my, ticho, tma a ve světlech čelovek třpytící se sníh ... P_20170107_171917 Teplota k večeru ještě trochu poklesla, ale takový mráz, jaký byl včera už dnes pravděpodobně nebude, nevypadá to tak. Flek je naštěstí prázdný, tak nemusíme inprovizovat a v klidu se chystáme na noc. Ještě než usneme začíná venku opět sněžit. Nízká oblačnost a sníh v noci teplotu trochu udržely a tak ráno vstáváme do přijatelných -8°C. Jaký to rozdíl oproti včerejšku. Snídáme ještě pod lehce modrou oblohou, ale ta se zanedlouho opět zatáhne a takhle to zůstane až do odpoledne. To byla asi jediná malá kaňka na našem letošním jubilejním X.ročníku zimního přechodu Brd - slunce jsme až na pár minut vlastně neviděli. Ale to už bychom chtěli asi moc, aby byl sníh, aby byl mráz a aby nám k tomu svítilo ještě i slunce. Ne, ne, takhle to bylo v naprostém pořádku a my si ten letošní zimní vandr konečně po několika dlouhých letech čekání opravdu užili. P_20170107_124117 Více fotografií z X. Zimního přechodu Brd najdete na našem 
 .  

Komentáře

Vaše reakce na X. Zimní přechod Brd

Související obsah

brding

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.