"Stará kasárna" v Dobřívě - pověsti

"Stará kasárna" v Dobřívě - pověsti

Nenápadná budova, která stojí v těsném sousedství Padrťského potoka v Dobřívě, zažila ve své historii nejednu dramatickou událost.
DSCF1214
Jeden z tragických příběhů se odehrál v období třicetileté války, konkrétně roku 1636, kdy i strašický kraj byl sužován drancujícími vojsky a dobrodruhy všeho druhu. V nedalekém Zbiroze sídlil na tamním zámku hejtman jménem Linhart Korka z Korkyně a tento hejtman měl vleklé spory s matyášem Zenettim de Deiu. Tento oblíbenec Albrechta z Valdštejna nejen že neustále  kradl na královském majetku, ale svojí nenasytnost se nestyděl dávat okázale najevo. Vleklý spor mezi těmito dvěma muži vyvrcholil snahou Zenettiho získat bývalé dobřívské hutě, které v době třicetileté války vyráběly velmi potřebnou munici pro vojenská děla a tudíž přinášely i značný zisk. Zenetti si domluvil s hejtmanem schůzku v jedné z huťských budov, zvané kasárna. Zprvu se pokoušel s hejtmanem v dobrém domluvit, ten byl ale neústupný a nechtěl o prodeji hutí ani slyšet. Nepomohlo ani uplácení v podobě koňského spřežení, či stříbrem vykládaných bambitek a tak Zenetti vyvolal prudkou hádku i následný nelítostný souboj na kordy. Zenetti byl poraněn jako první, ale souboj pokračoval a hejtman byl údajně při chvilkové nepozornosti napaden zezadu a usmrcen. Cizinec ještě toho večera uprchl, ale byl zadržen nedaleko Plzně v Liticích a uvržen do vězení. Původně nad ním byl vynesen rozsudek smrti, ale pomocí jeho známých mu byl trest snížen a nakonec zcela odpuštěn. Nebyl nikým donucen zaplatit ani celé odškodné vdově po hejtmanu Korkovi a v poklidu se dožil vysokého věku.
DSCF1213
Pohnutou historii tohoto místa dnes dokresluje i zavěšená dřevěná sekyra nad jedním z vchodů. Že by poslední zdejší nájemník věděl o " krvavé " minulosti zdejšího domu? Pověsti Středních Brd - Mgr. Tomáš Makaj, Baron 2012

Komentáře

Vaše reakce na "Stará kasárna" v Dobřívě - pověsti

Související obsah

brding

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.