Překvapení jménem Merfánka

Překvapení jménem Merfánka


P_20160715_160008
Není to tak dlouho, co jsem si při jednom z posledních brdských vandrů procházel notoricky známé fleky, nikam nepospíchal, užíval si krásného dne a víceméně jen tak "lelkoval". A zrovna v momentě, kdy jsem přemýšlel nad tím, že v těchto místech už za tu dobu vandrování znám skoro každou pěšinku, každý kámen či strom a že by mě tedy tady (skoro) nic nemělo překvapit, zrovna v tom momentě koukám - nad jednou z místních studánek "svítí" do dálky nové zastřešení. Tak se tam zajdu podívat, říkám si a stoupám lesem vzhůru. Když už jsem se přiblížil sotva na pár metrů vidím, že u studánky někdo sedí. Hmm, nebudu tu sám a jsem trochu zklamaný.
P_20160720_183957
Dobrý den, přicházím ke studánce a pozdravím. Dobrý den, odpoví sedící a otočí se. Á to jste vy pane lesní, poznávám našeho pana lesníka. Ale, dobrý den, rád Vás vidím, dlouho jsem Vás tady nepotkal, praví správce lesa. No jo, s námi je to teď trochu složitější, hledáme si nové místo pro camp, tak se tady letos moc nezdržujeme, začínám debatu. Na tom našem starém už je příliš živo, však víte a to zanedlouho povede v těsné blízkosti ještě naučná stezka a cyklotrasa. Začíná to tam být jak na Václaváku, povzdechnu si. To máte pravdu, lidí a starostí přibývá, už tu není takový klid jako za vojáků, souhlasí správce. Přisednu si a dobrou půlhodinku probíráme všechno možné - co se na Brdech změnilo, jak se změnilo chování lidí, co nového v lese, proč opouštíme camp, kde si chceme najít nový atd. Škoda, že mi odcházíte z rajónu, takové trampy jako vy, bych přál každému kolegovi, u vás mám alespoň záruku, že mi les pohlídáte a nezničíte, což se u ostatních partiček zrovna říct nedá. Taková pochvala potěší, říkám si a tak naoplátku děkuji i já správci, spolupráce s ním byla za ty roky vždy příkladná a zároveň ho ujišťuji, že se v jeho revíru někdy určitě ukážem.
P_20160721_114842
No a když už se pomalu loučíme, přijde řeč i na studánku. Koukám, že jste jí vyčistil a udělal nové zastřešení, vypadá to pěkně, chválím. No jo, chystám se takhle udělat všechny studánky co mám v lese, jejich celkem 5 a chci aby vypadaly stejně. Dávám je tak ve volném čase postupně dohromady. Nabízím naší pomoc, kdyby bylo zapotřebí a ještě než se úplně rozloučíme, ptám na ten nový název. Co že jste jí přejmenoval na Merfánka? Zní můj hlas trochu udiveně. To tak trochu souvisí s těmi opravami studánek. Říkal jsem si, že by bylo hezké, kdyby všechny měly své jméno, ne každá ho totiž vždy měla. Začali jsme tedy s Tomášem Makajem procházet staré mapy, abychom nalezli nějaké historické souvislosti k dané lokalitě a všimli jsme si, že zrovna tohle konkrétní místo bylo vždy v dřívějších mapách pojmenované jako Merfánka. Zapátrali jsme ještě trochu víc a zjistili, že v době, kdy Brdy vlastnil Colloredo - Mansfeld, stávala někde v těchto místech modřínová alej a modřín se rovněž řekne "merfán". Kde přesně ta alej stála, toho už se dnes ale pravděpodobně nedopátráme. Té studánce jsem tak navrátil jen její původní jméno, protože na posledních mapách bylo nesprávně používáno pojmenování Herpánka nebo Merpánka. Tak děkuji za nové informace i příjemné povídání a zase někdy nashledanou, podávám ruku, loučím se a pomalu mizím v lese. Bylo to překvapivé, milé a vlastně i poučné setkání.    

Komentáře

Vaše reakce na Překvapení jménem Merfánka

Související obsah

brding

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.