"GUN FIRE 2012"

"GUN FIRE 2012"

Poslední prázdninový týden se z území VVP ozývalo pravidelné dunění a tak nebylo radno sem vstupovat, konalo se zde velké taktické cvičení jineckých dělostřelců.

Naše pravidelné toulání brdskou přírodou jsme tedy museli odložit. I když... Brdy nakonec byly, tentokrát však vojenské. Využívám pozvání a mířím do Jinců, kde velení 132. dělostřeleckého oddílu připravilo prezentaci tohoto cvičení. Akce nesla název " GUN FIRE 2012 " a jednalo se nácvik střelby a řízení palby s ostrou bojovou municí. Pozváni byli zástupci místí samosprávy, státní správy, členové České a Slovenské obce dělostřelecké, Klubu vojenských důchodců z Příbrami a media. 

Všichni tedy společně odjíždíme do vojenského prostoru a naší první zastávkou je palebné postavení "Sýkorky", tady nás čeká podrobnější seznámení s taktickým plánem celého cvičení, jehož hlavním cílem je prověřit funkčnost systému velení a řízení palby a schopnosti dělostřeleckých předsunutých pozorovatelů (AFO) při vyžadování palebné podpory v konvenčním prostředí bojiště - tolik oficiální zpráva. 

Připravena je tu pro nás rovněž prohlídka samohybných houfnic Dana spojená s ukázkou ostrých střeleb. Hlavně děl jsou již od našeho příjezdu namířeny nad Hřebeny a za okamžik přichází první výstřel. Pár vteřin čekání a na 6 km vzdálené dopadové ploše Brda zazní tlumený výbuch, střela dopadla. Vojáci zaměřují dopad granátu a vypočítávají odchylku. Následuje druhý výstřel s již opravenými parametry a vše uzavírá salva ze všech děl.

První ukázka je u konce a my přejíždíme na cílovou plochu, kde budem sledovat dopady střel. Na JZ straně Jineckých hřebenů máme možnost si prohlédnout nejmodernější zaměřovací a pozorovací zařízení, která dělostřelci využívají při navádění střel na cíl. Stojí tu např. radiolokátor ARTHUR nebo průzkumný a pozorovací komplet SNĚŽKA. Řídící střeleb odpovídá zájemcům na četné dotazy a před mapou názorně vysvětluje reálnou situaci v terénu.

Pak už oči všech přítomných sledují vymezený prostor na dopadové ploše, kam by měly během několika okamžiků začít dopadat dělostřelecké granáty. Výstřely v dálce jsou jasným signálem a nad našimi hlavami začínají svištět " neviditelné " střely, které vzápětí na zemi explodují. Práce dělostřelců je precizní, všechny střely zasáhly naprosto neomylně svůj cíl, což vyvolalo u přihlížejících slova uznání.

Prezentace je u konce. Prohlídka velitelských pozorovatelen na Hřebenech je z důvodu časové tísně odvolána ( podrobnosti o nich je možno si přečíst v článku " Orlí hnízda na kole " , viz. Brding 9/2011 ) a tak se všichni chystají na návrat do jineckých kasáren. Akce měla úspěch, splnila úkol, který měla a prezentovala činnost 132.dělostřeleckého oddílu v tom nejlepším světle.

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na "GUN FIRE 2012"

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.