Aliance

Aliance

Přímo do středu Brd, do oblasti mezi Tokem (865m.n.m.) a Jordánem (826m.n.m.), vede silnička zvaná Alliance. Je 8 kilometrů dlouhá a nechal jí vybudovat Jeroným Colloredo - Mansfeld. Důvodem její výstavby mělo být  propojení stávajícího panství Dobříš s nově získaným velkostatkem Zbiroh, který odkoupil od zkrachovalého podnikatele Stroussberga. Protože jejím úkolem bylo spojit obě území vlastněná Mansfeldy, dostala jméno Alliance, což ve francouštině znamená spolčení, jednotu.

Pojedeme-li od Strašic, mineme legendární lovecký zámeček Tři Trubky, soutok Třítrubeckého potoka s Padrťským a po kilometru narazíme na odbočku vlevo, přímo naproti Chocholaté skále. Zde původně  Alliance začínala. Dnes silnici přehradila závora a značka "zákaz vjezdu". Sto metrů za závorou můžeme vidět poměrně zajímavou stavbičku věže vodojemu U Rybiček.

Do něj je jímána voda z okolních vrtů podél Třítrubeckého potoka a ta pak slouží jako zdroj pitné vody převážně pro město Rokycany. Za vodojemem je možné pokračovat ještě tak 500 metrů, ale pak už nám v cestě definitivně zabrání vysoký plot a zabezpečovací zařízení. Dál rozhodně NEVSTUPOVAT. Mohl by vás překvapit hlas z reproduktoru vyzývající k opuštění prostoru!!! Kamery jsou evidentně funkční.

Tohle je možná poslední místo  na území VÚ Brdy, které i nadále zůstává pro veřejnost jakýmsi tabu. Lidově se mu říká "U Němých" a jedná se o velký podzemní objekt. Ten zde byl původně vybudován jako velitelství bojových operací pro naší armádu. K čemu slouží dnes, lze jen spekulovat. Musíme se tedy vrátit zpět k závoře a celý tento uzavřený prostor objet po nově vystavěné betonové cestě. Mineme opuštěnou a rozstřílenou strážní budku, zahneme vlevo a stoupáme nahoru.

 Po pravé ruce máme velikou louku a na ní opuštěné stavení - stodolu, ta jediná zůstala jako zázrakem zachována z původní hájovny Tři Trubky. I ona bohužel posloužila jako terč, jak můžeme vidět na jejích stěnách. Naštěstí jen ručním zbraním.Tohle místo má však svůj půvab. Uprostřed hlubokých lesů se před váma najednou rozestoupí stromy a před očima máte krásně zelenou louku a na ní červeně zbarvené stavení, to vše s pozadím majestátní Koruny (832m.n.m.). Pokračujem ale dál a zanedlouho se u mostku přes potok Reserva napojujem na původní trasu Alliance. Čtyřkilometrovým stoupáním poté směřuje silnice do svého nejvyššího bodu a to je sedlo Dlouhý kámen ve výšce 825m.n.m.

V těchto vrcholových partiích má Alliance už charakter horské silnice. Přehoupneme se na druhou stranu a můžeme se na chvilku zastavit. Po pravé straně se nám naskytnou krásné výhledy na Příbram a její okolí a tak by byla  škoda toho nevyužít. Cesta pak začíná několika serpentinami rychleji klesat severní stranou Toku až ke svému druhému konci.

Ten se nachází na křižovatce se silnicí Obecnice - Zaječov ve výšce 675m.n.m., v místě zvaném U křížku.

Původní účel tahle silnička svým majitelům určitě splnila. Zrovna tak dobře poslouží i vám, pokud hledáte nějakou pěknou trasu pro Vás a Vašeho dvoukolového miláčka. Na krátkém úseku je toho k vidění poměrně hodně a ty další kilometry už záleží jen na Vás.

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Aliance

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.