Lipovsko a okolí

Lipovsko a okolí

Ani varování meteorologů před silnými mrazy (v noci mělo být až -20 °C) nás s Hanzem neodradilo od pravidelné víkendové návštěvy Brd. Tentokrát jsme si zvolili za cíl našeho toulání skalnatý vrch Lipovsko a jeho okolí.
Lipovsko
Za mrazivého počasí a lehkého sněžení vystupujem v pátek po poledni z autobusu v Těních a míříme do nedalekého lesa. Ještě ve vsi naší pozornost upoutá zajímavá stavbička. Vypadá to, že si zde někdo postavil docela věrohodnou kopii staré hájenky, která kdysi stávala na Toku a nyní je k vidění ve Strašicích- Carvánky.
Carvanka
Po pár stech metrech jsme v lese a čeká nás nemilé a dlouhé stoupání až na SZ svahy Hlavy. A protože se chystáme jít lesem nebo po lesních pěšinách, bude to ještě o něco nepříjemnější, všude leží dobrých 30 cm sněhu. První krátkou zastávku si dáváme v místě tragického úmrtí voj. Kořínka. Ten zde zahynul v roce 1951 údajně pod koly nákladního auta při svozu kamene z nedalekého lomečku a nešťastnou událost dodnes připomíná tento malý pomníček s jeho jménem.
pomnicek
Žádné velké zdržování v téhle zimě, říkáme si s Hanzem  a vyrážíme dál vzhůru do brdských kopců. Dlouho nás teď nic zajímavého nečeká a tak téměř hodinu šlapem hlubokým sněhem a krásně zapadaným lesem a užíváme si ten božský klid. Nikde ani živáčka, jen zlehka poletující sníh a naprostý ticho! Tohle prostě milujem. A v tom úžasném tichu se pomalu blížíme k velkému buku, k tomu buku, na kterém přes léto hnízdila rodinka čápa černého a kde se narodil čáp s číslem 6408.
hnizdo
Hnízdo je teď pochopitelně opuštěné, ale pevně věřím, že na jaře se sem některý z čápů vrátí a opětovně zde zahnízdí. Dáváme si zde druhou pauzu a po malé svačině pomalu míříme na místo našeho noclehu. Ještě musíme vyřešit malé trable při překonávání jedné vodní překážky a pak už nás čekají přípravy na dnešní noc. Máme přeci jenom trochu obavy z té mrazivé předpovědi, tak raději nic nepodceňujem.
potok
S přibývajícím časem a postupně se vyjasňující noční oblohou se teploměr nakonec zastavil na -15°C. Slibovaných -20 °C to nakonec nebylo, ale i tak jsme tu noc spálili hodně dřeva :-). Druhý den jsme se pak dozvěděli, že na Kvildě bylo ve stejnou dobu -29,8°C ! No já zažil loni na Jordánu - 25°C a vzpomínám na to dodnes. Ráno nás vítá azurové nebe a tak s chutí vyrážíme směr Lipovsko.
Hanz
Na tomhle vrcholu podle dobových informací měl stávat jeden ze středověkých hradů postavených na obranu Strašic. Mezi ně ještě patřil Strašický hrad a Vimberk. Ale narozdíl od těchto dvou, nebyla existence hradu na Lipovsku nikdy věrohodně doložena. Nám se však podařil jiný nález, našli jsme na sněhem zapadané skále vytesaný nápis "Brdy" a hned vedle brdskou vločku- symbol Brd.
hledani
Autorem by měl být, podle našich informací, známý brdský tremp "Kutloch". Rozhledům na okolní kopce bohužel bránil lehký opar, ale jinak je odsud poměrně slušný výhled. I zámeček dole pod námi se dnes ztrácel v mlžném oparu a tak po chvilce pokračujem dál a pomalu scházíme po svahu dolů do údolí Padrťského potoka. Ještě než definitivně opustíme brdské hvozdy, míjíme zakrvácené místo na sněhu s právě vyvrženými vnitřnostmi, asi z uloveného divočáka, no a pak už jen cesta do Strašic a domů.
vnitrnosti
  Dva dni v lese a opět plno zážitků...odjíždíme spokojeni :-).

P.S.- Dnes se mi ozval "Kutloch" a upozornil mne na nepřesné informace ohledně vločky na Lipovsku. Tu nevytvořil on , ale jeho kamarád "Hajňák" a jako důkaz mi poslal fotografii s tímto textem: "sobota 16.9.1977 kamarád Hajňák z T.O. Fort Scout kreslí a později vytesává brdský znak do kamenného bloku na vrcholu Lipovska". Tímto se omlouvám a zároveň velice děkuji za poskytnutí této vzácné fotografie.

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Lipovsko a okolí
jira-sbt

29.01.2013 [1]
Zdar. myslím, že ta Carvánka ve Strašicích je skutečná Carvánka z Toku. Byla při budování vojenského újezdu přesunuta, někde jsem to četl. Jináč máte moc pěkný články, dobře se to čte a fotografie také moc pěkné. Nebudete mít někdy nějakou akci pro širší veřejnost, výlet ?
lezec

30.01.2013 [2]
Poslední komentář
Ano,Carvánka,která dnes stojí ve Strašicích je původní.Byla postavena v roce 1919 kousek od vrcholu Toku.Po vzniku dělostř.střelnice byla odkoupena,rozebrána a přestěhována právě do Strašic.Nevím,jestli ta nově postavená v Těních je její věrnou kopií,ale každopádně jí je hodně podobná.Co se týče společných akcí,tak to Tě (a nejenom Tebe)musím bohužel zklamat,žádnou neplánujem a ani jsme o tom nikdy neuvažovali.Jinak děkujem za chválu :-).Měj se,zdraví L.

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.