Ke Třem Trubkám na kole
Hřejivé paprsky jarního sluníčka zlákaly i dámskou část naší party k výletu do přírody a tak nedělní odpoledne trávíme v sedle kola.Míříme do Brd, jak jinak a naším hlavním cílem je návštěva a prohlídka loveckého zámečku Tři Trubky. V Hrádku se napojujem na cyklostezku č.3 a pohodovou cestou přes Dobřív a samotu Melmatěj přijíždíme do Strašic.
Oblíbenou hospodu Na pile ( U Lenina) bohužel jen míjíme, protože tohle legendární pohostinství jeho majitel už zavřel a pokračujem dál až k lesu. Tady se k nám u prvního mostu přes Padrťský potok přidává Luky a společně pak, přesně na domluvený čas, příjíždíme k zámečku.
Pan správce už na nás čeká a po krátkém přivítání v parku jsme všichni natěšeni na prohlídku této sraré a romantické stavby. Během velice poutavého hodinového povídání si procházíme postupně všechny tři patra a slyšíme mnoho zajímavých příběhů a informací jak o blízkém okolí, tak i o zámečku samotném, či jeho vzácných hostech.
Mezi ty "nej" asi patřily historky o ztrátě a následném nalezení velkého obrazu, který je umístěn na zdi v hlavním sále nebo příběh o tragické přestřelce na konci války (pamětní deska na douglasce v parku) a nalezeném mrtvém německém vojákovi (křížek o brodu přes Padrťský potok).
Od našeho průvodce se taky dozvídáme, že lesní zámeček Tři trubky (původně krátce nazývaný "U tří jelenů") nechal postavit J.C.Mansfeld v letech 1888-1890 jako své lovecké a reprezentační sídlo. Po dokončení zde bylo soustředěno velké množství historických loveckých památek i pozoruhodných mysliveckých trofejí, které sem byly převezeny z panství J.C.M. na Dobříši.
Po vzniku brdské vojenské střelnice byl majitel přinucen zámeček odprodat a své sídlo opustit. Areál tak přešel do rukou armády a ta jej dál využívala k jeho původnímu účelu. Zvala sem nejen na lovy mnoho státních činitelů i jiných vzácných hostů. Mezi nejvýznamnější patřil T.G.Masaryk ( přespal zde z 26. na 27.5.1930) a dr.E.Beneš (návštěva v roce 1938).
Samostatnou kapitolou pak je pobyt německého polního maršála Waltera von Brauchitsche, vrchního velitele pozemních vojsk, kterého zde během II.sv.války nechal internovat A. Hitler. Po válce Tři Trubky zabavili komunisté a zvali si sem prominentní hosty svého režimu a vrchní představitele zpřátelených armád.
Za jejich vlády pak zámeček doznal značných, v některých případech i necitlivých úprav. Poslední větší opravy byly prováděny minulý rok, kdy se měnila poničená dřevěná část, narušená zatékající vodou. Hodina utekla jako nic a prohlídka je za náma. S poděkováním se tedy loučíme se sympatickým panem správcem, se zámečkem a nasedáme na kola.
Po Josefce vede naše cesta dál, údolím proti proudu Padrťkého potoka, až na Stodůlky, kde se křižuje s cestou Záboreckou. Vlevo je to kousek k rybníkům, ale tam nás to dneska příliš netáhne. Je krásné počasí a tak tam bude určitě pěkně narváno. Zahýbáme vpravo dolů a po Záborecké sjíždíme pohodlně dobrých 6 nebo 7 kilometrů až do Mirošova.
Tady se taky naplňuje náš odhad ohledně Padrťáků, protože jen na téhle jedné silnici potkáváme během chvilky určitě tak 2o cyklistů. Zanedlouho projíždíme odbočku na Bahna, na Dobřív, míjíme Cihelák i Rolák a polní cestou se blížíme k restauraci Na statku, kde náš dnešní výlet zakončujem.
V poklidném tempu jsme jarní brdskou krajinou najeli 33 kilometrů.
Bohužel sdílím smutek z toho, že Lenin zavřel svoji legendární osvěžovnu...
Měj se
Pavel