Pyrotechnická očista Brd

Pyrotechnická očista Brd

Od 19. května 1930 se ve vojenském výcvikovém prostoru na území Brd vystřílelo obrovské množství různé munice. Ne všechna samozřejmě skončila tam kde měla, tedy na dopadových plochách.

A tak není nic neobvyklého, že při toulání se brdskou přírodou narazíte na více či méně nebezpečný kus nějakého toho střeliva a to i v místech, která primárně nejsou určená jako cílová. Lokality jako např. Kočka, Paterák, Koruna, Palcíř, Brdce nebo třeba i dno Dolního Padrťáku, jsou jen malým výčtem našich nálezů.

Zbytky vystřílené munice tak lze nalézt prakticky kdekoliv. Ne každý nález představuje smrtelné nebezpečí, protože v některých případech se může jednat jen o cvičné střely (plněné asfaltem či betonem) a ne o selhanou ostrou munici. Laik však na první pohled rozdíl nepozná a tak v každém případě platí zásada- ničeho se nedotýkat!!!
9M14 Malyutka
Zároveň by se mělo zavolat na polici či na voj.úřad v Jincích- 973373888 a ohlásit nález. Riziko může být příliš veliké. V měsíci dubnu má začít podle plánů MO pyrotechnická očista VÚ Brdy, která potrvá celé 3 roky,tedy až do doby než celé území armáda opustí.

Specifika brdské přírody a omezené finanční prostředky MO však s sebou přináší jeden veliký problém. Zasažený prostor nebude čištěn klasickým hloubkovým pyrotechnickým průzkumem, protože takový způsob vyžaduje "přeorání" půdy do hloubky několika desítek centimetrů a to by znamenalo zničení lesního porostu nebo vzácných biotopů, které během působení armády vznikly třeba na dopadových plochách.

Vyčištění zasaženého území tak bude prováděno pouze povrchovým sběrem a to v rámci taktických příprav cvičících jednotek za pomoci speciální ženijní jednotky. Samotné dopadové plochy pak budou z celého procesu vynechány, označeny výstražnými tabulkami "POZOR !!! ZÁKAZ VSTUPU. NEVYBUCHLÁ MUNICE !!! " a ponechány v původním stavu.

Dojde-li tímto způsobem k bezpečné asanaci celého zasaženého prostoru není zcela jasné. S největší pravděpodobností tak i po opuštění VVP armádou bude hrozit riziko, že při procházce v brdských lesích tu a tam nalezneme zapomenutý kus použité munice. Největší pyrotechnickou zátěží totiž jsou dělostřelecké granáty a letecké pumy, které ne vždy leží přímo na povrchu.

Další hrozbou může být např. zakopaná munice, kterou zde mohla zanechat ustupující německá armáda na sklonku II.sv.války nebo neznámý vojenský arsenál různého původu, zde do země "odložený". A že v Brdech není o překvapivé nálezy nouze, tak o tom svědčí i případ nálezu několika tlakových lahví naplněných neznámou látkou (údajně bojový plyn), které byly nalezeny v prostoru Zadních Bahen.

Každopádně naší armádu čeká nelehký úkol, tak věřme, že ho zvládne a povrchová očista Brd bude dostačující. (foto č.8.-Dekonta)

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Pyrotechnická očista Brd

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.