Konec roku 2011

Konec roku 2011

Většina lidí by asi těsně před Štědrým dnem čekala nějaký klasický příspěvěk ve stylu "šťastné a veselé...",

ale já (a můžu snad mluvit i za Hanze a Lukyho) nejsem zrovna příznivcem vánočního bláznění. Proto se raději budu věnovat letošnímu roku, který za pár dnů končí. Rok 2011 se zapíše do historie Středních Brd a VVP Jince (Brdy) jako jeden z nejdůležitějších. Dvě zásadní události budou spojovány s tímto letopočtem. První je prohlášení vlády ČR a MO o zrušení VVP Jince a jeho následném opuštění nejpozději do roku 2014. Brdské lesy by tak měly být po 88 letech (v roce 2015) opět přístupné veřejnosti. Tomuto tématu jsme se již v několika příspěvcích věnovali a věnovat zajisté ještě budem, protože zdaleka není uzavřené.

Co je však již definitivně uzavřené je téma druhé a tím je (bylo) vybudování amerického radaru protiraketové obrany v Brdech. Proč se k této záležitosti po tak dlouhé době vracím? V roce 2011 totiž mělo dojít k jeho dokončení a uvedení do provozu. Nestalo se !! Naštěstí a rozum, dá li se o rozumu u politiků vůbec hovořit, zvítězil. Tady je tedy stručné připomenutí kauzy "US Radar EBR na kótě Břízkovec".

Počátkem roku 2006 se začaly v médiích objevovat informace o úmyslu americké armády postavit v ČR radar začleněný do systému protiraketové obrany USA. Leden 2007 - proběhlo první setkání starostů zainteresovaných obcí, hejtmanů Bendla a Zimermanna, amerického velvyslance Grabera a předsedy vlády ČR Vondry a bylo zatím neoficiálně oznámeno místo umístění radaru - Střední Brdy.  Červenec 2007 - na besedě v Míšově sděluje občanům pan Klvaňa, který byl tehdy pověřený propagací radarové základny, že se vláda definitivně rozhodla pro lokalitu Břízkovec. V plánu bylo rovněž vybudovat bezpečnostní zónu o velikosti cca 4 km2 a technické zázemí pro zhruba 200 vojáků v lokalitě Kuřkovská louka. Rok 2008 - v tomto roce probíhá mediálně známá blokáda kóty 718.8 členy Greenpeace a následné "zadrátování" celého okolí kóty žiletkovým plotem. Vzniká mnoho protestů a petic proti výstavbě radaru. Provádí se geologický i pyrotechnický průzkum.

Rok 2009 - byla vyslovena nedůvěra vládě M. Topolánka (ODS) a s následnými změnami politickými přichází i změny názorové, týkající se výstavby radaru v Brdech. ČSSD je zásadně proti umístění. Ze 16.-17.9. oznamuje americký president B. Obama tehdejšímu premiérovi Fischerovi, že USA přehodnotily svůj postoj k výstavbě systému protiraketové obrany a tím pádem i odstupují od úmyslu v Brdech vybudovat radar.

Po 5 letech tedy končí příběh o snaze umístit ve Středních Brdech americký radar. Kdo se do těchto míst vypraví dnes, příliš stop zde již nenalezne. Samotná kóta s triangulanční tyčí je zarostlá trávou a její okolí vytěžené a rozježděné lesní technikou. Zmizelo vše - samozřejmě žiletkový plot, symbolická strážní bouda se závorou i kamenná mohyla na vrcholu. V blízkosti je možné najít už jen několik nenápadných vyústění z průzkumných vrtů. První "bitva" je tedy u konce a Brdy vyhrály.

Čeká je však "bitva"druhá, bitva o zachování samotné existence a to v podobě, v jaké je známe nyní. Držím jim v tomto boji palce a věřím, že výsledek tohoto souboje nebude pro Střední Brdy zničující. Vzpomeneme-li si na počáteční bezvýchodnou situaci v případu radar a jeho nakonec šťastný konec (v který už snad nikdo ani nedoufal), tak nezbývá než věřit, že i v tomto případě se může situace radikálně změnit a Brdy se svou jedinečnou přírodní krásou nakonec svůj boj vyhrajou. Přeju Brdům nejen do roku 2012 hodně štěstí. (1x foto-obec Míšov,1x foto-Wikipedie)

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Konec roku 2011

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.