Stezkou generála Brauchitsche

Stezkou generála Brauchitsche

Při naší březnové návštěvě loveckého zámečku Tři Trubky jsme se dozvěděli i mnohé zajímavosti o pobytu polního maršála Brauchitsche.

Mezi jeho oblíbenenou činnost patřil lov (byl vášnivý nimrod) a také procházky krásnou brdskou přírodou. Asi 3 kilometrový okruh kolem loveckého zámečku, na který se pravidelně vydával, nese jeho jméno- Brauchitschova stezka. Řekli jsme si, že až budeme mít do téhle oblasti cestu, že se pokusíme stezku najít.

Ve strmých a zarostlých svazích nad Padrťským potokem však nebylo snadné tohle místo nalézt a tak po mých dvou marných pokusech se nám to společně s Ájou a Hanzem podařilo až napotřetí. Náznak nějaké cesty či pěšiny v lese dnes už samozřejmě téměř nenajdete, jen místy je možné vidět nepatrné terénní úpravy, proto bylo pátrání trochu složitější.

Nakonec se podařilo a po chvilce hledání se před náma z ničeho nic objevuje nezalesněný svah pokrytý velikými balvany, podobný tomu na jižním svahu Prahy. Je nám jasné, že přímo to určitě nahoru nepůjde, tak se rozhodujem toto kamenné moře obejít zleva, tam není svah tak příkrý.

Cesta nic moc, občas někdo z nás zakopne nebo podklouzne, ale za chvilku jsme kousek pod vrcholem a tady na nás čeká milé překvapení. Z lesa sem vede nenápadná upravená pěšina a poslední desítky metrů k vrcholové výhlídce jdeme po pěkně vyskládaném kamenném chodníku.

Tudy tedy chodil sám generál a snad sedával i na lavičce, kterou jsme objevili tady, na skalnatém vrcholu. Výhled je odtud sice trochu omezený, ale nádherný a před 70 lety, kdy ještě okolní stromy nebyly tak vzrostlé a nebránily tolik v rozhledu, musel být ještě hezčí. Přímo před očima máme Vrchy, Korunu, údolí Třítrubeckého potoka i Reservy. Věřím tomu, že tenkrát muselo být vidět i dolů na zámeček.

Po malé chvilce pokračujem přes vrchol dál a i tady je jěště pár metrů vidět původní upravený chodníček. Při sestupu lesem však najednou mizí a nám nezbývá než opět kličkovat dolů zarostlým lesem. Strmý svah, popadané stromy, balvany porostlé mechem a houštiny, to je zhruba kilometrová cesta pravým brdským "pralesem", která nás přivádí až na silnici vedoucí od zámečku. Tady taky končí hledání stezky, po které se během II. sv.války procházel polní maršál Walther von Brauchitsch.

Celým jménem-Walther Heinrich Alfred Hermann von Brauchitsch- se narodil 4.10.1881 v Berlíně, v roce 1900 započal svojí vojenskou kariéru jako poručík u regimentu granátníků a postupně se vypracoval až na vrchního velitele pozemních vojsk a hodnost polního maršála. Během tažení na Sovětský svaz se však nepohodl s Adolfem Hitlerem a po následných zdravotních potížích, kdy nemohl plnit svoje povinnosti, byl odvolán ze všech svých funkcí, byl na něj sveden neúspěch při bojích o Moskvu a následně byl Hitlerem internován na zámečku Tři Trubky. Krátce po válce byl zatčen a 18.10.1948 umírá v britské voj. nemocnici v Hamburku. (foto č.1.-www.fdb.cz)

Komentáře

Vaše reakce na Stezkou generála Brauchitsche

Související obsah

brding

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.