Čáp je ptákem roku 2014

Čáp je ptákem roku 2014


Mirosov
Každoročně vyhlašuje Česká společnost ornitologická ptáka roku. Pro rok 2014 se jím stal čáp a to oba jeho druhy. V případě čápa bílého se jedná již o druhý titul a v případě jeho poněkud méně známého a trochu tajemného druha - čápa černého - o první. Tento pták je všeobecně vnímán jako symbol počínajícího nového života a nastupujícího jara a proto se u široké veřejnosti těší velké oblibě. Není se tedy čemu divit, že přesně po dvaceti letech byl takto " oceněn " již podruhé. A jak jsou na tom čápi letos v Brdech a v jejich nejbližším okolí? V posledních letech se musí tito opeřenci vypořádávat ( a to nejen v Brdech ) s nemalými nástrahami, které jim ať už člověk nebo příroda připravují. Jako největší problémem se jeví nepříznivé počasí v době hnízdění, kdy dlouhodobě studené a deštivé počasí zapříčiní úhyn většiny mláďat na hnízdě. Nelehký úkol pak čeká i na ty, kteří přežijí a na podzim odlétnou do svých zimovišť. Měnící se klimatické podmínky v afrických oázách jižně od Sahary, které jsou pro migrující ptáky životně důležité a kde vznikají problémy s dlouhotrvajícím suchem, způsobují i tady jejich hromadné vymírání. Oba tyto jevy mají bohužel katastrofální vliv na populaci čápa bílého i čápa černého. A jestliže u nás hynou ptáci po kusech nebo po desítkách, to v Africe už se ztráty počítají na stovky či tisíce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Na naše známé hnízdo z článku " Příběh o čísle 6408 " se ani letos čáp černý nevrátil a hnízdo tak zůstává bohužel už druhý rok neobsazené. Čáp černý je však občas vídán na jedné loučce nedaleko Strašic a tak je možné, že nějaký pár zahnízdil na jiném místě v Brdech. Druhou možností je, že sem pták zalétává až ze Zbirožska, kde jsou letos obsazena minimálně tři hnízda čápa černého. Další jedinec byl několikrát spatřen v korytě Padrťského potoka poblíž Rokycan, v tomto případě se jedná s největší pravděpodobností o čápa hnízdícího na nedalekém kopci, toto hnízdo zatím bývá v posledních letech obsazováno pravidelně. O něco radostněji se jeví situace u čápa bílého. Všechna známá hnízda na JZ straně Brd jsou letos obsazena a hnízdícím párům se podařilo vysedět mláďata. Na hnízdě ve Spáleném Poříčí jsou 4, v Rožmitále pod Třemšínem jsou 3 mláďata, v Mirošově rovněž 3, v Klabavě 2 a v Oseku dokonce 5 mláďat. Všechny letošní přírůstky byly během měsíce června pracovníky plzeňské Záchranné stanice živočichů postupně zkontrolovány a následně i okroužkovány. Až na jednoho jedince z oseckého hnízda byla všechna mláďata zdravá a v pořádku. I když se čáp bílý těší mezi lidmi velké oblibě, nejedná se, jak by se mohlo na první pohled zdát, v žádném případě vždy o ptáka mírumilovného. Mezi jedinci totiž panuje nelítostný konkurenční boj o volná hnízda a dokonce jsou známé i případy, kdy si čápi navzájem vyhazují vajíčka nebo mláďata z již obsazených hnízd. Například v květnu roku 2012 museli hasiči společně se záchranáři v Příchovicích na Plzeňsku vyřešit následky drsné bitky dvou čápů. Pár, který již hnízdil na zdejším komíně, totiž napadl cizí čáp. Samci se do sebe nelítostně pustili a ten domácí utržil vážná zranění, která mu pak již nedovolila vzlétnout. Na komíně tak zůstala jen čápice, která se sama nemohla dál starat o mladé. Záchranáři proto museli z hnízda odebrat vejce a přemístit je do umělé líhně. Čtyřtýdenní mláďata pak byla úspěšně umístěna do náhradních hnízd.
Plzen
Vyjímkou nejsou ani vyhozená vejce z hnízd. Jeden takový případ byl zaznamenán rovněž v květnu roku 2012 na Tachovsku. Pod hnízdem, které bylo ve výšce 13,5 metrů, se našlo na zemi vejce. Mohlo se z hnízda dostat nešťastnou náhodou nebo neopatrností jednoho z rodičů, ale zrovna tak mohlo vypadnout při souboji dvou cizích čápů o hnízdo. Ať tak či tak, zázrakem bylo, že zůstalo nepoškozené a co víc, jak se zanedlouho zjistilo, bylo dokonce oplodněné. Vejce tedy bylo umístěno do umělé líhně, kde se z něho za dva týdny vylíhlo neskutečně čilé mládě čápa černého. To bylo za další dva týdny převezeno do Záchranné stanice živočichů v Plzni a začalo se s hledáním vhodných adoptivních rodičů. Jako nejvhodnější byl nakonec vybrán pár nedaleko Chrančovic na Úněšovsku, který v té době již pečoval o svá dvě stejně stará mláďata. Samotná adopce se uskutečnila 12. června, proběhla v naprostém pořádku a malému čápovi se dařilo velmi dobře. Poslední zpráva o tomto čapím odchovanci přišla zhruba o tři měsíce později v září roku 2012, kdy byl ve skupince dalších 9 čápů spatřen nedaleko Českých Budějovic, tedy 130 kilometrů od svého domova. Tady jeho stopa prozatím končí. Zda - li přežil těžkou a dalekou cestu do svého zimoviště zatím není známo. A na závěr jedna prosba. Pokud by jste zahlédli při své procházce přírodou nějakého čápa, ať už na hnízdě, na zemi nebo při přeletu, zaznamenejte to prosím zde: 
. Letos totiž probíhá již 7. mezinárodní sčítání čápů bílých a 3. celostátní sčítání čápů černých. Můžete se tak zapojit i Vy. Děkuji. info: Záchranná stanice živočichů Plzeň foto: č.1 - hnízdo čápa bílého v Mirošově ( ZSŽ Plzeň 2014 ) foto: č.2 - kroužkování mláďat čápa černého u Rokycan ( Ing. Václav Říš AOPK ČR 2013 )

Komentáře

Vaše reakce na Čáp je ptákem roku 2014

Související obsah

brding

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.