Padrť

Padrť

Pod hrází Dolejšího rybníka, na místě původní hutě, vznikla roku 1565 osada Padrť. Založili jí němečtí dělníci  pracující v místní huti a okolních provozech.

Z kronik se můžeme dozvědět, že prvními osadníky byli huťmistr, uhlíř, mlynář a několik hutních pomocníků. V hutích se drtila ruda na zpracovávání železa, odtud pak  název osady.

Největší rozmach zažívá vesnice v 18.století kdy se stává Podbrdsko největší železářskou oblastí Čech.

V roce 1753 byla postavena první vysoká pec a zároveň zde bylo v provozu i 5 hamrů. Vyráběly se v nich železné pruty pro cvočkařské dílny. Počátkem 19. st.přichází obrat k horšímu a vysoká pec musí být pro nedostatek práce uhašena. Následně pozvolna utichají i hamry. Poslední dotloukl v roce 1867. Některé byly přestavěny na mlýny a jeden vyráběl šindele na střechy. Začátkem 20.st.se stává z Padrtě poměrně zchudlá vesnice, kde žije už jen asi 200 obyvatel, z původních 53o. Zájem o Padrť stoupl opět po vzniku I.republiky, kdy do oblasti začali jezdit turisté a pronajímali si zde letní byty. V té době měla vesnice školu, objekt Lesní správy, hostinec, 2 mlýny, obchod i řeznictví. Tehdy bylo možné se v Horejším rybníku i koupat, byla u něj vytvořena pro ty účely menší pláž. Zánik obce přišel stejně jako v případě dalších vesnic uvnitř vojenského prostoru v roce 1952. Předcházelo mu násilné vystěhování obyvatelstva a srovnání vesnice se zemí.

Oproti třeba Záběhlé, která byla zlikvidována opravdu důkladně, je Padrť v terénu poměrně snadno "čitelná".Každý kdo sem zavítal, jistě našel nejen oba velké rybníky, ale pod nima i soustavu 4 dalších, na kterých dříve stávaly hamry a později mlýny. Ty rybníčky není problém najít, jsou hned vedle cesty po které každý přijíždí. Podél cesty od Strašic můžeme taky najít i většinu zídek, sklepů a zbytků základů z původních domů.

Přímo pod hrází první nádržky  je asi největší dochovaná část zdi kterou můžeme v okolí nalézt. Jedná se o torzo Vintiškova mlýna. Pod hrází druhé nádržky, v místech původní Śindelky, je vidět zeď ve výpusti a tady se mi také podařilo najít docela unikát.

Je to pěkně zachovalá dřevěná osa z mlýnského kola. Hned vedle v hustém porostu jsem ještě objevil něco jako mlecí kámen s ozubením po obvodu, ale nerozpoznám to jistě, nejsem odborník.

Kousek za závorou na silnici podél Padrťského potoka vlevo, lze pak najít základy 3 domů a zatopené sklepení domu. Podle starých map by se mělo jednat o dům v němž bývala padrťská hájenka.

U třetího rybníčku lze vidět opět několik základů domů, jeden sloupek asi od plotu a pod hrází nepatrné zbytky hamru. Největší ruiny lze nalést pod čtvrtou nádrží. Tady jsou velké části zdí, betonových sloupů i s armaturou a upravená výpusť.

Vše bylo součástí pily a mlýnu rodiny Preisů. Pár metrů vedle je zarostlé, ale dobře rozeznatelné sklepení od mlýnu pana Kulovaného. Lze tady vidět i původní kusy dlažby.

Byl jsem opravdu překvapen, kolik pozůstatků lze na místě bývalé Padrti objevit. Na druhou stranu ale musím přiznat, že při pátrání v  houštinách, prolézání míst kde dříve bydleli lidé a fotografování všeho, co po nich zůstalo, ve mě vyvolávalo docela smutné pocity.

Jediná památka na bývalou vesnici Padrť, která se dochovala kompletní až do dnešní dnů, je památník obětem z I.světové války. Nalézt ho můžete na návsi v nedalekých Skořicích. ( foto č.1. a č.2. - kronika Padrtě) 

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Padrť

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.