Čáp je ptákem roku 2014
Každoročně vyhlašuje Česká společnost ornitologická ptáka roku. Pro rok 2014 se jím stal čáp a to oba jeho druhy. V případě čápa bílého se jedná již o druhý titul a v případě jeho poněkud méně známého a trochu tajemného druha - čápa černého - o první. Tento pták je všeobecně vnímán jako symbol počínajícího nového života a nastupujícího jara a proto se u široké veřejnosti těší velké oblibě. Není se tedy čemu divit, že přesně po dvaceti letech byl takto " oceněn " již podruhé. A jak jsou na tom čápi letos v Brdech a v jejich nejbližším okolí? V posledních letech se musí tito opeřenci vypořádávat ( a to nejen v Brdech ) s nemalými nástrahami, které jim ať už člověk nebo příroda připravují. Jako největší problémem se jeví nepříznivé počasí v době hnízdění, kdy dlouhodobě studené a deštivé počasí zapříčiní úhyn většiny mláďat na hnízdě. Nelehký úkol pak čeká i na ty, kteří přežijí a na podzim odlétnou do svých zimovišť. Měnící se klimatické podmínky v afrických oázách jižně od Sahary, které jsou pro migrující ptáky životně důležité a kde vznikají problémy s dlouhotrvajícím suchem, způsobují i tady jejich hromadné vymírání. Oba tyto jevy mají bohužel katastrofální vliv na populaci čápa bílého i čápa černého. A jestliže u nás hynou ptáci po kusech nebo po desítkách, to v Africe už se ztráty počítají na stovky či tisíce.
Vyjímkou nejsou ani vyhozená vejce z hnízd. Jeden takový případ byl zaznamenán rovněž v květnu roku 2012 na Tachovsku. Pod hnízdem, které bylo ve výšce 13,5 metrů, se našlo na zemi vejce. Mohlo se z hnízda dostat nešťastnou náhodou nebo neopatrností jednoho z rodičů, ale zrovna tak mohlo vypadnout při souboji dvou cizích čápů o hnízdo. Ať tak či tak, zázrakem bylo, že zůstalo nepoškozené a co víc, jak se zanedlouho zjistilo, bylo dokonce oplodněné. Vejce tedy bylo umístěno do umělé líhně, kde se z něho za dva týdny vylíhlo neskutečně čilé mládě čápa černého. To bylo za další dva týdny převezeno do Záchranné stanice živočichů v Plzni a začalo se s hledáním vhodných adoptivních rodičů. Jako nejvhodnější byl nakonec vybrán pár nedaleko Chrančovic na Úněšovsku, který v té době již pečoval o svá dvě stejně stará mláďata. Samotná adopce se uskutečnila 12. června, proběhla v naprostém pořádku a malému čápovi se dařilo velmi dobře. Poslední zpráva o tomto čapím odchovanci přišla zhruba o tři měsíce později v září roku 2012, kdy byl ve skupince dalších 9 čápů spatřen nedaleko Českých Budějovic, tedy 130 kilometrů od svého domova. Tady jeho stopa prozatím končí. Zda - li přežil těžkou a dalekou cestu do svého zimoviště zatím není známo. A na závěr jedna prosba. Pokud by jste zahlédli při své procházce přírodou nějakého čápa, ať už na hnízdě, na zemi nebo při přeletu, zaznamenejte to prosím zde:
. Letos totiž probíhá již 7. mezinárodní sčítání čápů bílých a 3. celostátní sčítání čápů černých. Můžete se tak zapojit i Vy. Děkuji. info: Záchranná stanice živočichů Plzeň foto: č.1 - hnízdo čápa bílého v Mirošově ( ZSŽ Plzeň 2014 ) foto: č.2 - kroužkování mláďat čápa černého u Rokycan ( Ing. Václav Říš AOPK ČR 2013 )