Třemšín - Jížní Brdy

Třemšín - Jížní Brdy

Za krásného slunečného, leč mrazivého nedělního rána odjíždíme směr Rožmitál.Cílem našeho dnešního výšlapu je Třemšín, s výškou 827 m.n.m.nejvyšší kopec Jižních Brd.

Auto necháváme na malém parkovišti u hájovny "Na Dědku", hned vedle velkého pomníku obětem protifašistického odboje z II.světové války. Příjemnou lesní silničkou se pak vydáváme k Třemšínu, který je vzdálen necelé 4 kilometry.

Cesta má na své délce jen minimální převýšení, protože parkoviště je jen o 177 metrů níže než samotný vrchol a tak za půl hodinky už jsme pod závěrečným výstupem v místě, kde se cesta v "Salmových serpentinách" začíná ostřeji zvedat směrem vzhůru.

Čtyřmi ostrými zatáčkami se dostáváme na rozcestí u Třemšínské boudy. Ta je velice pěkně zrenovovaná a slouží jako kaplička a zároveň i jako útulna pro turisty, je tedy volně přístupná. Uvnitř najdete lavice, stůl, kamna a přestože je otevřená, nic zde není poničeno. Na české poměry malý zázrak!

Pokračujem vlevo a kolem Gongollfova kříže stoupáme poslední ostřejším výstupem, kterým se dostáváme k vrcholovému rozcetníku a druhé kapličce.

Ta už stojí na samotném vrcholu Třemšína, kde se nachází i zbytky Třemšínského hradu. Ten zde byl postaven kolem roku 1200 rožmitálskou větví rodu Buziců.

Jako držitelé se zde vystřídali Beneš z Třemšína, Diviš z Třemšína a naposled Zajíc z Třemšína. Od 15.století je hrad neobýván a majitelé sídlí na novém hradě v nedalekém Rožmitále. Hradní palác na vrcholu a ostatní obytné budovy za dřeva zmizely beze stopy. Původní je dnes jen příkop a valy, ostatní je výsledek romantických úprav z 19.století.

V nejvyšším bodě pak stojí dřevěná rozhledna, která v minulosti určitě poskytovala pěkný výhled na Střední brdy i Šumavu. Dnes ale rozhledu brání nejen vzrostlé stromy, ale i nedobrý stav rozhledny. Kdo se přeci jenom rozhodne nahoru vylézt, dávejte si pozor, některé části už jsou opravdu značně prohnilé.

Okolo kapličky a výhlídkového altánku pak sestupujem severním svahem dolů a malou oklikou se ještě zacházíme podívat na opravený partyzánský bunkr. Rožmitálsko byl jeden z nejvýznamnějších regionů protifašistického odboje v letech 1939-1945. V Brdech bylo vybudováno několik lesních úkrytů, tady na Třemšíně byly dva a tenhle se dochoval jako jediný.

Kousek od bunkru je jěště jedno zajímavé místo a tím je Třemšínská studna. Žádná malinká studánka jak je v lese zvykem, ale opravdová veliká studna, obložená kameny a v ní něco přes metr čisté vody. Ale její "pitnost" jsme raději nezkoušeli.

 Tohle je už poslední zajímavost, která nás tady čekala. Ale který jiný kopec nabízí tolik pozoruhodností jako Třemšín? Můžeme tady vidět památník, silniční serpentiny, kapli, kapličku, pamětní kříž, ruiny hradu, rozhlednu, partizánský úkryt, studnu a samozřejmě krásnou přírodu.

Celý okruh měří přibližně 8 km a je to příjemný nenáročný výlet na dopoledne. Třemšín určitě stojí za návštěvu, nezklame vás  :-).

Komentáře

Vaše reakce na Třemšín - Jížní Brdy
Color
#549

13.08.2013 [1]
Poslední komentář
Ahoj. Líbí se mi co děláte a jak to děláte. Také se snažím asi dva roky zmapovat veškeré zajímavosti na Brdech a v nejbližším okolí. Hodně jsme trempovali ale na Brdy jsme nejezdili. Kamarádi sem nechtěli že sem jezdí Pražáci. Až když jsem se sem přistěhoval tak zjišťuji jaké jsou Brdy nádherné. Třeba se Vám moje fotky budou líbit. Třemšín jsem pochopitelně nevynechal, jen se divím že tu rozhlednu ještě neopravili, přestože se již 2x dělala veřejná sbírka.
Ahoj Color.

Související obsah

brding

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.