Dopis starostů z Brd

Dopis starostů z Brd

Další reakcí na prohlášení MO o opuštění VÚ Brdy armádou je dopis starostů deseti obcí z Plzeňského kraje zaslaný předsedovi vlády a ministrům obrany a vnitra.. V něm prezentují své návrhy a představy, jak by měl vypadat režim vojenského újezdu poté, co ho nejpozději v roce 2015 definitivně opustí naše armáda.

Největší obavy v současné době panují z toho, aby se celý prostor nestal lacinou kořistí různých developerských skupin a nebyl následně nekontrolovatelně i s velkými zisky rozprodán. Právě nyní totiž vzniká legislativní proces a starostové chtějí mít možnost do něj zasahovat, než bude příliš pozdě. Podle ministerstva bude vznik nových zákonů trvat přibližně rok a potom vláda vyhlásí určité datum, ke kterému vojenský újezd zanikne.  K tomuto rozhodujícímu okamžiku starostové požadují, aby na vzniklém území již platila nová pravidla, to znamená návrat ke katastru obcí platný před rokem 1949. To však může přinést i problémy vzniklé možným přesunem katastrů několika obcí mezi Plzeňským a Středočeským krajem-před rokem 1949 platilo jiné územní uspořádání. Další připomínka směřuje k vlastnictví území (pozor na záměnu správy majetku a území). Představitelé obcí žádají, aby celé území i nadále zůstalo v majetku státu a přejí si zároveň, aby správu dál vykonávaly Vojenské lesy a statky. Navrhovaný model Lesů ČR u nich totiž nebudí důvěru. Všechny obce také prosazují přeměnu prostoru na Chráněnou krajinou oblast a v souvislosti s tím úzce spolupracujou s Agenturou ochrany přírody. Toto pohoří je totiž životně důležité pro přilehlé obce, které mají na jeho území cenné zdroje pitné vody. Nemalé obavy přináší starostům i případné zrušení značného počtu pracovních míst ve vojenských posádkách. Ministerstvo obrany se sice zaručilo , že i v případě zrušení újezdu stávající posádky a civilní pracovní místa v nich zachová, i tak ale panuje mezi starosty nedůvěra. Prohlášení současného ministra obrany Alexandra Vondry, které jsme mohli slyšet ve Spáleném Poříčí, slibuje nejpozději do dvou let ukončit novelizaci zákona o vojenských újezdech, vyčistit celý prostor od munice a uzavřít dohody o nových majetkových poměrech. Tím ale starosty příliš neuklidnil, planých slibů v této oblasti již slyšeli dost a dost. Vzpomeňme si jen na kauzu "Radar"! Kolik z toho, co vláda za Topolánka naslibovala obcím, se nakonec splnilo? Víme  všichni. V dopise se nakonec zdůvodňuje požadavek proč by po zrušení prostoru o území měli rozhodovat starostové těch obcí, které tam měly katastry před rokem 1949. Jedná se obce Strašice, Těně, Dobřív, Mirošov, Skořice, Štítov, Trokavec, Spálené Poříčí, Borovno a Míšov. Představitelé těchto 10 obcí jsou pod dopisem podepsáni. Čerpáno z MF Dnes

Komentáře

Vaše reakce na Dopis starostů z Brd
Luděk K.
#534

02.11.2011 [1]
Dobry den.
V utery jsme potkali u chaticky na potoce jednoho z vasich clenu a ten nam rekl o tomto webu. Ptal se zda je mozne v chatce prespat a vypravel o svem vyslapu do brd. Nase chaticka je volne pristupna a budem jenom radi kdyz ji nekdo k tomuto ucelu pouzije, to je i duvod proc jsme ji zde postavili. Dalo se ale cekat ze ne kazdy v nasem dile uvidi dobrou vec a proto se nasel jeden snazivec kteremu stalo za to chatku nafotit a poslat anonimni dopis do jincu. Ted nam spravce lesa hrozi ze se chata bude muset zbourat. Chci se zeptat zda nemate nejake zkusenosti s tim jak se v teto situaci chovat a co lze podniknout pro zachovani tehle nadherne stavby?

S pozdravem Luděk K.
Lezec
#535

03.11.2011 [2]
Poslední komentář
Ahoj,

za prvé kluci gratuluju k tak skvělé věci,jakou jste dokázali vytvořit,máte můj obdiv.My nosíme v hlavě stejnej nápad už taky delší dobu,ale stále se nemůžem nějak shodnout na lokalitě.Problém je v tom,že by to nemělo být příliš daleko od hranice,ale zase na druhou stranu máme obavy to udělat někde blízko,protože lidi škodí jak můžou a dát si práci s něčím,co nějakej blb pak zničí,se nán moc nechce.Vlastní zkušenosti máte,že jo?!Proto ještě jednou vám děkuju za to,co jste dokázali.Za druhé,poptával jsem se,ale nechtěl bych to řešit takhle veřejně,tak mi prosím pošlete na vás mail.A za třetí,chceme u vás z pátka na sobotu přespat,tak jestli bude volno.

Držím palce a mějte se.
Zdraví lezec,ahoj.

Související obsah

brding

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.