Truppenübungsplatz Kammwald-Schiessbahn II.-Skorschitz

Truppenübungsplatz Kammwald-Schiessbahn II.-SkorschitzNa celém území Středních Brd bylo během existence VVP vybudováno více než 30 různých betonových bunkrů. Do tohoto výčtu nepočítám stavby v podzemí, jakými jsou například ženijní úkryty. Těch jsou po Brdech desítky a určitě se jim někdy budeme věnovat samostatně. Po několika bunkrech zůstaly jen nepatrné zbytky, některé jsou částečně poškozeny, ale většina z nich se dochovala v poměrně slušném stavu. Pominu-li 3 nejznámější v okolí Houpáku, je možno další nalézt v blízkosti dopadovek Brda (4), Tok (1), Jordán (4) a na bývalém tankodromu Bahna (4). Největší koncentraci těchto betonových objektů (11) však můžeme vidět paradoxně mimo vymezené území VVP.

Nachází se totiž v blízkém okolí obce Skořice a Myť a tak si je lze bez hrozby postihu pohodlně prohlédnout. Toto území během II.světové války zabrala německá armáda, rozšířila o něj stávající VVP a plánovala zde postavit novou pěchotní střelnici se třemi střeleckými drahami.

K jejich obsluze byly vybudovány dva typy těchto betonových staveb - "pixlí". Jedny měly sloužit k pozorování střeleb a k úkrytu mužstva a ty druhé byly postaveny jako strojovny pro navijáky pohyblivých terčů. Záměrně píšu "měly", protože plány Němců na vybudování nové střelnice zmařila na konci roku 1941 obrovská lesní kalamita. Ta donutila německou armádu přerušit veškeré práce ve výcvikovém prostoru a všechny síly soustředit na likvidaci této kalamity.

Do konce II. světové války tak k úplnému dokončení a zprovoznění plánované střelnice už nedošlo. Po skončení války se hranice VVP vrátily do stavu před rokem 1939 a tím pádem se celá tato oblast opět ocitla mimo znepřístupněnou část výcvikového prostoru.

Okruh kolem Skořic měří přibližně 12 kilometrů a lze ho tak i s malými přestávkami zvládnout klidnou procházkou za 3 až 4 hodiny. Nejvhodnější místo pro začátek poznávací trasy jsou asi přímo Skořice, kde je příjemný penzion s hospodou a možností parkování. Za zmínku ještě stojí dvě zajímavosti. Tou první je původní cedule v německém a českém jazyce, kterou byl označen VVP za II. světové války a kterou je možno vidět na zdi v restauraci právě zmiňovaného penzionu.

A tou druhou je jedna rekreační chatka stojící ve východní části Skořic. Ač to dnes na první pohled není příliš patrné, jako její podsklepení slouží jeden bunkr - pozorovatelna. Ostatní objekty jsou volně přístupné. Poznámky k mapě: Červená čára - dráha Skořice - sever Modrá čára - dráha Skořice - potok Žlutá čára - dráha Štítov Modré body - strojovny Zelené body - pozorovatelny Žlutý bod - chata Červený bod - penzion

Související obsah

brding

Komentáře

Vaše reakce na Truppenübungsplatz Kammwald-Schiessbahn II.-Skorschitz
Martin…

16.04.2012 [1]
Moc hezký článek, ale na mapce, kde jsou opevnění vykreslená Vám bohužel jedna pozorovatelna chybí. Je dochovaná celá a je nedaleko Mytě. Cca 50 metrů od domů a patří k modré dráze.
lezec

16.04.2012 [2]
Při nejbližší příležitosti se tam zajedu podívat,snad budu v hledání úspěšnější.Strojovny se nacházely dobře,jsou větší a leží v ose dráhy,ale malé pozorovatelny jsou už často hodně zarostlé a jejich pozice k dráze je poměrně nečitelná.Je dost možné,že někde v houštinách nebo v lese ještě nějaká bude.Dík za upozornění a dám vědět jak jsem dopadl.:-)
Martin…

17.04.2012 [3]
Tato, co mám na mysli, je ve starém stojatém smrkovém lese, kousek od asfaltové cesty, co vede z Mytě k domovu pro seniory. Naproti přes cestu jsou dva malé rybníčky. Tak přeju úspěšně hledání.
Martin…

17.04.2012 [4]
Tak jsem se znovu podíval na mapku a musím se omluvit, protože jsem se nějak přehlédl. Pixle, o které se bavíme je v mapce zakreslená.
lezec

17.04.2012 [5]
Ahoj,neomlouvej se,ta zmiňovaná "pixle"tam zaznamenaná opravdu nebyla,protože jsem jí tam doplnil až dneska.Nedalo mi to a zajel jsem se tam podívat na kole.Musím se přiznat,že mě to dost překvapilo.Po téhle cestě okolo Harmonie občas jezdím na kole a nikdy jsem se jí nevšimnul (narozdíl od Hanze,který o ní věděl,ale zase neznal většinu ostatních) a hlavně bych jí tu ani nehledal,protože je nelogicky umístěná.Její pozorovací úhel dnes směřuje doprostřed vzrostlýho lesa,ale situace před 70 leta byla pochopitelně jiná.S ohledem na pozici v jakém stojí bych jí taky přiřadil spíš ke dráze červené (Skořice-sever),než k modré (Skořice-potok),to už ale není důležité.Každopádně děkuji za informaci.Zdraví L.
Alena

30.04.2012 [6]
Zdravím, ještě jeden bungr jste zapomněli. Nachází se v lesíku nad rybníkem Pohodák u Příkosic, přímo nad tratí Mirošov-Příkosice-blíže k Příkosícům, nebo přímo proti křižovatce u lesa Zlamnohy -odbočka na Myť- směr na západ/musí se tam jít ale přes pole. Je už hodně zarostlý křovinami, ale je tam. Jinak děkuju za informace, které jste na tuto stránku dali. Přeju hodně hezkých a napínavých chvil v Brdech.
Alena
homberg

21.05.2012 [7]
Zdravim z Prahy. Ano, potvrzuji informaci Aleny, ze na mapce neni zaznamenan bunkr, ktery se nachazi v lesiku Maly Precek, ve svahu nad rybnikem Pohodak. Protoze lezi v ose strelnice, jedna se asi o strojovnu. Uz jsem tam dlouho nebyl a nepamatuji se, zda ma jen pozorovaci sterbinu, nebo otvory pro lana.
Jinak chvalim super web. Tento kraj je mym srdecnim...
homberg

21.05.2012 [8]
Zminovany bunkr lezi priblizne tady:
http://www.mapy.cz/s/3TZ5
Radek…

01.03.2016 [9]
Zdravim Vas, ta mapka strelnice je zajimava, ale nejak se mi to nezda. Z ceho jste vychazeli? Podle mych informaci to melo vypadat trochu jinak. Kde se vzala ta zluta cara? System strelnic byl od Strasic az po Padrt, cislovany I - VI, Skorice jsou III. Nebo je to jinak? Kdyztak napiste na radekvitek@seznam.cz
Diky. RV
Ládín

09.03.2016 [10]
Poslední komentář
Děkuji za poskytnutý plánek. Zdraví L.

Reference

Podívejte se na naše reference

Prohlédnout

Aplikace

Podívejte se na naše aplikace

Prohlédnout

Co umíme?

Podívejte se co umíme

Prohlédnout

Co umíme?

Vytváříme sofistikované aplikace pro náročné

Od webových aplikací přes android až po převodové můstky či složité informační systémy.

Podívejte se k nám

Máte ještě čas? Podívejte se na další rubriky

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.