Loučení se zimou

Loučení se zimou


Hanz
20.března přišlo jaro, jenže bohužel pouze to astronomické, protože teploty zatím stále ještě výrazně klesají pod bod mrazu a sluníčko se rovněž příliš neukazuje. Těšili už jsme se na jarem provoněné brdské lesy, první jarní květy i na večerní posezení u ohně, ale asi to opět nevyjde.Ne, že by jsme si zimy neužívali, to ne, ale už nám to připadá přeci jen příliš dlouhé, tři měsíce stačily. A znáte to, člověk je tvor věčně nespokojený- když je zima, těšíte se na jaro, když je jaro, těšíte se na léto atd... A zatímco Luky s Hanzem právě teď prožívají letošní "první jarní" vandr, já se tímto příspěvkem vrátím k našemu "poslednímu zimnímu"...
IMG_0885
  Začínáme na autobusové zástávce kousek za Dobřívem u lesní samoty Melmatěj. To je snad jediná zastávka, na které Vás autobus vysadí přímo v Brdech. Vystoupíte, přelezete závoru, ujdete 10 metrů a jste v lese, nádhera! Míříme přímo vzhůru, nahoru na hřeben kopce zvaný Vlč. Jindy je z vrcholové skalky pěkný rozhled, ale dneska díky nízké oblačnosti a mírnému sněžení nemáme šanci cokoliv vidět. Scházíme na druhou stranu hřebenu a chystáme se trochu porozhlídnout po Předních Bahnech, měly by tu někde stát dvě německé pixle.
pixle
Chvilku hledáme v hustých houštinách a v zapadaných stráních a po pár minutách máme první nález. Krásná pozorovací pixle s výhledem na bývalý tankodrom. Zpočátku to sice nevypadá, ale když přicházíme blíž a prohlížíme si jí podrobněji, je tahle něčím docela vyjímečná. Jako jediná v celých Brdech má na svých stěnách dva průstřely. Kromě levé stěny má prostřelený i strop a exploze to musela být pořádná, když dokázala prorazit strop i se silnou ocelovou armaturou. Po chvilce pokračujem dál a kolem řídící věže a po tankové dráze přecházíme celý areál bývalé střelnice.
Bahna
Z té  toho do dnešní doby příliš nezbylo. Kromě již zmiňované velitelské věže jsou zde patrné už jen tři tankové dráhy a několik betonových soklů po bývalých terčích se zbytky elektroinstalace. Areál navíc rychle zarůstá náletovými dřevinami a příroda tak vše nekompromisně pohlcuje. Přibližně v polovině drah objevujeme druhou pixly, ale k té už přes husté křoví ani nazacházíme a raději hledáme místo, kde by jsme mohli něco pojíst. Začíná nám nějak kručet v břiše. Moc šancí na úkryt na této zasněžené pláni není a tak se spokojujem s malou betonovou stříškou, kam nefouká a kde se schováváme před sněhem a děláme si něco malého k jídlu. Další naše cesta vede do kopců za Bahnama a tady (opět ) jen těsně míjíme rodinku divočáků, po které zůstává ma zemi ještě teplé rozryté mraveniště.
mraveniste
Hanz se z toho zase málem " osypal " , protože divoká prasata moc nemusí. Jednou se na něj netvářili zrovna přívětivě a od té doby jim moc nevěří :-). V téhle oblasti ale nejsou prasata ničím vyjímečným, setkáváme se tady s nima pravidelně a na jejich " počest " jsme dokonce lesní cestu, která tudy prochází, pojmenovali jako " Prasečí stezku ". Ta nás zavádí do údolí Ledného potoka a na jižní svahy Kamenné. Tahle místa máme moc rádi. Je tu pěkný bukový les ze staletých mohutných stromů a tenhle kousek lesa nás vždycky nadchne svojí tajemnou atmosféru. Když jsme tady byli s Hanzem na podzim, celý den pršelo a to "tajemno" z lesa uplně čišelo. Tady to jsou ty staré dobré Brdy! Po celodením putování brdskými hvozdy se už docela těšíme na večer a na oheň, až si opečem dobré klobásky, zapijem to pivkem i něčím ostřejším. Jen doufám,že nám to Agáta zase nesežere, jde po nich vždycky jak divá, holka jedna nezbedná.
Agata
Noc byla klidná a poměrně teplá ( - 1 °C) a ráno nádherně slunečné. Už byli v lese dokonce slyšet i první ptáci, je to krása a každému se hned líp vstává. Pohodička pokračuje i při snídani, kdy dojídáme večerní nesněděné zásoby a celé dopoledne pak posedáváme a hřejeme se u ohně. Agáta nás ale nenechá ani na minutu v klidu a vyžaduje neustále pozornost. Blbnene s ní po lese, házíme jí šišky a klacky a snažíme se jí utahat. Marně! Za chvíli to vzdáváme a jdem raději před naším odchodem ještě připravit dostatečné zásoby dřeva. Všichni pevně doufáme, že naposled. Až se sem vypravíme příště, snad už bude konečně to vytoužené jaro :-).
ohen

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Loučení se zimou
Strejc

24.03.2013 [1]
zdar .... prošli jste si to hezky :-)) tam já mám nachozeno dosti ... jen by mě zajímalo ta první pixla co je na obrázku ... a nenašli jste náhodou za vlčí muj flek ? :D
lezec

26.03.2013 [2]
"Roman" nám poslal komentář (původně zkopírovaný komentář R.P.na jiném webu,který se mimochodem rovněž podrobně věnuje Brdům) a poukazuje na to,že až příliš "medializujeme" Brdy a že se ve svých článcích věnujeme i místům,která by měla zůstat před veřejností spíše utajena.Je to pochopitelně věc,která vyvolává a vyvolávat asi vždy bude rozporuplné reakce.Nabízí se tak téma k diskusi- Psát a nebo nepsat o Brdech podobné články? Za Vaše případné názory a komentáře předem děkuji.L.
Pavel

27.03.2013 [3]
Já jen prosím,smažte příspěvek Romana.Je to můj synovec.Je ještě školou povinný.Sic,ne moc stár,je již částečným brdským toulavcem.Já jej na některá popisovaná místa vzal,neb je znám a on věřil,že jsou tajná,takže byl zklamán,když zjistil,že jsou vlastně "veřejně známá"Příspěvek,který zde vložil,skopíroval na jiném brdském webu...
Keroška

28.03.2013 [4]
Zdravím,tady bude asi těžké něco vymyslet,aby se to líbilo všem.Já osobně(s přáteli) Brdy poznávám již asi 30 let.Prozkoumávání začalo za fungujícího socialismu.Bylo to opravdu mnohdy napínavé,téměř i nebezpečné,ale neskutečně dobrodružné a krásné.Prakticky celé dny,týdny nikde ani noha,maximálně V3S,ruský Zil,kolona aut....(úprk do lesa).Ale vyjít z lesa a uvidět na palouku stodolu na Boru,najít vrchol Koruny,Kamenné,prozkoumat Baštinu atd,atd.(o zvěři ani psát nebudu),bylo to opravdu neskutečně krásné,mít pocit,že tam,kde jdeme nevstoupila noha třeba 30,40 let.I když,samozřejmě jsme občas potkali "invidua"podobného ražení jako my a také lesáky,těžilo se i tenkrát i když mín-ručně.Nebyli navigace,mobily,difitální fotáky,ani horská kola a INTERNET.První oficiální zpřístupění přinesli asi Bahna a dobové rekonstrukce bitev z války na Jordánu.Pak již vše lehce začalo,kola,čtyřkolky,no dnes,z mého pohledu,tu anarchii známe.
Pravda,je to opravdu trošku zvláštní pocit,vidět ty některá místa na fotkách s přesným popisem místopisu.Co bych já viděl,jako z části problematické,je,aby to někdo nezneužil,což se v dnešní době dá(co kde zůstalo,kde je zvěř,živočichové,zajímavé rostliny,hnízda ptáků).
Prostě, dnes je jiná doba,jiné možnosti.Je právě internet,digitály,navigace atd. a,a někteří lidé,kteří nectí nic.Potkal jsem auta na Praze,na Kočce,teréní-soukromé,s blby :(,na Toku (o motorkách,čtyřkolkách psát ani nebudu....Vím, lidová armáda dělala paseku též,jenže ty prostě jezdili na stejná místa a odjeli.Dnes se jezdí kudykoli a kdokoli.No a na čtyřkolkách můžou jet,dle popisu až na vaše místa,bohužel.Jenže dnes je i celkem dost jiných(brdských) webů,všude je lecos,někde téměř všechno.Takže soudit,jestli tohle ještě ano nebo ne,ani není možné."Neuděláš to ty,udělá to jiný",je to tak,nedá se nic dělat.Co je správné,či možné,nemožné asi neposoudí nikdo.
Brding.up4.cz je pěkný web,tot vše.
Zajímavé,velmi zajímavé bude,co s Brdy nastane nyní.Bude-li třeba CHKO,pak bude zakázané chodit mimo oficiální stezky a pod.Jenže,což hůř,bude možná někde penzion.Možná někde in-line stezka.Lyžařský areál snad nikdo,nikdy nepovolí......Žádný "Bakala"nidy,nikde nepostaví nějakou "hrůzu".....,zábavní park,zábavní,"turistické",centrum(myslím komerční).
Takže,co psát,či fotit,je v kontextu s tím,co by opravdu mohlo brzy Brdy ohrožovat,celkem bezpředmětné,neřkuli zbytečné,řešit.
Mylím,že vás váš koníček baví a děláte ho pěkně,jen tak dál.
pavel

30.03.2013 [5]
Domnívat se, že tím, když o tom tady nebudete psát vy, zůstanou ta "tajná" místa tajná, by bylo naivní - a zdá se, že si to uvědomují i jiní romantici. Bohužel, na webu brdy.org vás za to dávají do klatby (no, já už jsem tam "proklet"delší čas - a taky žiju). Mimochodem, ti co by chtěli, aby se VVP nerušil, protože by to zabránilo jeho návštěvě, se tak trochu usvědčují z vlastního omylu. VVP stále existuje - a přesto je v něm lidí stále víc. Dokazuje to jediné - armáda už není tím, kdo je schopen VVP uhlídat. A o "ochraně" přírody raději ani nemluvím.
Michal

01.04.2013 [6]
Na internetu už je fotek a různejch popisků z brd tolik,že to nemůže zase až tak uškodit.A takové ty názory o prozrazení ,,tajných" míst je jen oddalování nevyhnutelného.Bohužel je to tak,já jako tramp jsem byl ze začátku taky proti vystavování fotek campů na netu,ale doba jde dál a nikdo tomu nezabrání.
Když mám pracovní víkend,tak mě naopak takové stránky potěší.
Pohádka

07.04.2013 [7]
Zavolal si jednoho dne Fabián k sobě své nejmilejší děti a zeptal se jich: "Řekněte mi, děti moje, co je pro vás „Láska k Brdům?"

A oni mu odpovídali jeden po druhém:

rp: vážně, zamyšleně: Láska k Brdům je něco, co můžeme analyzovat a zdokonalovat osvíceným rozumem. Je to pochopení a závazek plynoucí z poznání.

Keroška: čtverácky: Láska k Brdům je jen další možnost, jak se dívat na svět okolo, lidi nevyjímaje.

vlčáák : s rozzářenýma očima: Láska k Brdům je to nejkrásnější místo - tiché, klidné a laskavé. Všem o něm vyprávím jako o svém domově, jehož dveře jsou doširoka otevřeny.

Tichošlápek: zamyšleně: Láska k Brdům není pro každého – je to niterné tajemství a mlčení zasvěcence … a příliš posvátná věc na rozkřikování po pavlačích.

Námořník: hrdě: Láska k Brdům je založena především na tradici, povinnosti, věrnosti a odpovědnosti.

Brdská krysa: oddaně: Láska k Brdům je cíl, pro který se stojí za to se obětovat, protože vás to naplní smyslem. I like CHKO Brdy!

Pavel: akčně a odhodlaně: Láska k Brdům znamená něco pro ně udělat podle svého nejlepšího svědomí. Je to trvalá, uvědomělá péče a aktivita.

politici zleva-zprava-uprostřed: nekompromisně: Lásku k Brdům je třeba povznést, povýšit a rozšířit: mocí, vlivem a úspěchem.

lezec: nadšeně a objevitelsky: Láska k Brdům je sdílení toho, co milujeme. Je to umění vychutnat si krásu proudící v tomto okamžiku.

Tomas, Michal, Tony : zaníceně: Láska k Brdům je dokonalé naplnění - nechat se jimi zcela pohltit a dát jim sám sebe.

****************
… Možná, že Fabián nerozuměl všem dobře, a tak to třeba trošičku popletl, anebo dokonce na někoho zapomněl – můžete to, milí čtenáři, případně napravit .-).
pavel

18.04.2013 [8]
Docela zajímavá úvaha. Mně osobně zaujala a snad jsem se o sobě i něco dozvěděl z pramene, pravděpodobně nezaujatého.
Nepokouším se tu Fabiánovi napovídat, myslím, že dobře zná své "Papenheimské" a pokud se k nim tváří vlídně, budu to i já plně respektovat. Přesto by mne však zajímal Fabiánův názor na současné hospodářské aktivity v Brdech a přiznávám, že i na to, jak se mu zamlouvá porcování již dávno uhynulého posledního brdského medvěda. Osobně jsem z toho trochu (no řekněme, že) smutný, spíš bych ale použil výrazu "otrávený". Nicméně Fabián ve své moudrosti a schopnosti vidět dál, než my, smrtelníci, třeba i vidí nějaké to světlo na konci tunelu. Je-li tomu tak, rád bych se o tom světle něco dozvěděl.
pohádka

21.04.2013 [9]
Co lidi s Brdy udělají, to s nimi prostě bude, i kdyby to třeba nebylo vždy jen dobře. Lidské dílo je vždy nedokonalé a plné omylů, a tak nebuďte z některých těch věcí smutný.
Kolem budoucnosti Brd se bohužel nevede otevřená, poctivá diskuse mezi těmi, kteří sebe nazývají "brdomily" - v situaci, kdy (skoro) nikdo nikomu již nevěří a (skoro) nikdo s nikým nevychází, nezbývá než být sám sobě světlem.
Nechť je to co nejpoctivější mezi Vámi, (Vaší) Pravdou a Brdy a o výsledek se zas tak nestarejte...
fronak

29.04.2013 [10]
Poslední komentář
Zase tak bych se zveřejňování míst nebál, nejsou s nějákým přesným popisem a my co Brdy aspon trochu známe si je najdem a myslím že široká veřejnost nikoliv, ani se po tom dle mého nepídí. Co je horší je jak tu již bylo řečeno, volové na čtyřkolkách dělající tankovku z kdes čeho a v zimně ničící stopy po celých brdech, ty mi vážně pijou krev! :)

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.