Brdy houbařské

Brdy houbařské

Druhý víkend v září jsem měl v kalendáři dlouhou dobu zaškrtnutý červeně - moje drahá polovička se po delší odmlce chystala se mnou do Brd. " Rosničky " na tyto dny předpovídaly krásné počasí i noční teploty by se měly držet nad 10 stupni, tak snad bude dobře.
IMG_2057
A protože v Brdech běží houbařská sezóna na plné obrátky, přibalili jsme tentokrát do báglu navíc i jednu síťovku, co kdyby. Ne, že by jsme šli vysloveně sbírat houby, ale když už budem dva dni v lese a něco najdem, tak přece to tam nenecháme, že jo ;-). Mraky aut podél lesa sice napovídají, že houbařů bude všude až až a že ta síťovka byla možná zbytečná, ale my jdeme přeci jenom o nějaký ten kilometr dál, tak se uvidí. Je pozdní páteční odpoledne, když se před pálícím sluncem rádi schováváme do stínu brdských stromů. Křik a volání pobíhajících houbařů, ozývající se ze všech stran, s přibývajícími kilometry pomalu slábne a tak za krátkou dobu už šlapem lesem jen my dva a můžem si užívat klidu a ticha. Sem a tam už se objevuje v jehličí i nějaká ta houba, ale jsou to jen poddubáci a klouzci. Poddubáci jsou moc malí, ti by nám propadli síťovkou a klouzci - ty neberu skoro nikdy, s tou houbou je moc práce. Těšíme se spíš, že najdeme nějaké parádní hřiby, tak jsme zatím v klidu. Po několika minutách už to ale přichází, jeden krásný hříbek, za ním druhý a pak několik dalších. Tenhle " flek " byl dobrej a taška se konečně začíná plnit :-). K hříbkům ještě během cesty postupně přidáváme lišky i další houby a tak nakonec, když přicházíme k tábořišti, máme docela nasbíráno.
IMG_2074
Po osmé hodině večer už je v tuhle roční dobu tma a tak sezení u ohně si Zdenina trochu zkrátila, když šla spát v půl déváté, já se vydržel dívat na noční oblohu plnou hvězd o dvě hodiny déle, usnul jsem v půl jedenácté... Když Vás v lese náhodou brzo ráno nevzbudí řev motorové pily, spí se krásně a dlouho - třeba do čtvrt na devět. Takhle dlouho se ani jeden z nás doma nikdy nevyspí. To je prostě nádhera. Probuzení, snídaně a co dál? Já musel udělat jen nějaké drobné úpravy na tábořišti, ale jinak práce žádná. Řekli jsme si, že se půjdem dopoledne projít jen tak nalehko po okolí a podívat se ještě po nějakých houbách, když nás ten včerejšek tak namlsal ;-). Je sice pravda, že už to nebylo takové jako včera, ale něco jsme přeci jenom ještě našli. I po přebrání a vykrájení pak naše síťovka ( která mimochodem vynikala svou mimořádnou elastičností ) vypadala asi takto :-) :-)...
IMG_2076
... a vzbudila u všech, kteří nás v sobotu odpoledne na jedné známé cestě v Brdech míjeli, lehký úsměv na tváři.

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Brdy houbařské
pavel

09.09.2013 [1]
Trochu mně překvapuje ta informace o dubových hřibech. V centrálkách jsem na ně ještě nenarazil, ale třeba je to kolem Skořice a Strašic jiné, tam na houby nechodím. Lišky se tu sice taky příliš ve velkých houfech neobjevují, ale najít se dají. Hezký článeček.
Lezec

10.09.2013 [2]
Ahoj Pavle.
Vzpomínám si, že na lišky jsme chodili kdysi s mým tátou a rostlo jich poměrně dost, pak na dlouhá léta vymizely a teď se v poslední době opět ukazují a překvapilo mě, že docela v hojném počtu. S těma hřibama je to trochu složitější. Nedalo mě to a schválně jsem se podíval do atlasu hub - našel jsem tam 22 druhů hřibů a to mají určitě některé druhy ještě svoje místní pojmenování. V mém okolí se například " poddubák " nazývá hřib hnědý a těch příkladů bude určitě víc.Tak jen na vysvětlenou...
Měj se. Druhou stranu Brd zdraví L :-)
pavel

10.09.2013 [3]
Aha - tak už jsem doma. Hnědák je jasný - tak tomu říkáme tady, ale třeba taky panský hříbek, pančák, borovák a tak různě. Holt ty krajové názvy dají člověku někdy zabrat. .:) Zdravím "první stranu Brd". Pavel.
Mischa

12.09.2013 [4]
Poslední komentář
Předminulý víkend jsme šli s kamarádem z Teslín přes Roviny, Bor a Tok do Strašic. Koukali jsme jen kolem cesty po houbách a našli jsme jich mraky. Hlavně smrkáče, ale také několik desítek kovářů. Těmi jsou Brdy známé. Na Toku se to hřiby jen hemží! A je tam také spoustu brusinek... Pěkné babí léto přeje Mischa.

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.