Vzpomínky na minulost

Vzpomínky na minulost


IMG_0637
Před třemi roky spustila naše armáda program, který by se dal nazvat " Asanace Brd ". Počátkem roku 2012, současně s pyrotechnickou očistou, totiž MO ve spolupráci s VLS začalo s likvidací opuštěných a již nepotřebných vojenských ( ale i nevojenských ) staveb, ležících na území VVP. Z oblasti vojenského újezdu tak postupně zmizelo mnoho objektů - dřevěná pozorovatelna na Beranu, stodola s jedením seníkem z bývalé hájovny v sedle Na Rovinách, řídící věž i veškeré zděné budovy ( garáže, strojovny, trafostanice, strážnice ) náležící bývalé střelnici Padrť - Zaběhlá. V květnu následujícího roku byla zbořena poslední památka na hájenku Tři Trubky, všem dobře známá cihlová stodola, stojící v těsné blízkosti hojně využívané panelové cesty přes Třítrubecký potok a o rok později přišly na řadu nejprve objekty muničního skladu V Dubech, nedaleké pěchotní střelnice 200 a pak strojovny a trafostanice na PTS Kolvín - jih. Začátkem letošního roku byla po požáru odstraněna vojenská pozorovatelna na vrchu Hejlák. Z oblasti Středních Brd tak postupně mizí převážná část těch staveb, které dlouhá desetiletí svou existencí dotvářely specifický vojensko - historický ráz této krajiny. Snímky zmizelých objektů si můžete prohlédnout na: fotogalerie - historie - ještě nedávno.
IMG_1637
Na svém místě už bohužel nenajdete ani silniční patník, na kterém byla umístěna deska s nápisem - ŽEN.PL.1.TEREZÍN -1930-. Byla to vzpomínka na jednotky terezínského ženijního pluku, které na konci 20. let minulého století pracovaly na nově vznikajícím výcvikovém prostoru. Vojsko bylo ubytováno na zámečku Tři Trubky a podílelo se na stavbě silnice a mostů v jeho okolí. Tak jen doufám, že tento patník skončil v některém z okolních muzeí a že nezdobí nějakou soukromou zahradu sad.

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Vzpomínky na minulost

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.