Břidlicový důl St.Viti

Břidlicový důl St.Viti

 

horni


Další návštěva podzemí mi tentokrát nezabrala ani moc času. Přibližně 20 kilometrů vzdálený Chrást ukrývá na svém katastru jeden nepříliš rozlehlý systém důlních štol.

 

usti-stoly


Vydal jsem se tedy do nedalekého Chrástu a zde se rozhodl prozkoumat  starý opuštěný důl, ve kterém se kdysi dobývala vitriolová břidlice. Důl se jmenuje St.Viti.

leva


Musím přiznat, že jsem byl docela překvapen, ve kterých místech se důl nachází. Čekal bych, že ho najdu někde v polích nebo ve stráni za posledními baráky a ne téměř uprostřed zástavby. Ale je to tak. Jen pár desítek metrů od chrásteckého nádraží, v propustku pod železniční dráhou se nachází vstup do tohoto důlního díla.

prava


Hned u horního portálu mě zaujme krásná ledová výzdoba, tu z prosakující vody vytvořily obrovské krápníky. Pěkné, ale jsem tu kvůli něčemu jinému. Beru si tedy helmu, nasazuju čelovku a s očekáváním vstupuju do tunelu. 

prulez


Cesta připomíná ze všeho nejvíc jízdu ledovým korytem, protože stékající voda na zemi zmrzla a tak musím postupovat opravdu opatrně. Přibližně v polovině nacházím dva vstupy, na každé straně jeden. Malou chvíli váhám a pak lezu do pravého.Výška štoly není moc veliká, něco přes metr a dále se postupně snižuje.

stola


Po chvilce se dostávám k částečně prohrabanému závalu a za ním už je štola bohužel zanesená bahnem a zaplavená, škoda, musím zpátky. Tady jsem nic zajímavého nenašel a tak doufám, že druhý pokus bude o něco úspěšnější. Vylézám ven a vstupuju do štoly, která ústí na opačné straně tunelu.

stara-vydreva


Po překonání několikametrového vyzděného průlezu se najednou ocitám ve větším vyrubaném prostoru. Strop i stěny všude kolem pokrývá žlutý povlak ( pravděpodobně břidlice s obsahem síry) a k vidění tu jsou dokonce i pozůstatky z původní výdrěvy. To už vypadá zajímavěji :-). Je zde ale nějaký " divný" vzduch s vysokou vlhkostí a tak se raději brzo otáčím a lezu ven. 

spodni-portal


Ve svahu u spodního portálu je pak možné nelézt ještě několik vývěrů vody z dalších zatopených štol. To nasvědčuje tomu, že původní systém podzemních štol dolu St. Viti v Chrástu, byl daleko rozsáhlejší, než je možné dnes vidět.

Související obsah

brding

podzemí

Komentáře

Vaše reakce na Břidlicový důl St.Viti
Petra

16.01.2013 [1]
Poslední komentář
Moc pěkné. Mráz občas umí vytvořit pozoruhodnosti.

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.