Dobřív

Dobřív

První písemná zmínka o Dobřívu pochází z roku 1325. Tehdy koupil Petr z Rožmberka od krále Jana Lucemburského spustlé vsi Hrádek, Dobřív a Kuškov. Od té doby je tedy Dobřív v držení pánů Rožmberků, stejně jako o pár let později sousední Strašice.

V době středověku vzniká ve vsi první železná huť, o které se dozvídáme v roce 1526, ale pozdější archeologický výzkum ukázal, že zařízení na zpracování železa zde byla již mnohem dřív. To se jednalo pravděpodobně jen o malé pece, v kterých se tavila ruda z blízkého okolí. S historií železářství je těsně spjatá i další památka-tzv.Švédský most, který sloužil ke spojení s místní hutí.

Datum jeho postavení  je dnes nejasné. Jedny prameny uvádí vznik mostu v době před třicetiletou válkou v letech 1618 - 1648. Jiné zdroje kladou vznik mostu do let 1624 - 1692, kdy byl držitelem zdejších hutí rod Schurerů. Jistá je jen první písemná zmínka z roku 1784 v mirošovské matrice.

Na zábradlí stojí socha sv. Barbory, patronky všech hutníků. Na zadní straně soklu je vyryt letopočet 1791 a písmena A.H. Rok značí vznik sochy a písmena jméno kameníka.

U mostu směrem ke Staré hospodě můžeme najít sochu sv. Jana Nepomuckého. Podstavec je čtyřboký a jeho plochy jsou orientovány k hl.světovým stranám. Po obtížném hledání lze vypátrat letopočet 1762, znamenající vznik sochy. Vedle stojící Stará hospoda je oblíbeným místem pro občerstvení všech návštěvníků Brd.

Byla postavena v roce 1731 původně jako obytný dům pro Vilíma Jedličku. Právo šenku tato chalupa dostala o 20 let později, kdy zanikla na protějším břehu Padrťského potoka tzv. Huťská hospoda. Ve 30. letech minulého století pak Stará hospoda doznala značných stavebních úprav. Byl přistaven taneční sál a hostinské pokoje. V současnosti je Dobřív i se svým okolím vyhledávaným výletním místem a vstupní branou do nedalekých Brd. Tato tradice vznikla na přelomu 19. a 20. st. kdy do oblasti Padrťského potoka začali jezdit i rodiny známých pražských umělců.

Nejznámější z nich byl asi herec Narodního divadla Jindřich Mošna. V jedné části Staré hospody má zřízenou pamětní místnost. V Dobřívě je také  možno vidět několik vzácných roubených chalup tzv.podbrdského typu a známý hamr.

Ten vznikl v první polovině 16. st. V letech 1825 - 1830 byl rozšířen a od roku 1837 nese v podstatě dnešní podobu. V době válek se zde vyráběla munice, děla a kotvy pro lodě. V dobách míru pak zemědělské nářadí, lopaty, krumpáče, lopatky k pluhům. V roce 1956 pravidelné bouchání hamru utichlo. V roce 2010 byl dobřívský hamr vyhlášen Národní technickou památkou.

Komentáře

Vaše reakce na Dobřív

Související obsah

brding

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.