V Brdech ( Javor 51) vzniká nové muzeum atomu.

V Brdech ( Javor 51) vzniká nové muzeum atomu.


Atom muzeum
Když se nám loňského jara naskytla příležitost si prohlédnout vojenský areál Javor 51 a jeho sklad jaderných hlavic, ani jsme tehdy netušili, že budem pravděpodobně poslední, kdo tyto podzemní prostory spatří ještě v původním stavu. Od května roku 2012 zde totiž Nadace Železná opona začala budovat muzeum věnované (jak příznačně) atomu.
sal
Zatím tak trochu v tichosti a bez většího zájmu veřejnosti vzniká v těchto unikátních prostorách expozice, která se věnuje vývoji, vzniku a použití atomu jak v civilní oblasti, tak i ve vojenství. Ve čtyřech sálech, které zde původně sloužily jako sklady jaderných hlavic, budou moci zájemci vidět celou, téměř sedmdesátiletou historii využívání atomu na naší planetě.
IMG_0592
A nejen to. Vystavena je  zde i řada zajímavých exponátů a unikátních fotografií například z jara roku 1968, z období tzv. "Studené války" nebo z konce roku 1989. Nechybí pochopitelně ani velké množství artefaktů nalezených jak v bunkru, tak i v prostoru základny, jenž zde zanechala během svého působení Sovětská armáda. Ve venkovní části areálu by pak měla být zřízena malá naučná stezka věnovaná brdské přírodě.
pripravy
Návštěva tohoto muzea slibuje určitě nevšední zážitek. A to nejen z důvodu shlédnutí zajímavě řešené výstavy, ale pochopitelně i z důvodu prohlídky objektu samotného. Vždyť areál sovětské základny Javor 51 zde na Míšově a jeho podzemní sklady obzvlášť, byl po dlouhá léta obestřen tajemstvím a stal se cílem různých spekulací. Tedy dost velký důvod jej navštívit a dozvědět se konečně pravdu.
expozice
Pokud bude dodržen harmonogram všech přípravných prací a organizátoři se zaručili že ano, vše by mělo vyvrcholit slavnostním otevřením Atom muzea na Míšově dne 22. června 2013. Dle slov samotných členů Nadace Železná opona, chybět by u toho neměly ani zástupci zahraničních médií.
Fabian

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na V Brdech ( Javor 51) vzniká nové muzeum atomu.
vašek…

06.09.2013 [1]
http://vasak.bigbloger.lidovky.cz/c/357166/Sovetske-jaderne-hlavice-v-CSSR.html
roubíček…

15.05.2013 [2]
zdravím,je to dobře,že se zachová kus historie pro další generace.roubíček
lezec

16.05.2013 [3]
S tím souhlasím.Škoda jen,že se jedná o zcela vyjímečný případ.Myslím,že i pro ostatní vojenské objekty by se našlo nějaké využití a mohly by sloužit ku prospěchu věci i nadále.Armáda však dlouhá léta ponechala tyto objekty bez povšimnutí a tak byly v havarijním stavu,proto se rozhodla většinu staveb raději zlikvidovat.Za "pět minut dvanáct", či spíše "pět minut po dvanácté" se rozhodla zachránit alespoň bunkr na Jordánu a vyhlásila ho v červenci 2012 za národní technickou památku.Jenže podle mého názoru už trochu pozdě.Vše,co se dalo ukrást se ukradlo a zbyly tam pouze holé betonové zdi.
pavel

16.05.2013 [4]
Muzeum ale nemá na růžích zrovna ustláno. Nyní čelí ataku ekologa vojenského újezdu, který trvá na tom, že objekt musí být stůj co stůj využit pouze v souladu s přijatým územním plánem, podle něhož se v něm a jeho okolí má cvičit "boj o osadu". Uvažování některých lidí ještě v roce 2013 je skutečně pozoruhodné...
R.Bajnok

23.06.2013 [5]
Dnes 23.6. jsem tam jel i když jsem věděl,že nebude otevřeno.Jen jsem přijel k bráně,tak vylezla ostraha se psem,tak nechápu,jak to mohli vykrást.Podle ostrahy to bude otevřeno 21.8. na výročí okupace.
Standa

11.06.2013 [6]
Ahoj, nevíte někdo jak to vypadá s otevřením toho 22. června?
popřípadně dejte nějaký odkaz či adresu kde to zjistit...
pavel

11.06.2013 [7]
Muzeum v poslední době čelí různým atakům, vč. vyloupení. Pokud je mi známo, je datum otevření posunuto, ale nějak jsem založil údaj o termínu. Tuším ale, že by to snad mělo být buď v červenci nebo srpnu. Pokud to někdo najdete přesně, dejte prosím vědět. Díky.
Lezec

11.06.2013 [8]
Někde jsem zahlídnul datum 17.srpen, ale je to bez záruky!
ludva

18.06.2013 [9]
http://aktualne.centrum.cz/domaci/regiony/stredocesky/clanek.phtml?id=780897
Článek o vloupání, otevření 17.srpna.
Marie…

20.06.2013 [10]
Dobrýden, může miněkdeo říct,kdy skutečně bude muzeum otevřeno? Platí termín 22.6.2013? My se tam v sobotu chystáme!!!
Lezec

20.06.2013 [11]
Z neoficiálních zdrojů vím,že by se muzeum mělo otevírat až 17.srpna,ale za tohle datum neručím.Kontakt na zřizovatele je zde:Telefon:
+420 374 699 259
Email:
info@ironcurtain.org ,tam se možná dozvíte víc.Zdraví L.
Lezec

25.06.2013 [12]
Ostraha v areálu pochopitelně je, ale střeží jen tu část, za kterou zodpovídá MNO - bývalá kasárna. Tu spodní, kde jsou oba skladovací objekty a kterou si pronajala Nadace, nikdo nehlídá nebo alespoň dřív nehlídal. Jelikož je tam samostatný vjezd a celý prostor je značně rozlehlý a nepřehledný, tak dostat se tam nepozorovaně se zřejmě někomu podařilo. Z toho střeženého areálu je to ke skladům opravdu poměrně daleko, cca. 5OO metrů.
Hustý

17.07.2013 [13]
Agent STB č. 25872, krycí jméno Petr, otevírá v Brdech Muzeum železná opony? To je vážně hustý. Lidi, který udával, mu budou ještě platit. Kdo mu to umožnil? To naše slavná Armáda ČR pronajímá tajné bunkry estébákům? Není divu, když rozvědka poslouchá blbou slepici a sleduje jinou slepici. Takovou armádu nepotřebujeme, ať jí raději zruší!
ludva

07.08.2013 [14]
http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/unikatni-atom-muzeum-javor-51-se-otevre-verejnosti-87698/
Petr

16.08.2013 [15]
Úředník může sledovat pohyb v daném území pomocí satelitních možností Galileo. Satelit GALILEO pomůže k lepšímu sledování osob. Ve Francouzské Guayaně byly vypuštěny na oběžnou dráhu první dvě družice navigačního systému Galileo. Evžen Tošenovský byl u toho.Galileo - projekt budoucnosti.Projekt představuje Evžen Tošenovský (ODS) http://www.youtube.com/watch?v=e4mCHTKnNgs
Zdeněk

17.08.2013 [16]
Dnes jsem se byl podívat na Javor 51 a pěkné to bylo jen to chce zachovat a více zpřístupnit veřejnosti jako muzeum minulosti komunismu!
Vašek

20.08.2013 [17]
vašek vašák
vasak.wz.cz
vasek.vasak@seznam.cz
90.176.218.205
Vloženo 20.8.2013 (12:32)
V Brdech jsem prožil osmnáct let života, takže mám k této lokalitě srdeční vztah. Bunkr v Míšově je ukázkou zvrácené imperiální rozpínavosti SSSR, který byl ochotný bránit sféry svého vlivu za každou cenu. To bylo ostatně pro tuto velmoc typické už za války, kdy cíle stavěla nad lidské životy (na rozdíl od Spojenců). Každopádně se přimlouvám za to, aby se tyto unikátní prostory, tak skvěle spravované Nadací Železná opona, staly Národní kulturní památkou, aby i budoucí generace viděly, jak to taky mohlo skončit.
Všem současně doporučuju také návštěvu Muzea Železné opony v místech bývalé celnice v Rozvadově. Expozice je považována odborníky za vysoce profesionální a laiky za neuvěřitelně zajímavou.
Standa

21.08.2013 [18]
Ano, bohužel takovým smutným paradoxem je, že prezidentem Nadace Železná opona je bývalý agent STB... Člověk by si myslel, že něco takového ani snad není možné... Holt asi nejlepším hajným je bývalý pytlák... :-/
Lezec

06.09.2013 [19]
Poslední komentář
Tak to se jedná bohužel o veliký omyl.Prohlídky neorganizujeme my- Brding.up4.cz a nejsme zároveň ani oficiálními stránkami muzea Atomu,ale návštěvu je nutné objednat na webu Nadace Železná opona.Pan redaktor nám sice udělal značnou reklamu,ale na druhou stranu nám "zadělal" na jistý problém.Každý den musím odpovídat na několik mailů a vysvětlovat toto nedorozumění.Kde došlo k chybě,nedokážu říct.Zdraví L.

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.