Zámecké podzemí

Zámecké podzemí

 


Po delší době se nám opět naskytla příležitost podívat se do podzemí. Tentokrát jsme měli možnost si prohlédnout odvodňovací štoly jednoho podbrdského zámeckého komplexu.

 


Odvodňovací systém pochází pravděpodobně z let 1893-97 kdy byla provedena i rozsáhlejší rekonstrukce zámeckých budov.


Osu tvoří hlavní štola o průměrné šířce 1 metr a výšce 1,5 metru zpevněná kamennou nebo cihlovou klenbou s malým odvodňovacím kanálkem na zemi. Nám se podařilo prolézt přibližně 70 metrů této chodby, pak už stoupající hladina vody a nánosy bahna další pokračování neumožňovaly.


Na hlavní štolu se napojují ještě dvě další chodby, obě zprava. První přibližně v jedné třetině, ta je průchodná asi v délce cca 20 metrů od odbočky, dál jsme se bohužel nedostali, protože jsme narazili na zával.


Do druhé se vstupuje samostatně a i ta je bohužel po 15 metrech zanesená vysokou vrstvou bahna a zatopená vodou, tak její napojení na hlavní štolu jen předpokládáme (viz.plánek). Podle informací pamětníků by se ale obě měly někde mezi zámeckým parkem a potokem spojovat. Přestože stáří těchto štol přesahuje pravděpodobně 100 let, jsou v poměrně zachovalém stavu. Jen na dvou místech jsme objevili opravené propady.


Místama při prolézání bylo nutné se brodit nánosy bahna či vodou nebo v některých úsecích postupovat dále jen po kolenou a to díky sníženému profilu štoly, ale i tohle k akcím podobného typu patří a my nakonec ven vylézali s uspokojenou touhou po nových zážitcích :-) .


Snad se nám do budoucna rýsuje i možnost dalších návštěv spojených s částečným vyčištěním neprůchodných částí těchto štol, uvidíme. Chtěl bych tímto poděkovat panu K. za možnost se do podzemí podívat, za jeho ochotu i poskytnutí zajímavých informací.  (V úvodu použit obrázek z Mapy.cz)

Související obsah

brding

podzemí

Komentáře

Vaše reakce na Zámecké podzemí

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.