Ejpovické podzemí II.- sklad trhavin

Ejpovické podzemí II.- sklad trhavin

Tak se konečně dostávám k tomu, abych dokončil naší lednovou výpravu za poznáním ejpovického podzemí.

 

V prvním článku (23.1.2012) byla popsána návštěva odvodňovacích tunelů a dnes se tedy budu věnovat bývalému skladu trhavin. Ten se nachází nedaleko od zatopeného ejpovického velkolomu a je zajímavé, že ač jsme se v těchto místech pohybovali už mnohokrát, o jeho existenci jsme neměli ani potuchy.


Nikdy mě totiž nenapadlo, že v těchto rekultivovaných a dnes již jiným účelům sloužících místech by se mohlo zachovat něco takového. No ale zachovalo se a tak hurá do nitra země.


Nenápadný vchod k našemu překvapení není vůbec zabezpečen a jeho "překonání" bylo tedy velice snadné. První věc, která nás hned na začátku zaujme asi nejvíc, je perfektní stav ostění hlavní chodby. Druhá pak, vysoká vlhkost i teplota uvnitř. Chodba je 2x zalomená vždy s protilehlými bezpečnostními výklenky (pro tlumení tlakové vlny při případném výbuchu) a měří přibližně 25O metrů. Po celé její délce jsou v zemi zachovalé kolejničky úzkorozchodné manipulační dráhy i s výhybkami a pod stropem je zavěšen tubus vzduchotechniky.


Vše ve velice dobrém stavu. Jen v místě manipulačního skladu (vyznačeno na plánku) je část vzduchotechniky zřícena jak v hlavní chodbě, tak i v prostoru samotného skladu. Navíc se zde propadla i část stropu. Důvod destrukce zrovna v tomto jediném místě je zvláštní.


Na nějakou explozi to ale navypadá, spíš bych se přikláněl k prosaku svrchních vod, ale proč zrovna v tomto jediném místě? Za prostorem poničeného skladu už je vše opět perfektně zachovalé a tak postupujem bez problémů dál. Míjíme soustavu 11 skladovacích kobek a pomalu se dostáváme až na úplný konec hlavní chodby.


V této zadní části se vysoká vlhkost sráží na stěnách vzduchotechniky a vytváří tak krásné barevné "korálky", vypadá to velice působivě. Dostali jsme se až na samotný konec celého chodbového systému tohoto muničního skladu a dál už není co prohlížet, vracíme se tedy pomalu zpět.


Při návratu ještě důkladněji nahlížíme do samotných skladovacích prostor, ale nic zajímavého se zde již nalézt nedá. Jen nás znovu udivuje perfektní stav celého podzemí. Kromě vytrhané elektroinstalace a rozbitého osvětlení vše ostatní vypadá, jako by sloužilo svému účelu ještě v nedávné době.


Končíme prohlídku tohoto zajímavého podzemního díla a po hodině vylézáme zpět na denní světlo. Hanz i já jsme byli prohlídkou mile překvapeni :-).

Související obsah

brding

podzemí

Komentáře

Vaše reakce na Ejpovické podzemí II.- sklad trhavin
atom

23.05.2013 [1]
ahoj,

v ejpovicích jsem prožil nějakých 18 let a jako malí kluci jsme prolezli nedaleké kopce, lesy a potučky nesčetněkrát o ejpovických tunelech nemluvě. Ale o skladu trhavin slyším poprvé. Bylo by možné uveřejnit, kde se nalézá ?
Lezec

24.05.2013 [2]
Ahoj.V současné době bych návštěvu podzemního skladu rozhodně nedoporučoval.Vchod se nachází na golfovém hřišti,kde již probíhá sezóna.Vhodnější bude počkat na zimu,až bude v areálu klid.L.
Kabanos

16.10.2013 [3]
Ahoj,
nemohl by sem někdo dát GPS pozici vstupu nebo aspoň foto jak vstup vypadá. Jsme to nedávno hledali a nenašli :( díky
Lezec

17.10.2013 [4]
Ahoj,pošli mi mail.L.
kyzis

23.01.2015 [5]
Zdravím :) mám podobný problém jako Kabanos. Můžu poprosit o GPS místa vstupu do skladu? nebo cokoliv co by nám pomohlo ho najít. Dík :)
Lezec

24.01.2015 [6]
Pošli mi e-mail, dám ti GPS.
katschaba

29.01.2015 [7]
Ahoj, mohl bych taky poprosit o ty gps souradnice? Katschaba (at) gmail.com Diky!
starfox

31.01.2015 [8]
Ahoj:) a děkuji za pěkné reporty, palec vzhůru;) Bylo by možné mi prosím také poslat souřadnice? Ke "Skladu trhavin" a dolu "Sv.Viti", děkuju moc a máte můj respekt.... 3rd@centrum.cz
kyzis

02.02.2015 [9]
:( nechci vám krást naděje, avšak vchod do skladu je zapečetěný. Aspoň tedy 31.1 byl, a nevypadá to že by se to mělo nějak změnít. Celý vchod je zabezpečený dřevěným, a zdá se že i dost pevným deklem. je tam jen malé okýnko na větrání.
Patrik

30.12.2017 [10]
Ahoj super rád bych se tam vydal.Dal by si mi prosím GPS nebo foto vstupu?Děkuji
Ládín

02.01.2018 [11]
Ahoj.Vchod do ejpovického podzemí je už bohužel nějakou dobu zabezpečen a nelze se tam tedy dostat.
m.k

07.05.2018 [12]
Poslední komentář
a je mozno napsat souradnice kde se vchod nachazi

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.