Betlémské světlo na Baštíně

Betlémské světlo na Baštíně

Tak se nám o tomto víkendu konečně povedl první pravý zimní vandr a že si na něj budem muset počkat až do půlky prosince, to jsme opravdu nečekali.

Počasí bylo ideální - na zemi leželo 5 - 15 cm čerstvého sněhu (podle místa), v sobotu navíc lehce sněžilo, polojasno a teploty v noci -4°C a přes den okolo 0, jen mrazivý vítr na Praze nám tu pohodu trochu kazil. O tom bych se ale rozepisovat nechtěl, protože to byly víceméně dva normální dny prochozené v Brdech. O čem bych se ale zmínit chtěl, byla nedělní akce " Betlémské světlo na Baštíně ", které jsme se zúčastnili.

Jednalo se o průkopnický počin a založení tradice předávání betlémského světla u nás v Brdech. Pořadatelé zvolili velice kouzelné a historicky zajímavé místo a to ruiny starého kostela sv. Jana Křtitele v místě bývalého benediktínského kláštera na Teslínech -  Baštíně.

Začátek byl v 15 hodin a přestože se odpoledne trochu ochladilo, těsně před patnáctou hodinou se začali na místě scházet první zájemci o betlémské světlo. Setkání se nakonec účastnilo na 30 lidí a všichni si po krátkém úvodu vyslechli pověst o vzniku předávání betlémského světla a následně i velice zajímavé vyprávění Pavla Wünsche o historii místa zvaného Baštína. Pak následoval samotný akt předávání světla a pozvolný návrat zpět na Míšov.

Během cesty dalo dost práce hořící svíčky v lucerničkách či lampách ochránit, protože sílící mrazivý vítr měl neustálou snahu plamínek uhasit. Někomu se podařilo, někomu ne :-(. I tak to bylo velice milé a poučné  zastavení v krásném koutě zasněžené brdské přírody a odreagování se od předvánočního šílenství. Snad nejvýstižněji bych atmosféru tohoto setkání popsal slovy z písničky Vaška Neckáře : " Stojím v prázdném kostele, hvězdy nade mnou, z kříže zbyl jenom stín, ale přesto slyším: Aleluuuja..."

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Betlémské světlo na Baštíně
Vlčááák

26.12.2011 [1]
Ahoj. Naše fotky z Baštína jsou ke stažení na :

http://www.uschovna.cz/zasilka/G4D8WTXYGRS666F6-ECM

Bohužel nemám na nikoho z Vás maila, abych to přeposlal. Zdraví Vlčááák
lezec

27.12.2011 [2]
Ahoj,zrovna jsme to řešili s Hanzem.Kdyby něco tak kontakt ti pošlu,díky.
Václav

04.05.2012 [3]
Ahoj. už jsem to napsal do komentáře na web Brdské lesy vojenské, kde se o této akci píše. v zimě se do Brd nedostanu, tak jsem na klášter v Baštině dorazil alespoň o letošní velikonoční neděli a tak si tam na vás neznámí přátelé, které znám pouze z webů, vzpomněl. Ta akce má svého ducha. Zdravím ze sv. Čech
lezec

05.05.2012 [4]
Poslední komentář
Nejen ta akce,ale hlavně to místo má úžasné kouzlo.Krásnej kout Brd,kudy kráčela historie.

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.