Druhý lyžařský výlet do Brd na historických ski

Druhý lyžařský výlet do Brd na historických ski


ski
V sobotu 21. února 2015 pořádalo MLOA (Muzeum lehkého opevnění Annín) ve spolupráci s HSB (Horská služba Brdy) druhý ročník akce pod názvem " Organizovaný lyžařský výlet do Brd v dobovém oblečení a na historických ski". Po vydařené premiéře v roce 2013 si museli zájemci na letošní druhý ročník počkat o rok déle, nevyhovující sněhové podmínky totiž v loňském roce nedovolovaly tuto akci uspořádat. I letos to však bylo se sněhovou nadílkou v Brdech mizerné a tak všichni zainteresovaní vyhlíželi ono osudné datum konání s nemalou dávkou nervozity. Přiznám se, že nebýt ověřených zpráv od jednoho člena přípravného výboru, který si o den dříve celou trasu cvičně projel a podal hlášení o stavu sněhové pokrývky v okolí Pražáku, příliš bych v úspěch letošní akce nevěřil. V sobotu o půl jedenácté se nás na parkovišti u Nepálu sešlo celkem pět, tedy o jednoho méně než při ročníku prvním. Tváře zúčastněných víceméně stejné, jen dobové oblečení doznalo menších změn a naše historická prkýnka rovněž. Minule se totiž ukázalo, že vyndat několik desítek let staré ski odněkud z půdy, sklepa nebo garáže a jen tak na nich vyrazit, se prostě nedá... Zarezlé pružiny, zpuchřelé řemínky a odpadávající hrany lyží některým jedincům výlet notně znepříjemnily sad. Vybaveni a poučeni z chyb minulých těsně před jedenáctou hodinou vyrážíme. Informace z předchozího dne skutečně nelhaly a ač se to zprvu na parkovišti nezdálo, hned za autobusovou zastávkou můžeme obout naše ski a pohodlně začít stoupat směrem k Pražáku. Menší problémy nastávají v průseku, kterým vede elektrické vedení nahoru k meteověži. Jižní svah je od sluníčka již pěkně vyhřátý a tak tu na nás čekají krátké úseky bez sněhové pokrývky. Na slunci se i my pěkně potíme, několik občerstvovacích zastávek se proto hodí. Prudkým stoupáním vyjíždíme až na samotný vrchol a pak podél plotu meteověže míříme na severní " lavinový " svah, kde nás čeká první úkol - nalezení a zachránění " lavinou " zavalené osoby. Prostor o velikosti přibližně 15 x 15 metrů je vymezen barevnými fáborky a přestože zde místy leží až 30 cm sněhu, hledání ztraceného celou skupinou lyžníků netrvá příliš dlouho. Po pár minutách je ztracený nalezen a zachráněn. Bohužel při vyhrabávání z laviny se stala malá tragedie. Zřejmě neopatrností nebo nezkušeností záchranářů, či snad celkovou zchátralostí tělesné schránky zavaleného došlo při vyprošťování k odtržení hlavy od tělíčka nešťastníka. Ten tak svojí záchranu přežil o pouhé sekundy ...rolleyes.
IMG_0979
Nedá se nic dělat, po minutě ticha se musíme vydat dál, čeká na nás ještě dost kilometrů a několik dalších úkolů. Magistrála mezi Prahou a Malým Tokem je plná lidí a tak naše akce budí trochu rozruch. Často se zastavujeme a vysvětlujeme. S malým zdržením tedy přijíždíme na křižovatku lesních cest U Svatého Jana, kde na nás čeká druhý úkol - se zavázanýma očima srazit sněhovou koulí postavené kuželky. Na místě však trochu inprovizujeme a místo sněhové koule, kterou srazit postavené kuželky bylo přeci jen značně obtížné, házíme na cíl nakonec utrženou hlavou ze zachráněného medvěda. Na první pohled to vypadalo možná trochu morbidně, ale celá tato akce je jednou velkou recesí, tak jsme tak brali i tento úkol.
IMG_0998
Sjezd traverzem od Sv. Jana na Zalánskou cestu byla jedna z těch příjemnějších částí, kde na nás čekaly další dva úkoly. Jeden plánovaný - hledání ukrytého pokladu a jeden neplánovaný - překonávání padlého stromu s nasazenými lyžemi. Ač to zpočátku vypadalo jako úkol snadný, někteří z nás se tady ale docela zapotili. Zledovatělý úsek po Zalánské nás trochu potrápil, protože síly přeci jenom po čtyřech hodinách v náročném terénu trochu ubývaly, ale všichni účastníci poslední stovky metrů nakonec úspěšně zvládli. Letos tedy nebyl zaznamenán žádný pád, žádný úraz, ani vážnější defekt. Konečné hodnocení v Nepálu tak přineslo jen samá pozitiva lol.
IMG_1001
Ať žije další ročník akce nazvané " Organizovaný lyžařský výlet do Brd v dobovém oblečení a na historických ski". Snad sněhové podmínky dovolí a uskuteční se i příští rok.  

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Druhý lyžařský výlet do Brd na historických ski
TO JE…

01.03.2015 [1]
Nechápu, co znamená tato akce a nechápu co znamená "v dobovém oblečení"(k čemu se váže, co má za význam), absolutně nesmyslná akce s nesmyslnými částmi. Ale to je jedno, každý svého štěstí strůjcem :)
Lezec

02.03.2015 [2]
Ano, přesně tak. Pokud tato akce přinese radost alespoň několika lidem ( v tomto případě pěti), má smysl. Sejdou se totiž lidé, kteří na sebe během roku nemají čas a trochu si v Brdech zablbnou. Navlíknou na sebe staré oblečení ( vojenské i civilní), nazujou dnes už historické lyže ( mimochodem nejstarší byly originály z roku 1937 !), vyrazí do lesa splnit pár nesmyslných úkolů a nakonec si pěkně pokecají v hospodě. Pro účastníky tedy akce každopádně význam má ( jinak by nebyla pořádána, že?), ale dokážu pochopit, že pro širokou veřejnost (hlavně pro tu, která nemá pochopení pro recesi) se jeví jako nesmyslná. Tak tolik na vysvětlenou. Zdraví L.
pavel

08.03.2015 [3]
Já zas jen tiše závidím. Účast mi znemožnila znovuobnovená kýla a bohužel i absence pravých historických "ski", i když některé z mých straších běžek už lze asi taky považovat za historické. Tak třeba budu mít příští rok štěstí, kýla se mi potřetí nevrátí a sněhové podmínky dovolí, abych se té akce zúčastnil taky, premiérově už v nově vyhlášené CHKO Brdy. Zdravím, gratuluji k pěkné akci a doufám, že příště už vaše "řady" rozšířím. :D
Lezec

25.03.2015 [4]
Poslední komentář
Ahoj Pavle. Příští rok určitě přijeď, rádi Tě uvidíme na prvním "open" lyžařském výletě. L.

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.