Brdy 1. dubna

Brdy 1. dubna

Letošní první dubnový den jsem po delší době vytáhl kolo z garáže a vyrazil se trošku provětrat do Brd. Na kole jsem tu nebyl poměrně dlouho, poslední dobou jsme po Brdech chodili pouze pěšky a tak jsem se docela těšil. To jsem ale ještě netušil, co všechno mě tady dnes čeká! První nepříjemnost jsem musel řešit hned po ujetí několika málo kilometrů, za Skořicema u závory při vjezdu do prostoru. Už si ani nevzpomínám, kdy naposledy mě někde ve vojenském újezdu zastavila hlídka a kontrolovala povolení ke vstupu, je to určitě nejmíň 5 let. A zrovna dneska na ně musím narazit! Byli schovaní na Kreslovně za posledním stavením a v momentě, kdy jsem je míjel, okamžitě vyskočili z auta, zatarasili mi cestu a hned na mě : " Stát! Sesedněte z kola a předložte povolení ke vstupu!"
hlidka
Tak tohle jsem fakt nečekal a docela mě to zaskočilo, co teď? Doklady s sebou do lesa pochopitelně žádné nevozím, tak se je pokusím ukecat, říkám si. Nakonec to ani nebylo nutné, ukázalo se totiž, že jsou to velcí příznivci a pravidelní návštěvníci našich webových stránek biggrin. To je v pořádku, my Vás známe, vklidu pokračujte a hezkou projížďku přejem. Tak to bylo od obou soudruhů - příslušníků opravdu milé a přátelské, díky pánové a přijměte ještě jednou dodatečné poděkování. O kousek dál, když projíždím pod vrcholem Palcíře, jsem překvapený znovu. Lesní cesta je značně rozježděná a nedaleko od jezírka potkávám několik nákladních aut, které vezou nějaký stavební materiál a míří k vrcholu. Co se tady děje, že by se tu něco stavělo? Nedá mi to a jedu se tam podívat. Když po chvilce přijedu k vrcholové skále, nestačím se divit. Na nejvyšším místě Palcíře se staví pravděpodobně nějaká rozhledna! No, to se ale s těma rozhlednama v poslední době nějak roztrhl pytel, napadá mě. Po Břasích a Kotli teď vzniká další tady v Brdech.
zaklady
Ale zase na druhou stranu, když se nad tím trochu zamyslíte, moc lepších a snadno dostupných míst na rozhled v Brdech jen tak nenajdete. Po Praze ( tam to vojáci nepovolí) a Toku ( ten je příliš vzdálený), už zbývá jen Třemošná ( tam si jí Příbram určitě zanedlouho postaví taky) a pak právě Palcíř. Za příznivých podmínek je odsud opravdu skvělý výhled a je možno spatřit velkou část Šumavy, Český les, Plzeň a okolí, Rokycany, Manětínsko, Křivoklátsko a pochopitelně i značnou část Středních Brd.  Tak proč tu rozhlednu nepostavit zde, že? Sjíždím na druhou stranu k rybníkům, mířím k tomu Hořejšímu a chci si zde trochu odpočinout. Jenže moje oblíbené klidné místo na pokraji lesa se už taky změnilo k nepoznání. Koukám jak blázen na tu změnu! Na loučce pod lesem někdo během krátké doby postavil několik chatek. To je teda fofr. Ale vybrali si hezky, to musím uznat, já jsem si tohle místo taky zamiloval. Je to (bylo to) jedno z nejhezčích co v Brdech znám - voda, lesy, ticho... Armáda sice vojenský újezd do civilní správy předává až za rok a půl, ale v Brdech už se staví ostošest confused . A to se všichni zodpovědní dušovali, že navrhovaná CHKO podobnému využívání území zabrání. No nic, jedu dál a čekám, co mě kde dnes ještě potká.
chatky
Nový penzion, který stojí v místech bývalé borské hájovny, už jen bez povšimnutí míjím. Ani mě to, nevím proč, nějak zvlášť nepřekvapuje.  Ono určitě nezůstane jen u toho jednoho, protože vhodných míst pro výstavbu ubytovacích zařízení je po Brdech dostatek a tak je dobré si na podobný obrázek co nejdřív zvyknout. Koneckonců bude to pro všechny turisty, kteří milují opuštěnou a divokou přírodu, velké plus - nebudou muset s sebou do lesa nic tahat, zajedou si autem pohodlně až k penzionu, ubytují se, nají se a pak pěkně nalehko se projdou po okolí buď pěšky a nebo budou mít možnost si půjčit například čtyřkolku, vhodné trasy po čtyřkolkáře se určitě brzy také najdou, třeba na pouštěných dopadových plochách. Kličkovat mezi nevybuchlou municí, to teprve bude ten správný adrenalin!
penzion
Od Boru se začínám pomalu vracet zpátky a zvažuji, jestli jet lesem nebo po silnici. Nakonec se rozhoduji pro les a dělám dobře. V listopadu roku 2013 se totiž v jednom místním regionálním deníku objevil nenápadný článek o tom, že do Středních Brd pronikli první jedinci bobra evropského. Ten se zatím nejblíže vyskytuje na dolním toku řeky Úhlavy a tak je pravděpodobné, že se do Brd rozšířil snad právě odsud. První nepotvrzené informace o jeho výskytu pochází z ledna tohoto roku a mělo se údajně jednat o lokalitu na říčce Klabavě (Padrťský potok) poblíž Strašic. Do dnešního dne se ale nikomu jeho existenci oficiálně potvrdit nepodařilo. Dnes 1. dubna 2014 však přináším první a zcela unikátní fotografii, která dokazuje, že bobr evropský v Brdech skutečně je!
bobr
Takto nahlodané stromy jsem nalezl na břehu jednoho potoka nedaleko od borské hájovny. Je vidět, že bobr nebo bobři, tu nejsou opravdu dlouho, protože stromy na stavbu svých hradů a hrází teprve začali "porážet". Tak uvidíme, co na to řeknou vodohospodáři, až bobři svoje dílo dokončí. Možná pak ale budou mít o starost míň a ubudou jim problémy s výstavbou plánovaného protipovodňového suchého poldru na Americe, bobří hráze vodu zadrží také a nebude je to stát ani korunu lol . Tak takový byl můj výlet do Brd dnes 1. dubna 2014. Dočetli jste přátelé až sem? Přemýšlíte? Váháte? Věříte? Nebo naopak nevěřícně kroutíte hlavou? Buďte klidní, vše uvedu na pravou míru. Jak jste si určitě všimli, dnes je 1. dubna a to znamená jediné,  je Apríl. Celé toto čtení je tedy vedeno v jakémsi aprílovém duchu a tudíž na něm není nic, co by se zakládalo na reálných informacích, bohudík. Tedy snad až na tu poslední část o bobrech. Znovu říkám bohudík, protože situace se může zanedlouho radikálně změnit a vše, co je zde popisováno, se může stát smutnou skutečností. Tak věřme, že zůstane jen u toho Apríla. Ono by to totiž v opačném případě už vůbec nebylo vtipné. Tak si užijte jaro v Brdech. Zdraví L. Malé vysvětlení k použitým fotografiím: foto č.1 - Strašice před jednou z místních stodol foto č.2 - web. stránek www. rozhledna-nasedle.cz, výstavba rozhledny (autor neznámý) foto č.3 - internet (autor neznámý) foto č.4 - stavení pana Š. Jedná se o nekomerční stavbu. foto č.5 - bobří činnosti na Úhlavě 1 .5. 2013

Komentáře

Vaše reakce na Brdy 1. dubna
pavel
#1240

02.04.2014 [1]
Máte pravdu. Ten web má už asi bohužel své lepší doby za sebou.
A pokud jde o Brdy, věřím, že není nutno se bát. Zdaleka nejde jen o CHKO - ta je dobrá, ale také všechno neuhlídá. Jde tu o kombinaci ODOS s CHKO - a to už je opravdu úplně o něčem jiném. O tom se může zdát i v NP. Ani tam ochrana není tak účinná, jak by byla v Brdech. Možná kouzlo nechtěného, ale mělo by to fungovat. Tedy - pokud konečně ten újezd zruší a CHKO tam vznikne. Hamáček s Řihákem, Hálou, Chvojkou, Mudrou Ježkem a několika dalšími jsou proti. Ale snad zdravý rozum zvítězí.
Jinak - hezké fotky a pěkné aprílové vyprávění.
Keroška
#1241

01.04.2014 [2]
Uffffffff,ufffffffff.Bravo.Já se chytil.Poslední dobou navštěvuji pouze nevojenské Brdy a opravdu jsem byl v šoku.I když,ta lokace chat se mi "nezdála",říkal jsem si,že je to trochu prapodivné foto :).
Jsem velice rád,že to byl jen povedený Apríl :).
A dnes mě ještě dostal mladší syn.Přišel ze školy a kajícně zašpital:"Dostal jsem pětku".
Hurá,ani jedno není pravda :)). (Zatím....).
Keroška
Amina
#1242

02.04.2014 [3]
Teda takhle mě aprílem už dlouho nikdo nedostal - jsem cíťa a skoro jsem se dala do breku nad bezmocností postavit se mocným :-) Ať žijí Brdy a zdravý rozum a dík za krásný web! Na tom jednom, co jsem sledovala, už se to jen hádá :-(
Amina
Zdeněk…
#1243

07.04.2014 [4]
Poslední komentář
Vy jeden šprýmaři málem jsem se taky nechal nachytat na švestkách když jsemsi říkal musím se podívat co je na brdingu
nového a on se opravdu p.Lezec na apríla vydal na kole do Brd
a mě ani nepozval ???!!! Marně čekám na to slíbené pozvání.
Doufám,že až se vrátíme z Luhačovic po 27.dubnu tak se snad
dočkám.
Přeji krásné a zelené velikonoce a bohatou pomlázku.
Zdeněk Poděbradský

Související obsah

brding

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.