Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení II.

Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení II.

Díl 2. - Střelnice bojových vozidel KOLVÍN - PADRŤ
Padrt
V JZ cípu VVP Brdy se nachází výcvikový komplex pro bojová vozidla Kolvín - Padrť. Tento výcvikový komplex tvořily víceméně tři samostatné střelnice : Kolvín - Jih, Kolvín - Sever a Padrť. Výcvikové zařízení sloužilo k nácviku střeleb protitankových, dělostřeleckých a protiletadlových útvarů i jednotek ČSLA a LM na pozemní cíle. Střelbu v tomto výcvikovém zařízení bylo možno provádět z odkrytých palebných postavení buď na pevné nebo pohyblivé cíle ve dne i v noci. Střílet bylo možné rovněž z pojezdových drah pro lafetové zbraně na pásových a kolových vozidlech a nebo ze zakrytých palebných postavení. Cílové plochy nebo jednotlivé cíle bylo možno při nočních manévrech osvětlovat. Tento areál byl vybudován na konci 70. let minulého století a do plného provozu byl uveden v roce 1977. PROTITANKOVÁ STŘELNICE PADRŤ Tato plně elektrifikovaná střelnice, s cílovou plochou na katastru bývalé osady Zadní Zaběhlá, umožňovala jak samostatné nácviky střeleb v místě z určených zbraní tj. z tanků, bojových vozidel pěchoty, děl, houfnic, protitankových řízených střel a lafetovaných zbraní, tak i manévry bojové sestavy jednotek z vedlejší střelnice Kolvín - Jih. Střelby bylo možné provádět z místa nebo za pohybu ve dne i v noci. K cílové ploše o rozměrech 1600 x 800 metrů náležela řídící věž, dvě strojovny s navijáky pro vlekání terčů na severní straně (Zaběhlá), dvě strojovny na jižní straně  (Padrť), dvě trafostanice, tři pojezdové dráhy a devět terčových drah.
ridici
K vlekání terčů bylo v nouzi možné použít i pojízdné navijáky uložené na automobilech Praga V3S. Pevné terče na dopadové ploše byly umístěny ve vzdálenosti 500, 600, 1000, 1300 a 1600 metrů, střelnice však umožňovala maximální dostřel až do vzdálenosti 2500 metrů. K nácviku střeleb sloužila palebná postavení Padrť 1, Padrť 2, Padrť 3A a Padrť 3B.  
pult
K řízení a vyhodnocení střeleb sloužila velitelská (řídící) věž. V jejím prvním patře byla místnost řídícího střeleb, o patro výše místnost s ovládacím pultem pro komplexní obsluhu střelnice, její součástí byl i plastický model dopadové plochy a ve třetím patře se nacházel krytý ochoz pro pozorování střeleb. V zázemí věže byly mimo jiné učebny, kanceláře, sklady, elektrorozvodna a bylo zde i parkoviště.
ochoz
V areálu protitankové střelnice Padrť bylo možné ještě nedávno spatřit další pomocné stavby, které zde sloužily při výcviku jednotek – garáže, seřadiště, elektrorozvodny, strážní domek, polní WC aj. Dnes už ale nenajdete na ploše bývalé střelnice téměř nic. Armáda začala vojenský výcvikový prostor před jeho opuštěním "uklízet" a s demolicí vojenských objektů začala právě tady, na padrťské střelnici. Veškeré stavby, které vyčnívaly nad terén, byly koncem roku 2012 strženy a srovnány se zemí. Zbyly tak jen vyasfaltované plochy, cesty, panely pokryté palposty, v zemi ukrytá terčová zařízení a nenápadné hromady sutí po odstraněných stavbách. A jak to vypadalo uvnitř padrťské řídící věže ještě předtím, než byla nemilosrdně poslána k zemi, si můžete prohlédnout zde:   info : MO ČR - Vojenské újezdy armády České republiky (AVIS 2006) mapové podklady : Mapy. cz (upraveno)

Komentáře

Vaše reakce na Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení II.

Související obsah

brding

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.