Vrch Praha
Vrchol Prahy je ve výšce 862 m.n.m. a po Toku je druhý nejvyšší. Ze všech brdských kopců je jako jediný snadno rozpoznatelný a to díky meteorologické věži na jeho vrcholu.
Tato železobetonová věž je 60m vysoká, byla postavená v roce 2000 a nahradila zde věž původní, ocelovou. Neslouží, jak by se na první pohled mohlo zdát armádě, ale ČHMÚ. Je zde umístěn hydrometeorologický radar s dosahem až 250 km, který monitoruje srážkovou a bouřkovou činnost prakticky po celých Čechách.
Dále jsou zde nainstalovány televizní vysílače ,převaděč signálů a další telekomunikační zařízení. Z ochozu věže ve výšce 916 m.n.m. je prý údajně kruhový rozhled na Šumavu, Krušné hory i Krkonoše. Věž samotná je ovšem nepřístupná. Za II.sv.války stávala v těchto místech radarová stanice Pegasus, vystavěná zde německou Luftwaffe, ta sloužila k navádění nočních stihačů. Ke stanici ještě náležel komlex ubytovacích a technických budov.
Pozůstatky po těchto objektech je možno ještě i dnes vystopovat v terénu. Hlavně při silnici z Rovin na samotný vrchol. Najdeme zde zbytky základů, ploty, kusy zdiva, ostnatý drát a studnu.
V okolí věže pak můžeme najít betonové patky od radarových stožárů, či různé krycí okopy a valy.
Samotný vrchol Prahy je nevýrazný, plochý (jako všechny ostatní v Brdech) a neumožńuje žádný rozhled, nachází se zhruba 100m JV od plotu areálu.
Pokud ale toužíte po pěkném výhledu, vydejte se asi 200m opačným směrem. Tady vás překvapí vyhlídka, ze které je možno spatřit velkou část našich pohraničních hor. Za dobré viditelnosti (což ale nebývá příliš často) lze rozpoznat Kleť, Boubín, V.Javor, Ostrý, Český les. Podrobný panoramatický nákres je spolu s návštěvní knihou umístěn v krabičce na stromě. Hned pod vyhlídkou je poměrně rozlehlé kamenné moře.
Praha je můj nejnavštěvovanější kopec, i díky té vyjímečné možnosti rozhledu a jak je vidět v zápisech, na kole nebo pěšky sem zavítám poměrně často. I když s tím počasím a viditelností to ne vždycky vyjde. Moje příští návštěva bude jubilejní XXX. :-).