Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení I.

Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení I.

Nařízením vlády z loňského roku se má vojenský újezd Brdy k 31. prosinci 2015 zrušit. Česká armáda zde proto utlumuje svoji činnost na minimum. Některá ze zdejších výcvikových zařízení jsou opuštěná již několik desetiletí, některá dosloužila teprve nedávno a jen malá část je v současnosti stále ještě využívána. A protože dlouhé roky opuštěné areály chátrají a neudržované stavby hrozí zřícením, jsou budovy postupně likvidovány a rozlehlé prostory alespoň částečně rekultivovány. Myslím si, že by nebylo od věci, ještě než těžká technika vše srovná se zemí a výcvikové plochy pak definitivně pohltí vysoká tráva, křoviny i náletové březiny, si připomenout to, co zde bylo za dobu existence vojenského prostoru k výcviku vojsk vybudováno. Díl 1. - výcvikový areál BAHNA
Bahna
Když se po zřízení dělostřelecké střelnice hledalo v Brdech začátkem 30. let minulého století odpovídající místo i pro výcvik pěších pluků československé armády, byla jako nejvhodnější vybrána lokalita " Kobyla " ( pro většinu z nás známější pod názvem " Na Bahnech " nebo " Na Bažinách " ) - jihozápadní část plochého a mokřinami pokryté údolí mezi vrchy Kamenná, Bílá skála, Převážení a Vlč. Zde se v roce 1934 vybudovala první část pěchotní střelnice o rozloze 1600 x 1200 metrů. Její velikost se však brzy ukázala pro cvičící vojska jako nedostatečná a tak původní plocha byla o rok později v místě dnešních Předních Bahen dodatečně rozšířena o dalších 300 ha. V celém areálu střelnice vznikalo během doby její existence postupně mnoho různých staveb a zařízení - velitelské věže, dílny, terčové dráhy, sklady, výuková centra, strojovny aj. Na konci 30. let zde československá armáda a během 2. světové války německá armáda vybudovaly i několik betonových bunkrů (krytů). Ty sloužily především jako strojovny, pozorovatelny, ale byly používány i k výcviku armády ( některé jsou poničeny). Na začátku let 50. došlo k opětovnému rozšíření střelnice, částečné modernizaci, elektrifikaci a celý prostor se začal využívat i jako výcviková plocha pro bojová vozidla a tanková střelnice. Vznikla zde celkem 4 výcviková zařízení - PS, Bahna 400, Bahna 1000 a CŘBV, na kterých bylo možné provádět např. cvičení střeleb z tanků, bojových vozidel pěchoty (BVP), jejich lafetovaných zbraní nebo protitankových řízených střel (PTŘS).
CRBV
Činnost na jednotlivých výcvikových zařízení byla postupně od 90. let minulého století omezována, až nakonec došlo k jejich úplnému zrušení. Některé budovy, jako např. řídící věže, sklady a ubykace, byly zakonzervovány a jsou i nadále střeženy. V prostoru výcvikového zařízení CŘBV ( Zadní Bahna) se každoročně pořádá akce Den pozemního vojska a zachované objekty jsou k tomuto účelu využívány.
Střelnice bojových vozidel ( SBV) Bahna 1000 Na střelnici bojových vozidel byly vybudovány tři 700 m dlouhé pojezdové dráhy, které jsou od sebe vzdáleny necelých 100 m, jejich povrch je štěrkový, točny jsou zpevněny žulovými kostkami. Střelnice byla plně elektrifikována, vybavená čelními a bočními terčovými kolejovými drahami a automatickými zvedáky mizivých cílů. Střelbu bylo možné provádět z místa, během krátkých zastávek i za jízdy na pevný nebo pohyblivý terč. Maximální dostřel byl možný na pevný terč 1 800 m, na pohyblivý terč 1 300 m.V týlové části střelnice se nachází řídící věž, sklad terčů, dílna pro drobné opravy a ubytovací prostor pro obsluhu.
terce 1000

Ridici 1000
Pěchotní střelnice (PS) Bahna Sloužila jako pěchotní střelnice pro výcvik jednotlivců i jednotek všech druhů vojsk, včetně speciálních, ke cvičení střeleb z ručních zbraní. Bylo možné zde cvičit střelbu z pistole do ráže 9 mm, z malorážky, samopalu, univerzálního kulometu, odstřelovací pušky a ruční protitankové zbraně ZUBR-M 7,62 VH. Šířka střelnice je zhruba 50 m, střelba se prováděla na vzdálenost maximálně 300 m. Na střelnici byla vybudována tři stanoviště pro střelbu z pistole a dvě stanoviště pro střelbu ze samopalu. Pěchotní střelnice byla plně elektrifikována – ovládána z řídící věže. V týlové části se nachází řídící věž, dílna pro drobné opravy, ubytovna pro provozní jednotku, místo pro čištění zbraní a příjezdová komunikace s parkovištěm.
Ridici PS

PS
Cvičiště řízení bojových vozidel (CŘBV) Zadní Bahna Zařízení sloužilo k výcviku řidičů a obsluh tanků, bojových vozidel pěchoty, pásových a kolových obrněných transportérů i dalších druhů vozidel. Bylo zde možné provádět výcvik v taktické přípravě čet a rot. Výcvikové zařízení se skládá z řídící věže s učebnou, výchozí čáry, parkoviště, polního autoparku a dvou okruhů: jednoho pro pásová vozidla a druhého pro kolová vozidla. Součástí obou okruhů byly přírodní i technické překážky např. pontonový most, pevný most, slalomový úsek, prostor pro brodění atd. Kapacita výchozí čáry pro oba okruhy byla po jednom vozidle. Velitelské stanoviště (řídící věž) bylo vybaveno spojovacím prostředkem R-123, signálním světlem pro noc, praporky a popisem jednotlivých cvičení, včetně jejich hodnocení. Dále se v areálu cvičiště nachází rozvodna k ovládání jeho elektrických částí, sklad nářadí, ubytovna obsluhy a kancelář správce cvičiště.
Ridici CRBV

CRBV
Tankostřelecké cvičiště Bahna 400 Bylo určeno k průpravným cvičením střeleb z tanků z místa, za krátkých zastávek i za pohybu a to ve dne i v noci. Ke střelbám sloužila jedna dráha a univerzální houpačka. Střelecký výcvik z BVP se prováděl ze tří palebných postavení a to do vzdálenosti max. 400 metrů. Cvičiště bylo vybavené automatickými a otáčivými zvedáky mizivých cílů, čelními i bočními terčovými kolejovými drahami a univerzálními houpačkami. Součástí zařízení byla i řídící věž, pomocná pracoviště a 400 metrů dlouhá pojezdová dráha pro jedno vozidlo.
Bahna 400

navijaky
Po dlouhá léta byl symbolem celého areálu cvičiště tank T - 34, který byl umístěn na kamenném podstavci před budovami " tisícovky ". V loňském roce byl ale odvezen, upraven, následně opatřen novým nátěrem a přemístěn do kasáren ve Vyškově.
tank
No a na úplný závěr ještě krátké video z loňské akce Den pozemního vojska - Bahna 2013. Měli jsme příležitost si vyzkoušet jízdu v BéVéPéčku po bývalém tankodromu a zažít tak na vlastní kůži, co takové vozidlo v terénu dokáže. Můžu říct, že to byla docela síla a při představě, že sedím vzadu v uzavřeném přepravním prostoru, mi teda u srdce moc dobře nebylo... info : MO ČR - Vojenské újezdy armády České republiky (AVIS 2006) mapové podklady : Mapy. cz (upraveno)    

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení I.

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.