Příběh posledních brdských medvědů IV.- cesty za poznáním

Příběh posledních brdských medvědů IV.- cesty za poznáním

V dalším pokračování o " brdských medvědech " vzpomíná Václav Chaloupek na první dny, kdy jeho dva chlupatí svěřenci konečně mohli opustit zdi hájovny a směle se tak vydat vstříc novým zážitkům při poznávání okolních lesů.
65_2917[1]
Každodenní péče o dvě medvíďata nám dávala docela zabrat. Už jsem se těšil, až přijde jaro a venku se natolik oteplí, abych mohl vzít mláďata, bez obav o jejich zdraví, konečně ven. Jaro si zrovna v roce 2003 ( právě jako letos) dávalo trochu načas a tak na první procházku  jsem vyšel s medvíďaty až poslední březnový týden. Na prvním výletě jsme ušli jen pár desítek metrů, ale ta cesta nám trvala celou hodinu. Pro medvíďata bylo najednou vše nové a zajímavé a tak se museli se vším podrobně seznámit. Vycházky jsme pak postupně prodlužovali a za několik dní Eliška s Honzíkem ušli kilometr a za měsíc bez problémů 6 i 8 kilometrů. Později jsem s nimi dokonce musel chodit dvakrát denně.
00126_161
Naše společné procházky však nepřinášely jen radostné chvíle a jak medvědi postupně sílili a okolí hájovny už brali jako svoje teritorium, začal se u mě projevovat strach. Strach č.1 - aby medvědům někdo neublížil -  se objevil vždy, když jsem medvědy ztratil ze svého dohledu nebo když jsem zaslechl zvuk blížícího se auta. Rovněž jsem se obával lidí toulajících se po lese s velkými či bojovými psy. Těch jsme potkávalo hodně a je zajímavé, že ani jednou nedošlo ke konfliktu zvířat, několikrát však hrozil střet mezi lidmi - tedy mezi mnou a psovody. Vzpomínám si, jak jsme jednou potkali na lesní cestě dva ridgebacky, kteří volně pobíhali kolem paničky na kole. Medvědi okamžitě vyšplhali na nejbližší stromy, psi zavyli a zmizeli vzápětí někde v lese. Marně je pak majitelka volala zpět, zato mě medvědi poslechli hned, slezli a drželi se těsně za mnou. Vzájemná výměna názorů na volně pobíhající zvířata v lese pak byla poměrně ostrá. Strach č.2 - aby si medvědi neublížili - jsem měl pokaždé, když jsme našli v lese nějaké smetiště. Nevím proč, ale médi přitahovalo jako magnet. Šlapali mezi rozbitými střepy, rezavými plechovkami a kusy drátů a nedokázali poslechnout. Jakmile jsem zmapoval všechny černé skládky v okolí, důsledně jsem se jim při pozdějších vycházkách vyhýbal. No a strach č.3 - aby medvědi někomu neublížili - byl ze všech nejopodstatnější. Honzík i Eliška kousali !
medved-hnedy-ursus-arctos_16994[1]
Vypadali oba sice jako plyšáci, ale kousali jako pirani! Zvlášť Eliška kousla mnoho lidí a dovolím si tvrdit, že každý den alespoň jednoho. Nebyly to veliké kousance, sem tam pár kapek krve, modřiny, častěji však škrábance od zubů. Většina lidí si z toho nic nedělala, několik jich na to byli dokonce i pyšní ( kdo se může pochlubit tím, že ho kousl medvěd), ale pár případů, kdy si lidé stěžovali, jsem také zaznamenal. Při jedné procházce jsem zaslechl ženský křik. Utíkal jsem na místo a uviděl spokojenou Elišku, netečného Honzu a vyděšenou paní držící se za ruku. " Váš medvěd mi pokousal manželku " začal na mě křičel jakýsi neznámý muž. " Já si budu stěžovat. Máte je vůbec očkovaný ?!" Paní pustila poraněnou ruku, chvilku si jí mačkala, ale krev ne a ne se objevit. " Ale vždyť to nic není " , řekl jsem smířlivě, " neměla jste si ho všímat ". Muž na mě vyjel : " Ona si ho nevšímala, ale medvěd si všímal jí. Šel po ní a kousnul jí ". Nakonec jsem se omluvil a se slovy : " Kdyby měla paní nějaké komplikace, ozvěte se, kde mě najdete víte ", raději odešel. Naštěstí se už neozvali, asi se úraz po setkání s medvědem rychle zahojil.
Kopie - 00121_157[1]
První měsíc našich společných vycházek za poznáváním okolí naší hájovny utekl jako voda a já začal přemýšlet nad tím, kam vezmu medvíďata příště a kde s nimi začneme točit. Nějaké plány už jsem v hlavě měl...Šumava, Český kras, Křivoklátsko a určitě i Brdy. text Václav Chaloupek Honzík a Eliška toulání s medvíďaty foto Jaroslav Vogeltanz Příště: Setkání

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Příběh posledních brdských medvědů IV.- cesty za poznáním

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.