Za Brdy krásnější

Za Brdy krásnějšíArmády, tedy nejen ta česká, během svého dlouholetého působení ve VÚ Brdy vybudovaly na tamním území mnoho rozličných vojenských zařízení (VZ).Jedná se především o střelnice - tanková, protitanková, dělostřelecká, pěchotní, zkušební letecká, dopadové plochy, ubytovací objekty, muniční sklady a jiné.

Ke každému takovému zařízení bylo nutné samozřejmě dodatečně postavit ještě několik provozních budov. Někdy jich bylo více, někdy méně, někdy byly více nápadné, někdy téměř "neviditelné". Každý, kdo se v přírodě Středních Brd pohybuje a při svých toulkách je potkává, si na tyto stavby určitě udělal svůj  vlastní názor.

Pravdou je, že v posledních letech armáda výcvikové aktivity na VZ postupně ruší nebo alespoň silně utlumuje a s tím souvisí i problémy s využitím těchto staveb. Některé z nich byly sice zakonzervovány nebo jsou hlídány BS, ale většina jich byla ponechána svému osudu a tak rychle chátrají, jsou rozebírány sběrači kovů nebo slouží jako smetiště.

Proto armáda začala spolu s "podzemní" asanací i s očistou brdské krajiny a dlouhodobě nevyužívané stavby na opuštěných VZ tak začínají postupně mizet s povrchu brdského. Mezi prvními byly srovnány se zemí stavby horního muničního skladu a malé pěchotní střelnice u Strašic a veškeré provozní stavby protitankové střelnice na Padrti-

garáže, strojovny posuvných terčů, elektrorozvodny, řídící a velitelská věž a dokonce i polní WC :-).V nejbližší době by měla rovněž začít likvidace strojoven u Zaběhlé a muničního skladu v Jincích. Doufejme, že bude následovat i odstranění dalších chátrajících staveb a krajina Středních Brd tak bude zas o něco krásnější.

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Za Brdy krásnější
Fydor

26.11.2012 [1]
Popravdě, já z toho takovou radost nemám. Když chci do "čistého" lesa, zajedu si na Šumavu. Brdy jsou typické právě tím, že je tu spoustu takovýchto staveb a mě baví je prozkoumávat. Když jedu na kole, mám důvod se zastavit a podívat se co je uvnitř, co se tam změnilo a podobně. Když budou všude jenom stromy a tráva, nebude mě to asi tolik bavit. Třeba ze střechy pozorovací věže na Padrtích jsem se vždycky rád rozhlížel co je nového v krajině. Nebo, co by mě lákalo na Jordán, kdyby Benešák a ostatní kryty srovnali se zemí? Tyhle stavby mají svoje kouzlo a já je mám rád.
Karel …

29.12.2012 [2]
Rád navštěvuji Vaše stránky jsou hodně dobré. Pro mě jsou tyto fotografie "velká nostalgie", sloužil jsem na Kolvíně jako obsluha protitankové střelnice v letech 1985-87 takže řídící věž a strojovny posuvných terčů si pamatuji velmi dobře i v provozu ze střeleb naší nebo "rusáků". Možná měl zůstat nějaký objekt zachovaný pro časy budoucí, jako připomínka toho co se zde dělo 60let, nejde to jen tak vymazat z historie Brd. Stalo by se to časem historickou atrakcí, ale asi by byl problém s údržbou. Vše nejlepší a hodně zdraví všem příznivcům Brd v roce 2013.
Fronak

26.11.2012 [3]
Musím říct, že mě tyto vojenské objekty spíš dotváří Brdy jako celek. Budou mi chybět :)
Námořník

26.11.2012 [4]
Jo, jo, víme o tom, dobrá věc se podařila. Pěkné fotky! :o)
lezec

26.11.2012 [5]
Souhlasím s tebou i s Fydorem.Vojenské stavby (některé) měly pochopitelně svoje kouzlo a s brdskou přírodou jsme si je už tak nějak automaticky spojovali.Dobře sloužily nejen vojákům,ale po jejich opuštění i všem milovníkům Středních Brd.Dalo se v nich přespat,pozorovat zvěř nebo pořídit zajímavé fotografie.Bohužel ne všichni uvažují stejně a tak většina těchto objektů postupně chátrá a stává se skladištěm všeho možného bordelu.Nelze opomenout ani samotný "technický"stav těchto staveb.Konkrétně v řídící věži na Padrti se začaly poslední dobou objevovat znatelné trhliny ve zdech a horní patro ochozu se už viditelně propadalo.Jde i o bezpečnost lidí, kteří se v prostoru pohybují,to chápu.Nicméně i mě se bude po těchto stavbách svým způsobem stýskat,byly součástí našeho toulání brdskou přírodou...
lezec

26.11.2012 [6]
Dík ;-).
Rudi

26.11.2012 [7]
pletu se nebo věž taky zmizela.. viz poslední foto?!
lezec

27.11.2012 [8]
jo,jo,Rudi,už tu bohužel nepřespíš :-(.
Námořník

27.11.2012 [9]
"Čistý" les na Šumavě? V sezóně a o víkendech se stovkami pestrobarevných cyklistů s tmavými brýlemi na očích ženoucími se po vyasfaltovaných "cyklostezkách" od jedné občerstvovny ke druhé... K vojenské historii jistý vztah mám, ale děkuji, takovéhle Brdy fakt nechci!
Hanz

27.11.2012 [10]
Poslední fotka vypadá, jako by tam věž nikdy nebyla... No nic, budeme už jen vzpomínat na zážitky viz. Noční přepadení na věži :-)
Námořník

27.11.2012 [11]
"...protože zůstanou zaevidované jako stavební..?"
A co místo debat a věčného dohadování, pokusit se dohlédnout na to, aby tomu tak nebylo? ;o)
Keroška

27.11.2012 [12]
Námořníku,přesně tak,bohužel,Šumavu vnímám podobně.Je bohužel neoddiskutovatelné,že se z těchto budov stali často smetiště,související s vpuštěním veřejnosti,bohužel i tací jsou někteří lidé.Ovšem,to,jak VÚ nyní Brdy přetváří mě velmi zaráží.A hlavmě,zmizí s budovami dolkady o umístění staveb?Nebo někde "náhodou zůstanou"a pak se na těch místech,pozemcích,legálně nepostaví něco nového,protože zůstanou zaevidované jako stavební..?.Šumava je příkladem,že to jde,bohužel....:(
lezec

28.11.2012 [13]
S tím asi bohužel "obyčejný" občan nic nezmůže :-(.Nebo má někdo návrh jak ohlídat budoucí stavební uzávěru?
Námořník

28.11.2012 [14]
...S tím asi bohužel “obyčejný” občan nic nezmůže...
Mám na to trochu jiný názor. I "obyčejný" občan má šanci lecos ovlivnit.
Keroška

28.11.2012 [15]
Tak bohužel musím souhlasit s Lezcem.Prosím Námořníka,máte-li nějaký návrh,dejte mi(nám)prosím nějaký návod,jak nato?Děkuji.
brdská…

28.11.2012 [16]
Výjimečně dávám zapravdu Námořníkovi:
"Kdo je tvůrcem dějin? - Prostý člověk" :-)
Občan je suverén, pravý zaměstnavatel svých politiků, je vším.... ehm, doufám, že to nezní moc šíleně :-) ?
Síla je v jednotě a spolupráci, což v případě Brd nějak ne a ne a ne se povést, bo první nemá rád druhého, druhý třetího a třetí prvního, osoby a obsazení možno lehce doplnit :-)... Na to Brdy doplatí, to je pro ně do budoucna skutečné nebezpečí! Společné aktivity brdomilů by měly v budoucích procesech (veřejné připomínkování návrhu CHKO, územní plány atd...) velkou váhu, větší než jednotlivě roztroušené a soupeřící aktivity. Ale prostě to momentálně není možné, myslím... Tak až bude hrozit nějaký opravdový průšvih, snad se to trochu změní...??
Námořník

28.11.2012 [17]
Promiňte, ale nezdá se mi právě vhodné se na veřejném webu obsáhle rozepisovat o všem co podnikáme.
homberg

29.11.2012 [18]
Poslední komentář
Tak ale na bunkry z 2.svetove zatim nikdo nema. Jsou tu uz 70 let a nevypada to, ze by je nekdo chtel vymazat z povrchu zemskeho.
Jinak veze na Padrti je me fakt lito. Do te krajiny proste patrila...

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.