Truppenübungsplatz Kammwald-Schiessbahn II.-Skorschitz
Na celém území Středních Brd bylo během existence VVP vybudováno více než 30 různých betonových bunkrů. Do tohoto výčtu nepočítám stavby v podzemí, jakými jsou například ženijní úkryty. Těch jsou po Brdech desítky a určitě se jim někdy budeme věnovat samostatně. Po několika bunkrech zůstaly jen nepatrné zbytky, některé jsou částečně poškozeny, ale většina z nich se dochovala v poměrně slušném stavu. Pominu-li 3 nejznámější v okolí Houpáku, je možno další nalézt v blízkosti dopadovek Brda (4), Tok (1), Jordán (4) a na bývalém tankodromu Bahna (4). Největší koncentraci těchto betonových objektů (11) však můžeme vidět paradoxně mimo vymezené území VVP.
Nachází se totiž v blízkém okolí obce Skořice a Myť a tak si je lze bez hrozby postihu pohodlně prohlédnout. Toto území během II.světové války zabrala německá armáda, rozšířila o něj stávající VVP a plánovala zde postavit novou pěchotní střelnici se třemi střeleckými drahami.
K jejich obsluze byly vybudovány dva typy těchto betonových staveb - "pixlí". Jedny měly sloužit k pozorování střeleb a k úkrytu mužstva a ty druhé byly postaveny jako strojovny pro navijáky pohyblivých terčů. Záměrně píšu "měly", protože plány Němců na vybudování nové střelnice zmařila na konci roku 1941 obrovská lesní kalamita. Ta donutila německou armádu přerušit veškeré práce ve výcvikovém prostoru a všechny síly soustředit na likvidaci této kalamity.
Do konce II. světové války tak k úplnému dokončení a zprovoznění plánované střelnice už nedošlo. Po skončení války se hranice VVP vrátily do stavu před rokem 1939 a tím pádem se celá tato oblast opět ocitla mimo znepřístupněnou část výcvikového prostoru.
Okruh kolem Skořic měří přibližně 12 kilometrů a lze ho tak i s malými přestávkami zvládnout klidnou procházkou za 3 až 4 hodiny. Nejvhodnější místo pro začátek poznávací trasy jsou asi přímo Skořice, kde je příjemný penzion s hospodou a možností parkování. Za zmínku ještě stojí dvě zajímavosti. Tou první je původní cedule v německém a českém jazyce, kterou byl označen VVP za II. světové války a kterou je možno vidět na zdi v restauraci právě zmiňovaného penzionu.
A tou druhou je jedna rekreační chatka stojící ve východní části Skořic. Ač to dnes na první pohled není příliš patrné, jako její podsklepení slouží jeden bunkr - pozorovatelna. Ostatní objekty jsou volně přístupné. Poznámky k mapě: Červená čára - dráha Skořice - sever Modrá čára - dráha Skořice - potok Žlutá čára - dráha Štítov Modré body - strojovny Zelené body - pozorovatelny Žlutý bod - chata Červený bod - penzion