Tajemství radniční věže

Tajemství radniční věže


DSC01829
Obyvatelé i návštěvníci města Rokycan si určitě povšimli, že budova zdejší radnice prochází částečnou rekonstrukcí. Havarijní stav věžních krovů si vyžádal jejich neodkladnou výměnu, a tak začátkem června bylo provedeno specializovanou firmou sejmutí narušené báně. Při této příležitosti bylo na 17. června 2014 naplánované otevření nevelké měděné makovice, která se nachází na samém vrcholu radniční věže a ve které mělo být dle předpokladů uloženo pouzdro s listinami dokládající dávné poměry ve městě. Samotný akt otevírání makovice se odehrál v atriu rokycanské radnice a kromě představitelů města se jej zúčastnili i samotní řemeslníci, kteří pak dostali důvěru a schránku opatrně otevřeli. Po pár minutách netrpělivého očekávání všech přihlížejících nakonec zaznělo z úst řemeslníků toužebné : " Je tam ! " a světlo světa spatřil malý plechový tubus , jenž v sobě ukrýval vzácné historické materiály. K slavnostnímu vyjmutí došlo o několik minut později v obřadní síni rokycanské radnice a provedli ho společně dočasná ředitelka Státního archivu v Rokycanech Hana Říhová a kronikářka města Hana Hrachová.
DSC01817
Před zraky přítomných začaly na stůl postupně vyndavat tyto listiny a cennosti - výroční zpráva průmyslové pokračovací školy z let 1886 - 1892, výroční zpráva obecní spořitelny města Rokycan z roku 1891, rozpočet příjmů a výdajů obecního důchodu i ústavů královského města Rokycany na rok 1892, regulační plán Rokycan ( předchůdce dnešního územního plánu ) z roku 1881, krabička s penězi ( bankovka 1 zlatý a 18 různých mincí z období let 1800 až 1891 ), jedna blíže nedatovaná účtenka, malý notýsek obsahující fotografii starosty Jana Anichobera z roku 1891, který řídil město úctyhodných 31 let a pravděpodobně nejzajímavější a zároveň nejstarší dokument - opis listiny z roku 1680, kdy v Rokycanech sídlil apelační soud pro česká města, který jsem byl kvůli řádícímu moru z Prahy na půl roku přemístěn. Když už to vypadalo, že objevování je u konce a pouzdro je již prázdné, došlo k příjemnému překvapení. Na stěnách pouzdra zůstal poslední papír, který byl v první chvíli pokládán za pouhý obal již nalezených dokumentů, ale po vyjmutí se ukázalo, že uvnitř ukrývá dvě dobové fotografie z roku 1892. Na jedné je zachycen Mariánský sloup obklopený lešením a na druhé je odkryté trámoví radniční věže při její poslední opravě. " Nález je poselstvím pro nás a jsem rád, že se materiály tak skvěle zachovaly. I fotografie jsou ve výtečném stavu. Některé dokumenty nám byly už známé, v archivu a v muzeu jsou uložené kopie. Překvapující je pro nás dokumentování přestavby radnice, lešení je vidět jen kolem věže. Původně jsme si totiž mysleli, že s opravou věže se zároveň prováděla i oprava fasády." Pronesl při této příležitosti rokycanský starosta pan Vladimír Šmolík.
DSC01845
Co bude vloženo zpět do opravené báně, to musí představitelé města ještě rozhodnout. V úvahu připadá i ta možnost, že společně se současnými dokumenty se do tubusu vrátí jen kopie nalezených listin a originály budou uloženy v archivu. Na rozhodnutí mají rokycanští radní necelé dva měsíce, protože rekonstrukce věže má být ukončena do 15. srpna 2014. Úřední záznam sepsaný dne 17. 6. 2014 v 9 hodin o nalezení písemností v tubusu makovice věže radnice Přítomní : starosta města Ing. Vladimír Šmolík, místostarostka Marie Hlávková, členové městské rady - Ing. Tomáš Rada, pan Karel Vodička, Ing. Ondřej Weis, tajemník Slavomír Špicl, Ing. Ladislava Plimlová, ředitelka Okresního archivu v Rokycanech PhDr. Hana Říhová, kronikářka města PhDr. Hana Hrachová V 7.30 hodin byla schránka otevřena v obřadní síni a byly v ní nalezeny tyto dokumenty: - XVIII. výroční zpráva Obecní spořitelny města Rokycan z roku 1891 - I. výroční zpráva průmyslové školy z let 1886 - 1892 - rozpočet města Rokycany na rok 1892 - brožura Václava Peka - Poznámky k regulačním plánům města 1890 - brožura Antonína Tytla - Rokycany, královské svobodné město z roku 1890 - nástin polních a lesních honiteb Rokycan z roku 1892 ( plánek ) - zpráva o městě v roce 1892 ( 6 listů) - fotografie opravy Mariánského sloupu z roku 1892 - průkazka starosty Jana Anichobera na zemskou jubilejní výstavu v Praze v roce 1891  - obálka s fotografií radního Jordána Rozuma z roku 1892 - účtenka ( nedatováno ) - bankovka v hodnotě 1 zlatý - 18 kusů mincí v krabičce ( časový rozsah 1800 - 1891 ) - zpráva o pobytu apelačního soudu v Rokycanech v roce 1680 ( 2 listy ) - zpráva o opravě věže po poničení větrem v roce 1842 ( 1 list ) Na místě byla pořízena Martinem Partlem prvotní fotodokumentace. Všechny písemnosti byly téhož dne předány do péče Státního okresního archivu v Rokycanech.
DSC01852
fotografie : Martin Partl info : Městský úřad Rokycany, Rokycanský deník      

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Tajemství radniční věže
Zdeněk…

01.08.2014 [1]
Poslední komentář
Zajímavé zprávy našich předků a snad i dnešní přiložené písem-
nosti potěší budoucí potomky !

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.