Lyžařský výlet do Brd na historických ski.

Lyžařský výlet do Brd na historických ski.

V sobotu 23.února 2013 pořádala HS Brdy- odbor měření sněhu a Muzeum lehkého opevnění Annín " První organizovaný lyžařský výlet do Brd v dobovém oblečení a na historických ski ".
Nepal
Předem nutno podotknout, že akci bohužel značně poznamenala sněhová kalamita, která právě o posledním únorovém víkendu panovala na celém území ČR a která přinesla i do oblasti Brd velké množství nového sněhu. To bylo sice pro akci samotnou přínosem ( předminulý víkend by se výlet pro nedostatek sněhu pravděpodobně neuskutečnil), ale na druhou stranu vznikly veliké problémy se do místa konání vůbec dostat a nebo jej navečer opustit.
Nepomuk
Neradostná situace na silnicích tak  zabránila početnější účasti, což byla určitě škoda. V sobotu ve 13 hodin se tedy sešlo na parkovišti u nepomuckého " Nepálu " pouze 6 statečných, kteří to nevzdali a přes nemalé obtíže se rozhodli akce zúčastnit. Dobové kostýmy zastupují tři uniformy ČSA, jedna německá uniforma horského myslivce, jeden stylový Werwolf a šestici doplňuje jeden civilista.
pod-Malym-Tokem
Na zemi se pak postupně objevují opravdu historické exempláře starodávných ski, které úměrně ke svému stáří potřebují časově i technicky náročný předstartovní servis. Jak zanedlouho zjišťujem, největší problém nastává při mazání dřevěných skluznic, které vyžadují samozřejmě jinou péči než ty současné umělé. Ale ani seřízení pružinového a řemínkového vázání není zrovna jednoduché a tak samotná příprava nám zabere téměř hodinu.
zavada
Ve 13.50 je vše připraveno a my konečně vyrážíme směr Brdy. Po několika stech metrech, ve stoupání pod Malým Tokem, se však začínají objevovat první technické problémy s naší výstrojí. Staré kožené řemínky na vázání některých lyží prostě zátěž nevydrží a praskají. Ani rezavé pružiny nefungují tak jak by měly a s pravidelnou přesností jen tak samovolně vyskakují. O upadlých talířích, utrhaných řemínkách na bambusových hůlkách a lepícím se sněhu na skluznicích nemá ani význam se zmiňovat, to byly jen maličkosti.
zachrana
Naše stoupání na hřebenovku u Malého Toku tak přerušují servisní přestávky a čas našeho výstupu se neúměrně prodlužuje. Už teď je nám jasné, že původně naplánovanou trasu s největší pravděpodobností celou asi neprojedem. Naše rozhodování zkrátit si cestu navíc urychlí v čase 14.58 hlášení na dispečink HSB - " v lavinovém svahu pod Svatým Jánem se působením silného větru utrhnul kus sněhového převisu a zasypal jednu osobu ". V tom okamžiku je rozhodnuto, jsme poblíž a tak traverzen postupujem co nejrychleji k inkriminovanému místu a chystáme se na záchrannou akci.
nalezeni
Přesně v 15.08 jsme na místě, sundaváme ski i bágly, bereme do rukou hůlky a s vědomím, že zde rozhoduje každá vteřina, utváříme co nejrychleji rojnici šesti mužů a začínáme v prudkém svahu hledat. Lavinového psa sebou bohužel nemáme a tak se musíme spoléhat jen na pravidelné zapichování hůlek a věřit, že tato metoda bude při více jak půlmetrové výšce sněhu dostačující.
telicko
Nakonec se po několika málo minutách hledání ozve radostné " mám" a všichni se otáčíme na Martina. Na řadu vzápětí přichází lopatka a rychlé odhrabávání nahrnutého sněhu. Zanedlouho rozeznáváme ve výhrabu něco jako beranici a v tu chvíli je nám všem jasné, že se jedná o hlavu pohřešované osoby! Hrabeme opatrně rukama dál, vidíme už záda i nožičky a děsíme toho, jaký nález tu na nás čeká. Nikdo se nemá k tomu to bezvládné tělíčko vyndat. Až najednou kdosi sebere odvahu a ...
zachranen
...ze sněhu vyzvedává ne člověka, ale plyšového medvěda a dokonce i s lahví rumu. To se nám všem ulevilo, záchrana proběhla úspěšně !! Po nezbytném fotografování medvěda později házíme do báglu, obsah láhve do sebe a pomalu se chystáme opustit toto rizikové místo. Cesta pozvolna stoupá dál až na rozcestí, kde stávala stará strážní bouda U Svatého Jána. Tady si dáváme malou občerstvovací pauzu, probíráme ještě zpětně předešlou záchrannou akci i její dramatické chvíle a pořizujem společnou fotografii.
u-sv-Jana
Čas již značně pokročil a tak je jasné, že z hřebenovky se budem muset začít vracet zpátky směrem na Nepomuk. Čeká nás dosti prudký sjezd hlubokým sněhem a tak dosavadní nevýhoda (myslím tím lepící se sníh na skluznice) se rázem mění ve výhodu a to značnou. Na těch našich pradávných ski by asi byl opravdu velký problém to v ostrých zatáčkách uřídit a dole bezpečně ubrzdit.
sjezd
Vše ale nakonec dobře dopadlo a nepočítám-li pár bezvýznamných pádů, všichni se dostali do cíle dnešní vyjížďky bez úhony. V nepomuckém Nepálu pak proběhlo závěrečné vyhodnocení " Prvního organizovaného lyžařského výletu do Brd v dobovém oblečení a na historických ski ". A jeho závěr ? Akce dopadla nad očekávání dobře, i díky skvělé partě, vytýčené úkoly byly splněny a zdraví účastníků nebylo ohroženo. Jen přípravě a výběru lyží se musí příště věnovat větší pozornost :-). SKOL !

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Lyžařský výlet do Brd na historických ski.

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.