Odminování se prodraží

Odminování se prodraží

Armáda ČR se rozhodla v rámci svých úspor opustit VÚ Brdy. Jenže tohle rozhodnutí nepřinese ušetřené finance, ale naopak naše armáda (potažmo my všichni) nemalé finanční prostředky bude muset před odchodem vynaložit, na asanaci a to v řádech stamilionů!

To znamená, že zbavit se vojenského prostoru může být pro MO podstatně dražší záležitostí, než kdyby i nadále vojenský újezd vlastnila. Celé území totiž bude nutné vyčistit od nevybuchlé munice. V Brdech se cvičí 80 let a slouží zde vojskům několik různých dopadových ploch. Nejvíce dá pyrotechnikům zabrat zřejmě letecká střelnice na Jordánu, která má rozlohu 3200 ha a je stále velmi aktivně využívána.

Navíc armáda ani zdaleka netuší, kolik munice ukrývají zbylé lesy na území VÚ a proto chystá celkový pyrotechnický průzkum. To znamená celou oblast projít s detektory kovu a následně vyčistit zem do hloubky 20 cm. Ptáte se kolik taková "sranda" stojí? Střízlivé odhady se pohybují v rozmezí 100 až 200 tisíc korun za hektar půdy.

Jen pro orientaci - když se dělal pyrotechnický průzkum pro americkou armádu v nejbližším okolí kóty Břízkovec, přišel na 6 miliónů korun. Nutno ale přiznat, že se prováděl do hloubky 6 metrů. To po naší armádě nikdo chtít nebude. Při celkové rozloze vojenského újezdu Brdy by tak konečný účet za vyčištění mohl představovat částku 600 milionů korun.

Některé odhady přímo z ministerstva dokonce kalkulují se sumou 600 milionů až 1 miliarda korun.Armáda samozřejmě takový obnos sama dohromady nedá, a tak se chystá oslovit jak oba zainteresované kraje, tak i obce sousedící s újezdem. Problém ale není jen ve financování samotného vyčištění prostoru, ale taky v konečné celkové asanaci.

V minulosti totiž vojáci odminovávali vojenské prostory v Ralsku a v Milovicích a ty se do dnešní doby na 100% vyčistit nepodařilo.I v brdských lesích se totiž mimo dopadové plochy povaluje dost více či méně nebezpečného "sajrajtu". A dá se opravdu nalézt i v místech, kde by to nikdo nečekal. Definitivní opuštění VÚ Brdy armádou tak bude finančně i časově velice náročné. Zda-li je plánované zpřístupnění prostoru po roce 2015 reálné,  jěště zdaleka není jisté.

Komentáře

Vaše reakce na Odminování se prodraží
Jiří…
#540

05.01.2012 [1]
Vážení přátelé,
Již asi před rokem jsem do jednoho fóra napsal,že problematika pyrotechnických průzkumů (včetně jejich složitosti a finanční náročnosti) je zbytěčně démonizovaná. Možná, že to někomu i vyhovuje. V této fázi se domnívám, že je úplně zbytečné jitřit vášně, jestli cena bude 600 mil. nebo miliarda.
Nejprve by se měla zodpovědně zpracovat studie či analýza "Poučení z pokusu a asanaci bývalých VVP Ralsko a Mladá". Poté by se měly stanovit požadované parametry asanace a soupis prací nezbytných prorealizaci zakázky. Teprve poté je možné oceňovat jednotlivé položky a po konečném součtu dojít k ceně celkem. Osobně si myslím, že tak strašné to nebude a půjde to udělat mnohem, mnohem levněji než obávaná miliarda.
Pro info uvádím, že se svojí skupinou jsem pyrotechnicky prozkoumal a vyčistil cca 1500 ha všech možných a nemožných pozemků, stavebních parcel, včetně hloubkových průzkumů a práce ve vodě. Jirka
Dr. Milan…
#541

04.09.2013 [2]
Poslední komentář
Dobrý den,
jsem novinář a spisovatel a velice rád bych Vás osobně kontaktoval, mám určitý návrh.
Zdravím

Související obsah

brding

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.