Brdy plné vody

Brdy plné vody

Počátkem minulého týdne vyhlásili meteorologové výstrahu před vydatnými dešti a možnými povodněmi. Ve středu v noci skutečně začalo pršet, ve čtvrtek déšť pokračoval, v pátek neustával (ba naopak) a v sobotu opět olověná obloha a provazy deště k tomu. O neděli už ani nemluvím. Má vůbec smysl chodit v tomhle počasí do Brd?Ptám se sám sebe. Odpověď mi tentokrát trvala přeci jenom o něco déle než jindy,ale nakonec jdu. Koneckonců je to jen voda.Jenomže ta voda byla o víkendu po Brdech úplně všude. Ve Strašicích se sice Padrťák ještě držel ve svém korytě, ale o pár set metrů dál už to neplatilo. Za prvním mostem se rozlil potok po lese a na několika místech zaplavil i silnici. Za druhým mostem to nebylo o mnoho lepší. Co nezalilo rozvodněné koryto potoka, to zaplavily proudy vody valící se z okolních strání, silný proud vody tekl i do spodní části voj. areálu na Americe. Mezi Amerikou a zámečkem byl Padrťský potok asi nejdivočejší.
IMG_0984
Původní koryto zde nebylo možné vůbec rozeznat a voda si tady v lese volila cestu nejmenšího odporu. V některých místech to vypadalo, jako by tu tekly potoky tři. Před zámečkem, kde přitéká zprava do Padrťského potoka Reserva, se valící voda nevešla do propusti malého jezu a zalila nádržku i nejbližší okolí malé elektrárny. Kde jindy dosahuje hladina sotva 10 cm, se teď na hraně jezu převaluje hřmící proud vody.Vypadalo to tady dost dramaticky a myslím, že děcka ubytovaná ve stanech na přilehlé louce, měla o adrenalinový víkendový zážitek postaráno. Ne všichni ale asi mají z velké vody patřičný respekt, protože zatímco pozoruju divokou vodu na soutoku, míjí mě auto s pražskou SPZetkou a na střeše má 4 kajaky, zatáčí nahoru k Padrti. Dneska už je jasné, že tihle dobrodruzi naštěstí nerozšířili řady utonulých vodáků-hazardérů, kteří letošní povodně nepřežili. Po celodenním dešti začínám být pěkně promočený a tak je mi jasné, že večerní sušení mi dneska zabere asi hodně času.
Pondělní ráno pokračuje tak, jak skončil nedělní večer a vlastně i noc - stále prší. To mi ty usušené věci moc dlouho nevydrží, říkám si pro sebe a vyrážím směr třítrubecká louka. V týdnu zbořili tamní stodolu, tak se tam chci zajít podívat. Ještě než ale na místo dojdu, tak po cestě potkávám jednoho známého... no nebudu raději říkat koho ( z důvodů, které asi každý pochopí) a dáváme se do řeči. Krom jiného se bavíme i o odstraňování staveb na území VÚ. Dozvídám se, že konkrétně tahle stodola nebyla vůbec v takovém stavu, aby se musela zbourat. Zdivo i střecha byly poměrně slušně zachovalé, během pokračujícího rozhovoru se dozvídám další zajímavou skutečnost a sice, že ve VLS panuje naprostá nechuť tyto historické stavby nějakým způsobem zachraňovat, či rekonstruovat. Vedení si prý nechce přidělávat zbytečné starosti jak s jejich opravami, tak i s následným zabezpečením. Je pro ně jednodužší je pod nějakou záminkou zbourat. Zatím si prý vystačí s tvrzením, že stavby jsou v havarijním stavu nebo že si v nich trampové rozdělávají ohně a hrozí tak nebezpečí požáru. No, co na to říct.
IMG_0937
Pokračuju dál a přes louku mířím do údolí Třítrubeckého potoka. Ten se rovněž vylil ze svých břehů a rozlitá voda vytvořila po lese velké  množství lagun, které musím složitě obcházet. Vše je silně podmáčené a tak mám problém vůbec tímto údolím projít. Navíc je všude dost naplavených pařezů a vyvrácených kmenů. Míjím soutok s Reservou, která je, přestože odvádí vodu přímo ze srdce Brd, z těchto tří potoků nejméně rozvodněná a u vodojemu vylézám na silnici. Na vodojemu mě zaujala ještě jedna nevšední věc - zřejmě v něm bylo tolik vody, že přebytečná z něj vytékala z pod dveří ven. Broděního a motáního lesem podél potoků už jsem měl dost a tak zbytek cesty jsem do Strašic raději došel po silnici.

Přestože v Brdech spadlo za víkend v maximech až 100 mm srážek na metr čtvereční, tak hladina Klabavy kulminovala z neděle na pondělí "jen" na výšce 230 cm (běžně okolo 40 cm) a následky povodní tedy nebyly tak ničivé, jako ty v roce 2002. Kromě několika poničených dřevěných lávek, podemletých cest a zaplavených zahrad, k vážnějším škodám nedošlo. Tento graf zaznamenal kolísání hladiny na měřící stanici v Hrádku. Dobře je zde vidět čtvrteční vzestup, první kulminace o sobotní noci i druhá o 24 hodin později.
307132_H
 graf :
čhmú

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Brdy plné vody
pavel

08.06.2013 [1]
Doba se změnila, ale stále ještě si mnozí neuvědomili, jak dalece. I podnik VLS ze změnil. Doby, kdy na tom, zda podnik vydělává, či nikoli, v podstatě nijak nezáleželo, protože vojáci vždy dostali tolik peněz, o které si řekli, je nenávratně ta tam. Nyní je zisk z těžby a prodeje dřeva pro MO mimořádně důležitou položkou v rozpočtu a VLS přešli do "normálního" podnikatelského režimu - tzn. co nejvyšší zisk v co nejkratší době s co nejmenšími náklady. Ber, kde ber. Na nějakou filantropii, jako třeba na údržbu staveb v lesích, není místo. Stojí to peníze (čas, materiál, lidské zdroje) a (v zásadě) to nic nepřináší. Lesníci a hajní to mnohdy vidí sice jinak, než vedení, ale pokud si chtějí zachovat svoji práci, musí držet "hubu a krok". Ostatně zákaz hovořit o hospodaření v lesích nemají jenom zaměstnanci VLS, ale třeba i LČR (paradoxně dokonce i tehdy, kdyby chtěli tu a tam i něco pochválit).
Díky za článek.
P.S.: kdoví, zda stodola není první obětí zvažované nádrže Amerika....
pavel

08.06.2013 [2]
Nějak mi to video nejde otevřít. Škoda.
Lezec

08.06.2013 [3]
Poslední komentář
Omlouvám se,video bylo nastavené jako soukromé,vše napraveno :-)

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.