Smutné 60.výročí zániku obcí

Smutné 60.výročí zániku obcí

Je tomu právě 60 let, kdy došlo k tragickému zlikvidování 5 obcí ležících uprostřed VVP ve Středních Brdech. Za oběť komunistické zvůli tehdy padly osady Padrť, Kolvín Záběhlá,Velcí a Hrachoviště.

Pan Podzimek, jeden z rodáků Zadní Záběhlé, k tomu v kronice této obce vzpomíná. "Hned jak se lidé dozvěděli tuto šílenou zprávu, začali pořádat společné schůze v hospodě U Drnců na Kolvíně. Domlouvali se, co všechno podniknout, aby odvrátili toto rozhodnutí.Nestačili však vymyslet bohužel nic, protože už 7. ledna 1952 padlo na zasedání v Hořovicích definitivní rozhodnutí o likvidaci obcí a jejich vysídlení. Nic nebyly platné četné protesty obyvatel, ani delegace s peticí na samotný Hrad, ke které se odhodlalo 6 statečných žen.Ty ke Gottwaldovi ani nepustili a jako trest za odvahu pak např. paní Třeškové sebrali vyživovací příspěvěk na děti a musela se z Kolvína vystěhovat jako první.

Nepomohl si ani ten, kdo odmítnul podepsat souhlas s trhovou smlouvou, která byla pochopitelně pro lidi nevýhodná, protože nemovitosti oceńovala podle ceníku z roku 1939, tedy z doby, kdy koruna neměla téměř žádnou cenu.Takovým lidem byl majetek zestátněn,vyplacena za něj jen minimální hodnota a lidé museli stejně odejít.V likvidovaných obcích pak začaly působit stěhovací vojenské oddíly, u kterých si vystěhovalci dávali požadavek na odvoz svého majetku a armáda na své náklady obyvatele převážela do nových domovů. Kdo se však nestihl do pořadníku včas zapsat, měl smůlu a veškeré náklady na přestěhování si musel hradit sám.Termín pro ukončení vystěhování byl stanoven na konec června s tím, že jako první budou přesídleni zemědělci, aby měli dostatek času na zasetí nové úrody.

Pro vysídlence bylo postaveno v obcích na okraji VVP (např. Strašice, Hrádek, Mirošov,Teslíny) několik nových dřevěných domků tzv. "Fíňáků", ale ne všichni si je za utržené peníze mohli dovolit a někteří se ani do nových míst nechtěli přestěhovat. Násilné vystěhování nesli hlavně staří usedlíci velmi těžce. Byli celý svůj život spjati s tímto koutem krásné přírody a nechtěli odejít, bránili se a čekali do poslední chvíle. Osud k nim však byl nemilosrdný a museli pod obrovským tlakem opustit to nejdražší -svůj domov. Některým tento barbarský čin dokonce poznamenal život ".Tak popisuje tyto tragické okamžiky ve svých vzpomínkách jeden z pamětníků. (čb foto : archiv J.Šefl, text : Kronika Přední a Zadní Záběhlé)

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Smutné 60.výročí zániku obcí

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.