Brdy v červnu-za brdskými zvířátky

Brdy v červnu-za brdskými zvířátkyPo každém mém návratu z Brd vyprávím Zdenině kolik brdských zvířátek jsem zase viděl a ukazuju jí nové fotky.Tentokrát se rozhodla,že jí nestačí jen vyprávění a obrázky a že půjde raději se mnou,že to chce vidět na vlastní oči.Počasí na víkend má bejt příznivé,tak se v sobotu po snídani vydáváme na dvoudenní putování za brdskými zvířátky.

Z Hrádku přes Dlouhou louku a Dodřív míříme k Lednému potoku a podél něj pomalu postupujem až do prostoru Zadních Bahen.V údolí potoka zatím nic nepotkáváme,přestože vody teče poměrně málo,v korytě nic vidět není.Na Bahnech už probíhají přípravy na příští sobotu,kdy se zde bude konat "Den pozemního vojska" a začíná se sem navážet historická technika.Podrobnější informace od pondělí na


Momentálně je tu klid,nikde ani noha,tak si chvilku prohlížíme exponáty a dáváme si malou svačinu.Blíží se poledne,slunce začíná pěkně pálit a holé pláně bahenské připomínají spíš než cokoliv jiného,rozpálenou Saharu.Začínám mít trochu pochybnosti,jestli v tomhle vedru vůbec něco zahlídnem.

Bývalý tankodrom je pěkně vyprahlý a vydatné deště,které byly ve středu a ve čtvrtek,připomínají už jen malé tůňky ve vyjetých kolejích.Voda v nich je bohužel dost zakalená,tak kromě spousty malých černých pulců,nevidíme opět nic.Štěstí se na nás ale nakonec usměje a v jedné z posledních louží najdeme několik čolků.Od téhle chvíle jako by se vše zlomilo a štěstí už nás neopouští.

 V nádrži na Vlčím potoce osvěžujem naše rozhicovaná těla(mimochodem skvělá voda) a na jejím břehu najdem pěknou samičku ještěrky obecné.Je úplně krotká a nechá se fotit z bezprostřední blízkosti a docela dlouho.Krotká ovšem vůbec není zmije,kterou potkáváme v mělké louži asi o 100 metrů dál.Dokonce se potvůrka snaží i útočit,když se jí postavím do cesty.Mám ale obrovskou radost z tohoto setkání,protože je to teprve druhá zmije,kterou jsem v životě viděl a tahle je fakt krásná.

Pokračujem lesem do prudkého západního svahu Kamenné a když jsme téměř pod vrcholem,říkám Zdenině :"Tak teď by to chtělo potkat ještě nějakou pěknou rodinku divočáků a máme splněno".Bylo to samozřejmě jen takové plácnutí,aby řeč nestála,ale netrvalo to snad ani půl hodiny a kousek před náma v lese zahlídnem asi 4 malá selátka.Ani ve snu mě nenapadlo,že nám to takhle vyjde.Jenže to nebylo všechno!Snad za deset minut se oba zastavíme a podíváme se na sebe,cítíme totiž zvláštní zvířecí zápach.Druhá rodinka divočáků,tentokrát i s bachyní,necelých 20 metrů od nás.

Takovou "úrodu" jsme ani ve snu nečekali a Zdenina je nadšená a spokojená,já pochopitelně taky.Ta veverka na stromě,asi kilometr před srubem,už byl jen takový bonus navíc :-).První den se nám tedy vydařil na jedničku a my si máme večer o čem vyprávět.Mám radost,že těch dnešních 16 kilometrů v neskutečném vedru,nebylo zbytečných.Druhý den se probouzíme opět do slunečného rána a čeká nás cesta do Strašic.

Tu nám okolo poledne zpříjemňuje dešťová přeháňka,jenže ta bohužel netrvá moc dlouho a tak zbytek našeho víkendového putování za brdskými zvířátky musíme protrpět na sluníčku.Ve Strašicích končíme kousek od Dvorského rybníka a tady si na závěr ještě fotím kvákající krásné skokany zelené,je jich tu ve vodě plno.Během soboty a neděle jsme ušli přibližně 25 kilometrů a podařilo se mi nafotil celkem 8 druhů zvířat a to nepočítám všelijakou drobnou "havěť,jako jsou housenky,vášky atd.Snímky budou postupně přidávány do galerie "Brdská zvířátka" na fb.

Některé se opravdu povedly...

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Brdy v červnu-za brdskými zvířátky
Zdeněk…

21.06.2012 [1]
Docela bych se rád k Vám přidal a toulat se po Brdech kde jsem co by voják - dělostřelec pobýval
na Felbabce od jara do podzimu 1954-56.
Nyní bydlím v Poděbradech kam Vás srdečně zvu.
Zdeněk Pošva Hellichova 811 Poděbrady 290 01
tel.721 388 718
S pozdravem brdským lesům 3 x ZDAR !!!
P.S. chodíte také na Bahna ?
lezec

22.06.2012 [2]
Zdravím Poděbrady,okolí znám docela dobře.Můj táta pocházel z Budiměřic a dlouhá léta jsem tam jezdil na jeho rodnou chalupu,teď už bohužel jen na jeho hrob.Tak až pojedu příště,můžem se sejít o prohodit pár slov o Brdech.Ohledně Bahen,tak Hanz je navštěvuje pravidelně a rád,já nemám rád davové akce a raději tam chodím v týdnu sledovat přípravy.Pro mě to tak má komornější atmosféru.
Zdeněk…

14.07.2012 [3]
Poslední komentář
Také já nemám rád davové akce a už vůbec ne
jako provozuje naše armáda " BAHNA " mělo by se to zakázat.Ta naše armáda je jen velký
žrout peněz. Budu se těšit až si uděláte čas
a navštívite Poděbrady.Zavolejte na mobil
721 388 718. ahoj ! Z.P.

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.